Zápas bez vítěze? Menšinové koalici v Písku pomohly k výhře hlasy komunistů















































„Nemám z toho vůbec žádnou radost. Nikoho jsme neoslovovali, s nikým jsme dohody neuzavírali,“ řekl po schůzi zkroušeným hlasem lidovec a nově zvolený místostarosta Petr Hladík, který otevřenou spolupráci s komunisty odmítá. Také starostka Eva Vanžurová zdůraznila, že žádná dohoda s KSČM neproběhla.
Hlasy dvou zastupitelů KSČM se ukázaly jako velmi cenné. Bylo jasné, že demokraticky zvolení komunisté Karel Vodička a Jiří Lejčar hlasovat budou a že právě jejich volba nejspíš rozhodne pro jednu z nesvářených stran. Od otevřené spolupráce s nimi se řada uskupení distancovala, oficiální jednání o podporu komunistů údajně nikdo nevedl a oni sami se prý rozhodovali jen podle svého vědomí a svědomí. Všechny zásadní body nakonec komunisté prohlasovali společně s Pro Písek, ČSSD a KDU-ČSL a zajistili potřebnou těsnou a křehkou většinu. Žádné funkce ve vedení města za to ale zatím nedostali a prý se s nimi nepočítá ani v nové koaliční smlouvě, která ještě nebyla představena.
Pozici starostky tedy Eva Vanžurová obájila. Jednička kandidátky koalice Pro Písek byla ve veřejné volbě zvolena 14 hlasy uskupení Pro Písek, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Funkce místostarostů získali Petr Hladík (KDU-ČSL), Petra Trambová (Pro Písek) a Ondřej Veselý (ČSSD). Písek tak bude mít oproti minulému volebnímu období tři uvolněné místostarosty. Piráti navrhli na funkci starosty finančníka Josefa Soumara. Ten dostal jen 13 hlasů zmíněného bloku. Z řad opozice zazněly i návrhy na zvolení pouze dvou místostarostů a snížení počtu členů rady města na sedm. Neúspěšně.
Zajímavá situace nastala právě při volbě zbývajících členů rady města. V tu chvíli vítězná koalice navrhla dvě místa v radě opozičním Pirátům – Martinu Brožovi a Zbyňku Konvičkovi. Oba kandidaturu rázně odmítli. „Tohoto cirkusu se odmítám účastnit,“ řekl Martin Brož. Do rady města byli zvoleni ještě Tomáš Franců (Pro Písek), Vratislav Němeček (KDU-ČSL), Karel Chytrý (ČSSD), Miroslav Janovský (Pro Písek) a Michal Turek (ČSSD). Starostka Eva Vanžurová však dnes vydala prohlášení, že nabídka dvou míst v radě pro Piráty stále trvá.
Veřejná volba byla v Písku opět po čtyřech letech k vidění hlavně díky jednomu člověku. Byl jím zastupitel a lékař Rudolf Tyll (Pro Písek), který hlasoval proti své koalici v otázce způsobu volby. Díky jeho nesouhlasu se koalici nepodařilo prosadit tajné hlasování. „Myslím si, že občané mají právo vědět, jak zastupitelé hlasují,“ řekl pro Jižní Čechy Teď Rudolf Tyll.
„Nemůžu říct, že by se mi nějak hodně ulevilo. Naopak. Pro mě to znamená další práci s novými partnery, uzavření koaliční smlouvy a nastavení priorit. Až budeme mít stanovené projekty, věřím, že se ostatní připojí, protože to garantovali. Jsme připravení dělat projekty společně napříč stranami, jak to navrhovali Piráti. Vůbec se tomu nebráním. Některé jsou už ale rozdělané, jsou na ně vydaná povolení a ty je třeba dokončit,“ řekla po schůzi Eva Vanžurová.
„Předchozí čtyři roky pro mě byly škola života. Je to obrovská zkušenost. Někdy jsem ztrácela chuť dál pracovat, ale když vidíte, že se něco povede, že vám někdo poděkuje za odvedenou práci, je to milé. Měla jsem obrovskou podporu i od vedoucích odborů úřadu,“ dodala pro Jižní Čechy Teď starostka Eva Vanžurová.
Středeční tištěné noviny přinesou za ustavující schůzí velké ohlédnutí, včetně dalších komentářů a rozhovorů.
Diskuse k článku