Z devíti možných lokalit pro budoucí úložiště jaderného odpadu mají být už v červnu čtyři

„Když jsem se poprvé dozvěděl, že poblíž mého domova by mohly skončit nebezpečné atomové odpady, rozhodně jsem nečekal, co vše si později prožiji i jako předseda spolku a nakonec starosta. Chaotické postupy Správy úložišť, aroganci, utajování informací, nikdy nesplněné sliby ministrů, úspěšné soudní pře se státem. Ale také ohromnou podporu a sounáležitost svých sousedů, spoluobčanů a dalších starostů. I když si stát navzdory všem prosadí svůj výběr, důvěru, že na konci bude to nejlepší možné a dlouhodobě bezpečné řešení, si nezískal,“ říká jistebnický starosta Popelka.
Platforma upozorňuje, že představitelé obcí reálně nemají příliš možností, jak obhajovat zájmy svých občanů při hledání místa pro úložiště, a proto i chystané ohlášení finálních lokalit vnímají jako uspěchané. Spolurozhodování samospráv je přitom běžné v mnoha demokraticky vyspělých zemích a rozhodně pak v těch, kde již pokročili v povolování úložiště. Rovněž evropská směrnice požaduje, aby se veřejnost mohla účinně účastnit rozhodování o budoucím nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem. Také nový český atomový zákon se vznikem zákona o zapojení obcí do procesu výběru úložiště počítá. Přestože je připravován od roku 2011, dodnes se nedostal ani do Parlamentu. Konzultace se starosty dotčených obcí, která proběhla v druhé polovině loňského roku na popud ministra Havlíčka, skončila odmítnutím prakticky všech připomínek starostů. Do vlády tak má jít verze, kterou obce považují za nesplnění slibů, které tu deset let zaznívaly. Podporu v tom mají i od Svazu měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv České republiky, jejichž připomínky rovněž ministerstvo neakceptovalo.
Způsob hledání úložiště se měnil za pochodu, protože předem nebyl jasně nadefinován. Obce tak zažily mnoho účelových zvratů, přihazování lokalit do výběru v očekávání lepší akceptace veřejností i pokusy upřednostnit některé geologicky nevhodné lokality. Bylo vyplýtváno mnoho peněz i lidské energie na stanovení průzkumných území pro geologické práce, aby pak tato byla označena za zbytečná a průzkumy účelově označeny za výzkumy. Na základě takto získaných geologických dat, prakticky v rozporu se zákonem, má nyní dojít k zmenšení počtu lokalit.
V obcích a městech, jejichž obyvatelé se cítili ohroženi projektem úložiště, proběhlo dohromady 31 úspěšných místních referend, která odmítla úložiště a průzkumné práce, záměr na svém území usnesením zastupitelstva zamítá i Jihočeský kraj. Až k soudům se dostaly žaloby 18 obcí a šesti spolků na stanovení sedmi průzkumných území pro geologické práce a ve většině z nich byly úspěšné.
O posledním vývoji kolem zúžení výběru pro budoucí úložiště na čtyři lokality se mluvilo i na posledním zastupitelstvu v Nadějkově. Zastupitelka Olga Černá kolegy informovala, že 14. května se měl sejít na posledním hodnocení lokalit Panel expertů, kde mají i dotčené obce a spolky svého zástupce. Státní organizace Správa úložišť radioaktivních odpadů ale termín posunula na 4. června. Zastupitele zajímalo, jak v dosavadním hodnocení vychází zdejší lokalita Magdaléna. Ta zasahuje na území města Jistebnice (osady Svoříž, Božejovice, Padařov, Makov, Drahnětice a Zvěstonín), obce Božetice (osada Radihošť) a obce Nadějkov (osady Brtec, Hronova Vesec, Petříkovice, Modlíkov a Vratišov). Olga Černá sdělila, že mezi devíti lokalitami se Magdaléna nachází zhruba uprostřed. Mimo ohrožení před zúžením na čtveřici lokalit, kde budou pokračovat průzkumy území, tak zcela není.
Další z předběžně vytipovaných míst v Jihočeském kraji se nachází v Lodhéřově na Jindřichohradecku.
Diskuse k článku