Výstava Jan Hus je tady představuje práce žáků ZUŠ Oskara Nedbala Tábor
































Pak už ředitel husitského muzea Jakub Smrčka pozval na pomyslné podium ředitele ZUŠ Jakuba Valeše. Ten zmínil vysoký počet vystavujících žáků. Podle plakátu je jich 156. Jsou to žáci malíře Teodora Buzu, Simony Kostlánové, Marty Kotkové, Lucie Mrázové a Jakuba Dvořáka.
„Žijeme ve virtuální době. Snažíme se dětem dát prostor, aby skrz výtvarné vnímání sahaly rozumem a duší do sfér, které si přejí. Velký dar, který lidstvo dostalo, je schopnost vyjadřovat svoje city přes malování. Dítě začíná malovat dříve než mluvit. V současné době jsou děti jiné než před 30 lety. Dnes je těžší je něčím zaujmout. K tomu perfektně napomáhá výtvarná práce. Dokáže děti duševně obohatit, rozvíjet jejich fantazii. Umožňuje jim mít radost z obyčejných věcí, které jsou zázraky každodenního života.
Je sedm zázraků světa: vidět, slyšet, dotknout se, vychutnat, procítit, usmívat se, mít rád. Děti ze ZUŠ Oskara Nedbala Tábor ztvárňují Jana Husa a jeho dobu s obdivem, zvědavostí, respektem i fantazií. V jejich obrazovém a prostorovém pojetí je Jan Hus velký muž, člověk, hrdina, jehož myšlenky byly při zrodu Tábora. Náš Jan Hus je tady,“ řekl Teodor Buzu.
Na výstavě jsou zastoupené výtvarné techniky například malba, keramika, tisk na textil, ale také třeba stavebnice vytvořené s pomocí počítačové grafiky. Nechyběla ani umělecká performance.
Husovi se přiznává zásluha na reformě českého pravopisu. Byl prvním z našich spisovatelů, který dbal na čistotu jazyka. Husova slova o pravdě: Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, drž se pravdy, braň pravdu až do smrti.
Jakub Smrčka návštěvníky pozval také do galerie na probíhající výstavu Jan Žižka 600 let. Řada lidí jeho nabídku využila. Výstava Jan Žižka 600 let potrvá do 29. června. Nově otevřená výstava Jan Hus je tady bude přístupná do 21. dubna. Obě určitě stojí za zhlédnutí. Skýtají nejen umělecký zážitek, ale i prostor k zamyšlení a poučení.
Diskuse k článku