Žáci z Třeboně se pojedou učit brousit křišťál do Číny



„Stáž žáků se zrodila na základě Memoranda o vzájemné spolupráci a organizování výměnných studentských pobytů mezi oběma školami. Podepsané bylo během návštěvy delegace Jihočeského kraje v Číně v listopadu 2017,“ upřesnil Dvořák. Členem delegace byl i ředitel OA, SOŠ a SOU v Třeboni Petr Káninský. Ten se navíc během pobytu v Číně také domluvil na spolupráci se zástupcem české sklárny Glass works Oseček, která v Donghai vybudovala podnik na výrobu českého křišťálu.
„Vyřízení pobytu bylo docela náročné. Na začátku prázdnin byly zakoupeny letenky do Pekingu a do konce tohoto týdne bude hotové vízum. Cestu do Číny financuje škola za přispění Jihočeského kraje. Část si hradí i samotní žáci. Náklady na místě, tedy přepravu, ubytování a stravu, zajišťuje čínská škola,“ upřesnil Káninský.
Na stáž Jihočechů v Číně letos v listopadu naváže reciproční výměnný pobyt čínských žáků v Třeboni, kteří se ve zdejší škole budou učit brousit české sklo. Financování bude obdobné, náklady na pobyt ve městě pro pětici žáků a jejich dozor bude hradit OA, SOŠ a SOU.
Křišťál je bezbarvá odrůda křemene a většinou se vyskytuje ve formě krystalů. Vzniká jako většina křemičitanů vykrystalizováním z magmatu. Hojně se využívá ve šperkařství, v laserové technice a radiotechnice, pro výrobu optických přístrojů a ve sklářském průmyslu.
Diskuse k článku