Za ředitele píseckého Centra kultury se postavila kulturní veřejnost. Pomsta politiků je sladká


Písecký radní Robin Mikušiak (za ODS) se od příchodu do politiky netajil tím, že jeho cílem je vyměnit ředitele Centra kultury Josefa Kašpara. Sám se v kultuře angažuje a má o fungování městské kultury jinou představu.
Před měsícem se za bouřlivé atmosféry kultura v Písku znovu řešila. Radní Mikušiak přihlížel za bukem z dovolené v Thajsku, jestli mu radní vymetou rivala z cesty. Jenže se pro něj situace nevyvíjela příznivě. Část radních dokonce požadovala, aby se místo ředitele Kašpara řešil radní Mikušiak, na zastupitelstvu pak zastupitel Ondřej Veselý poukázal na jeho přehmaty, kdy se vzdal statutárních funkcí ve spolcích, za které sám žádal kulturní granty, ale smlouvy dál podepisoval. Prý se spletl. Několikrát?
Pod tlakem petice, kterou v Písku podepsalo přes 500 lidí, se nakonec Mikušiak vzdal gesce radního pro kulturu, ale v radě města zůstal. Zachoval si i pozici v komisi pro rozdělování grantů, čímž dost zatrnulo všem spolkům, které se veřejně postavily za to, že ředitel Centra kultury dělá svou práci dobře a bezproblémově a rádi s ním spolupracují. Poukazovaly naopak na podivné kroky radního Mikušiaka.
Situace se při pohledu zvenčí zklidnila, pod povrchem to ale zřejmě dál vřelo. Rada města se minulý týden měla zabývat výčtem problémů, které radní Mikušiak přičítá řediteli Kašparovi. Materiál byl tajný, výstup byl tajný – radní zřejmě nestáli o to, aby se v kulturní frontě a veřejnosti znovu rozpoutala vřava. Na čtvrtečním zastupitelstvu zaznělo, že žádná pochybení se nepotvrdila. Přesto v závěru zastupitelstva jako blesk z čistého nebe zazněla informace o rozhodnutí, že bude ředitel Centra kultury k poslednímu prosinci odvolán a na jeho pozici bude vypsáno výběrové řízení. Protože je prý ve funkci už deset let.
Šalamounské řešení. Může ještě připravit obě vrcholné akce roku – slavnost Dotkni se Písku i advent, a pak může jít. Radní tvrdí, že tímto nastupují systém opakovaných konkursů obecně, pro všechny městské organizace. Stejně jako se vypisují konkursy po šesti letech ve školství. Stejně jako například město Tábor vypisuje po sedmi letech konkursy na jednatele svých městských organizací.
Něco tady ale nesedí. V Písku kupodivu nezačínají od nejstarších jednatelů a ředitelů městských organizací – například jednatel Lesů města Písku je ve funkci 16 let, stejně jako jednatel Městských služeb Písku – ten však avizuje, že se chystá do penze. Jednatel společnosti Odpady Písek Jakub Šimoník je ve funkci od roku 2014, Roman Honzík ve Vodárenské správě Písku již od června 2011. O těchto pozicích je ticho po pěšině. Výběrové řízení se prozatím vypisuje jen v Centru kultury a Josef Kašpar se samozřejmě může přihlásit.
Nevyjádřil se, jestli se do takového kroku pustí – koneckonců loni v Městské knihovně stejně radní neinstalovali vítěze, kterého doporučovala výběrová komise a jejich politická volba byla jiná. „Odvolání vnímám jako bezdůvodné a účelové,“ je zatím jediné, co k rozhodnutí radních Kašpar říká.
Radní Mikušiak, proti kterému se zvedla vlna nevole kulturních spolků a veřejnosti, dosáhl svého. Pozice s odměnou radního mu zůstala, dál bude mít vliv na rozdělování grantů v komisi.
A veřejnost? Té dali politici v čele Písku výmluvný vzkaz – petice si strčte za klobouk. Stejně si rozhodneme po svém. Psi štěkají a karavana jde dál.
Velmi poučné. Pro všechny případy, kdy by se lidé chtěli třeba bouřit proti něčemu dalšímu.
Diskuse k článku