Výstava v Galerii Portyč zve na netradiční cestu kolem světa





















Jednou z vystavujících je Mirka Kalinová, která se patchworku začala věnovat v roce 2004. Vše přitom začalo krásnou kabelkou. „Šla jsem tehdy na textilní kurz, kde jsem potkala paní s krásnou kabelkou. Pochválila jsem ji a ona mi nabídla, abych přišla na kurz patchworku. Moc mě to ale nebavilo, je to na mně až moc o přesnosti. Začala jsem malovat na hedvábí a napadlo mě, že bych mohla obrázky prošívat. Pak jsem se dozvěděla, že existuje art quilt, což jsou textilní obrazy. A tím to celé začalo,“ vzpomíná členka Bohemia patchwork klubu Praha.
Podstatou klasického patchworku je takzvaný top, tedy vršek, na který se používají různé vzory. Další vrstvu tvoří vatelín a třetí jsou „zádíčka“. Vše se pak prošívá, buď ručně, nebo na stroji. „My, které se zabýváme textilními obrazy, jsme z klasického patchworku převzaly prošívání tří vrstev, ale top je už o volné tvorbě. Osobně mě to víc baví, člověk je svobodnější. Klasické patchworkové vzory jsou totiž dány a musí se dodržet postup,“ vysvětluje Mirka Kalinová, která na vernisáž výstavy dorazila z Prahy, k Písku má ale silnou vazbu, roky tu totiž s manželem žila.
Na výstavě je mimo jiné k vidění její obraz odkazující na Sardinii. „Byli jsme tam s manželem loni a moc se nám líbilo. Zaujala mě místní keramika a dekorace, na kterých byl často vyobrazený stejný pták. Ptala jsem se, co je to za druh a bylo mi řečeno, že je to čejka chocholatá, symbol Sardinie. Koupila jsem si mističku s tímto motivem, podle které jsem ptáky namalovala, tady jsou zase korkové duby, i ty jsou pro Sardinii typické, samozřejmě nechybí plachetnice a hotel, ve kterém jsme byli ubytování,“ ukazuje na svém výtvoru Mirka Kalinová, která art quiltu zcela propadla.
Na vernisáži v Galerii Portyč dorazily také další členky Bohemia patchwork klubu Praha, který slouží jako platforma a zastřešení aktivit amatérských textilních výtvarnic a sdružuje široké spektrum autorek, věnujících se patchworku a quiltování. „Vystavujeme v Písku už podruhé, vytvořily jsme teď zcela novou kolekci Cesta nejen kolem světa. Každá z našich členek vyjádřila svůj pocit z cestování, ale není to jen o cestování po světě, může to být i cestování do vlastní duše, zahrádky, vlastního života. Proto je každý obraz úplně jiný, dělaný jinou technikou. V tom tkví rozmanitost, každá členka přispívá svým autorským způsobem. Vystavujeme také na Brno patchwork meetingu, což je mezinárodní patchworková soutěž. Letos v dubnu se bude konat už 17. ročník. Právě Mirka Kalinová tam má každoročně svou vlastní autorskou kolekci, věnuje se art quilt s velkým zaujetím,“ podotkla místopředsedkyně klubu Naďa Harbichová.
Na vernisáž dorazily desítky návštěvníků. Mezi nimi i Eva Brožová z Písku. „Celý život jsem dělala krejčovinu, takže mám k šicímu stroji vztah. Teď už jsem v důchodu, jeden čas jsem vyšívala, ale patchwork se mi vždycky líbil. Zjistila jsem, že mám příbuznou, která patchwork umí, a tak mě do něj zasvětila a teď pomalu pronikám do těchto tajů,“ řekla Eva Brožová, která na vernisáži oslovila Mirku Kalinovou s prosbou, aby jí prozradila více o technice. A zájem návštěvníků je pro vystavující nejlepším oceněním, hlavní činností klubu je totiž právě propagace a popularizace patchworku a dalších textilních technik. Zájemci mohou na výstavu zavítat až do 5. dubna.
Diskuse k článku