Žáci ve Strakonicích probrali s preventistkou městské policie bezpečnost a rizika moderní doby




Děti se během besedy dozvěděly, jak se správně pohybovat v blízkosti silnice a jak bezpečně přecházet přechod pro chodce. Kromě toho se preventistky zaměřily na další rizikové chování – například používání sluchátek při přecházení vozovky. Děti si vyzkoušely, jak může hudba nebo telefonování odvést pozornost a zvýšit riziko nehody.
Druhou důležitou částí besedy bylo upozornění na nebezpečný vliv násilného obsahu na dětskou psychiku. Seriál Hra na oliheň, ačkoliv je určen pro starší diváky, si získal oblibu i mezi velmi malými dětmi, které jeho obsah mohou špatně chápat a napodobovat. Seriál obsahuje extrémní scény plné násilí a brutality, které mohou vést k úzkostem, nočním můrám či agresivnímu chování dětí. Bylo jim vysvětleno, že fikce a realita jsou dva odlišné světy, které by neměly zaměňovat. Dostaly také radu, aby si při jakémkoli pocitu strachu či úzkosti z obsahu, který sledují, promluvily s rodiči nebo učiteli.
Beseda měla velký ohlas a podnítila diskusi o důležitosti bezpečného chování nejen v reálném světě, ale i v tom virtuálním. V tomto směru je velmi důležitý i apel na samotné rodiče, aby se svými dětmi aktivně hovořili o potenciálních rizicích spojených s nevhodným mediálním obsahem a pomohli jim orientovat se ve světě moderních technologií bezpečně. Právě komunikace mezi rodiči a dětmi občas pokulhává.
Diskuse k článku