Z desítek židovských obyvatel se vrátil z koncentračního tábora jen jeden. Bechyně si připomněla oběti holocaustu
















BECHYNĚ – K celorepublikové pietní akci Jom ha-Šoa, v jejímž rámci probíhá maraton čtení jmen obětí holocaustu, se ve čtvrtek 24. dubna připojilo město Bechyně. Akce se konala na náměstí T. G. Masaryka u pošty. Právě v tomto objektu se v listopadu 1942 shromažďovali místní židovští obyvatelé před cestou do koncentračních táborů.
Bylo 12. listopadu roku 1942 a židovští obyvatelé se shromažďovali v budově pošty na náměstí T. G. Masaryka v Bechyni před deportací do Terezína. Z celkového počtu 43 lidí se vrátil z koncentračního tábora domů jen jeden – Jindřich Spitz. „Životy ostatních jedenačtyřiceti lidí skončily v plynových komorách. Bylo mezi nimi i pět dětí, tomu nejmladšímu bylo teprve pět let. Dalším šesti ještě nebylo ani dvacet. Neměl je už kdo oplakat, protože často zmizely celé rodiny,“ podotkla bechyňská rodačka Jiřina Trčková, autorka knihy Obzory ztracených osudů, která se tématu dlouhodobě věnuje.
Tragické osudy těchto lidí připomínají od čtvrtka kameny zmizelých, vsazené do dlažby ve vjezdu domu vedle České pošty. Zatímco v jiných městech se jedná většinou o dlažební kostky s mosazným povrchem, v Bechyni mají podobu keramických dlaždic s vyrytými jmény obětí, na jejichž tvorbě se podíleli studenti místní uměleckoprůmyslové školy.
Právě v této škole učil strýc manžela Jiřiny Trčkové, s nímž je spojený další příběh. „Od dětství se přátelil v Sudoměřicích se židovským chlapcem. Během války se oba dostali do zajetí, ale každý jinam. Mám dopisnice, které si posílali do Sudoměřic. Karel Rint, který byl ve stejném táboře jako jeho přítel, napsal strýčkovi na pohlednici, aby o něj neměl strach, že už je v táboře, sice vypadá hrozně, ale ať se nebojí, že ho z toho dostane. Karel Rint působil jako ředitel pojišťovny Slávia v Praze a jeho žena měla v Bechyni dům,“ popsala Trčková.
Podařilo se přežít i dceři Karla Rinta. „Byla v posledním transportu, čekal ji už jen pochod. Dívka pak navštívila mého tchána a přinesla mu dobrozdání, poděkovala panu Trčkovi za podporu, díky níž přežili. V době nejvyšší nouze ohrožoval svou rodinu, přesto pomáhal druhým. Asi před deseti lety přijela do Bechyně a provedla městem celou rodinu,“ dodala Jiřina Trčková.
Při vzpomínkové akci nezazněla jen jména bechyňských obětí, ale také obětí z okolních obcí – Hvožďan, Senožat, Radětic a Sudoměřic u Bechyně. Do čtení se zapojili zástupci města, místostarostka Dita Klasnová, žáci a učitelé místních základních škol a vůbec poprvé také Střední uměleckoprůmyslová škola Bechyně. Hudební doprovod zajistili Jan Žilavý a Petra Marková, kteří zahráli na klarinet a akordeon tradiční židovské písně.
Více o akci se dočtete ve středečním vydání Týdeníku Táborsko.
Nikola Tvrdíková
Diskuse k článku