VÝLETY: Helfenburk. Haniperk. Jarník. A také stovka mravenišť, daňci a mufloni
































Cesta autem z Tábora zabere hodinu. Až k hradu se dojet nedá, ale pro návštěvníky je připraveno parkoviště. Hned vedle něj je malé dětské hřiště a posezení. Cesta k hradu je odtud dlouhá 1,5 kilometru a je vhodná pro kola i kočárky. Pokud si ovšem chcete udělat delší procházku, můžete vyrazit okruhem z obce Krajníčko nebo trasou přímo z Bavorova.
Stezka od parkoviště vede kolem bývalé hájovny, dančí obory a jezírka do lesa, kde se stáčí doleva a k hradu už stoupáte lesem. Naše děti hned zaujala mraveniště, tolik jsme jich najednou ještě neviděli! Nahoře jsme se rozhodli, že je děti cestou spočítají. A víte, kolik jich nakonec bylo? 96 mravenišť.
Ale teď už do hradu. Svou rozlohou patří Helfenburk mezi největší zříceniny v republice. Je skrytý v hloubce lesů, založili ho Rožmberkové se svolením Karla IV., a byl to Petr Vok, který ho nakonec prodal městu Prachatice. V současné době zříceninu spravuje město Bavorov.
Na hrad se platí vstupné, můžete tady posedět, občerstvit se, zakoupit turistické známky, odznaky i mince. Na pokladně byla v době naší návštěvy milá paní Eva, která hned litovala našeho Adama kvůli tomu, že jsme ho obrali o svátek, stejně jako rodiče ji. Prozradila nám, že kromě toho, že je Eva a má svátek na Štědrý den, je narozena 20. prosince. „Takže jsem vlastně nikdy neměla dort. Protože dort na Vánoce, to přeci nejde dohromady,“ smála se. Dala nám papírového průvodce s historií hradu, který si procházíte sami.
Výhledy na Šumavu
Helfenburk má zachovalé 2 věže, obě jsou přístupné a nabízejí krásné výhledy na jižní Čechy a na šumavské vrcholy. Nás hned zaujal výhled (bylo krásně jasno) na Plechý a Třístoličník, které jsme nedávno zdolali. Litovali jsme, že s sebou nemáme dalekohled, vy na něj určitě nezapomeňte. Je také krásně vidět Svobodná hora, na které je rozhledna Hanipek. Náš další cíl tohoto výletu.
Na hradě se konají různé kulturní akce, můžete se tady vdát, nebo oženit, opéct buřty, a také po domluvě přenocovat. Helfenburk je také nazývaný pohádkovou zříceninou. Natáčela se tady například Princezna ze mlejna nebo Zakleté pírko. Hrad se objevil také v seriálu Arabela.
Svou bránu otevře zřícenina zase v březnu, ale pokud byste měli chuť na zimní romantiku, můžete se sem vydat na silvestra nebo Nový rok, kdy bývá hrad výjimečně otevřen.
Haniperk a nešťastná láska
A teď na rozhlednu. I sem vede cesta pro pěší přímo z Bavorova, my jsme dle navigace ale dojeli za ves Bavorské Svobodné Hory, auto nechali u cesty a vydali se do kopce. Já mám tyhle výlety ráda, ale moje 11letá dcera se mě v jednom stoupání zeptala, jestli nemůžu mít nějakou vadu, když mě cesty do kopce tak naplňují. Když jsem se jí o pár minut později zeptala, zda se jí dle v nových botách dobře, odpověděla, že ano, ale že líp se jí chodí v bačkorách. Doma. Takže pod rozhlednou si sedla a čekala, nahoru s námi ani nešla.
Rozhledna Haniperk je volně přístupná, celodřevěná a jsou z ní stejně krásné výhledy jako z věží Helfenburku. Pod rozhlednou je ohniště a posezení.
Název rozhledny Haniperk vzešel z veřejné ankety. Vychází z pojmenování Hanina hora a je spojován s údajnou nešťastnou láskou knížete Schwarzenberga a dívky Hany ze Svobodných Hor.
Západ slunce na Jarníku
A nás čeká ještě jedna rozhledna. Vracíme se přes Písek, a ještě nikdy jsme nebyli v píseckých horách a na rozhledně Jarník. A protože máme do tmy trochu času, zajedeme na značené parkoviště a vydáme se dle ukazatelů na 1,5 kilometru vzdálený vrchol. Zdržíme se u dančí a mufloní obory, kde máme štěstí a zvířata se nám dojdou ukázat přímo k plotu. Pro děti to byl skvělý zážitek.
Cestou k rozhledně jsme moc lidí nepotkávali, na rozhldně jich bylo dost. Čekali totiž nahoře na západ slunce. Ten jsme také stihli, což trochu zmírnilo fakt, že z hlediska strachu a závratě tohle pro mě byla ani nejhorší rozhledna, na kterou jsem kdy vystoupala. Je železná a vyhlídková plošina je ve výšce 34,6 metrů. Zajímavé je, že rozhledna má dvě schodiště, jedno na výstup, druhé na sestup, takže se nemusíte nikomu vyhýbat.
K autu jsme se vraceli za tmy, ale Písecké hory nás překvapily a zaujaly, určitě si sem někdy uděláme celodenní výlet. Už jsem načetla, že pěší turisté si mohou projít 18 km dlouhý Velký okruh píseckými lesy.
I když jsme mezi jednotlivými místy přejížděli autem, nachodili jsme ten den celkem 15 kilometrů.
Diskuse k článku