Vodní záchranáři dostali ocenění. Na Krumlovsku předvedli ukázky své práce







ČESKOKRUMLOVSKO – Slavnostní akce k příležitosti významného výročí projektu 20 let Voda nezná hranic se konala v sobotu 26. dubna v Dolní Vltavici. Projekt od roku 2005 propojuje jihočeské a hornorakouské vodní záchranáře ve společném úsilí o bezpečnost, odborný růst a mezilidské vztahy ze sousedních dvou regionů bez hranic.
Letos záchranáři z obou zemí získali projekt Interreg 7 z programu People to people, v jehož rámci organizují dva workshopy a důstojnou oslavu jak na rakouské, tak na české straně. Součástí oslavy byl i pestrý sobotní program pro veřejnost. Vodní záchranáře při této akci podpořili hasiči a záchranáři, jejichž blízká kooperace je při zásahu velmi důležitá a jejich souhra pomáhá zachraňovat lidské životy.
Mezi významnými hosty nechyběla poslankyně Poslanecké sněmovny parlamentu ČR Michaela Opltová, zástupci jihočeského kraje a hornorakouské vlády, starosta města Český Krumlov Alexandr Nogrady, místostarosta města Český Krumlov Dalibor Uhlíř i starostka obce Černá v Pošumaví Irena Pekárková, náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka a další, kteří dlouhodobě záchranáře v jejich činnosti podporují.
K vidění byly ukázky záchrany tonoucích pomocí vrtulníku i psů
Atraktivní program Zábavného odpoledne s Vodní záchrannou službou začal ve 14 hodin u základny Vodních záchranářů ČČK Český Krumlov v Dolní Vltavici. Stovky přítomných diváků mohly vidět dechberoucí ukázky záchrany osob z vodní hladiny pomocí vrtulníku, zajímavé ukázky záchrany tonoucího a surfaře v nesnázích pomocí záchranných psů Jihočeské záchranné brigády kynologů a Vodní záchranné služby, zásahovku Policie ČR a hasiče z obce Černá v Pošumaví v akci.
Oddíl mládeže vodních záchranářů měl připraven program ukázek záchrany z vody pomocí paddleboardu, lan, házecího pytlíku a dalších pomůcek. Na zábavné odpoledne, které je k vidění na Lipně jednou za dvacet let, organizátoři pozvali všechny obyvatele Lipenska a Českokrumlovska, širokou veřejnost a návštěvníky destinace. Děti si mohly prohlédnout a také vyzkoušet záchranářskou výbavu a osvojit techniku záchrany. Zdarma bylo možné sledovat atraktivní program z paluby přistaveného parníku společnosti Lipno Line a užít si krátkou vyjížďku. Celý program byl zdarma a trval asi hodinu a půl.
Ukázek se samozřejmě účastní i hornorakouští vodní záchranáři a také kolegové z Českých Budějovic – vodní záchranáři pod vedením Šárky Bráchové. Na program pro veřejnost navazovala důstojná oslava pro pozvané, během které předal dlouholetý předseda spolku Milan Bukáček ocenění v podobně pamětní mince a pamětní medaile významným členům dobrovolnického spolku, partnerům a zástupcům municipalit za dlouholetou obětavou práci a zásadní přínos k rozvoji spolupráce mezi oběma spolky.
Celý program se simultánně tlumočil do němčiny, účastnilo se 30 hostů z Rakouska, včetně prezidenta hornorakouské vodní záchranné služby Geralda Bergera a prezidenta Vodní záchranné služby Rakouska Heindricha Brandnera. Potěšující byla i účast prezidenta Vodní záchranné služby ČČK Davida Smejkala.
Ocenění obdrželo deset členů české a rakouské vodní záchranné služby i hejtman
Ocenění za dlouhodobé partnerství, vzájemnou podporu a společné úsilí při ochraně života a zdraví na vodních plochách bez ohledu na státní hranice obdrželo deset členů české a rakouské vodní záchranné služby i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, v zastoupení Tomáše Rjabce. Hejtman zároveň ocenil dlouhodobé partnerství a vzájemnou podporu a společné úsilí organizace Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov, které převzal náčelník Milan Bukáček a organizace Vodní záchranné služby horního Rakouska, které převzal president Gerald Berger.
Starosta města Český Krumlov vyznamenal dva české a dva rakouské vodní záchranáře za dlouholetou reprezentaci města Český Krumlov, obětavou práci a významný přínos k rozvoji spolupráce mezi vodní záchrannou službou ČČK Český Krumlov a Vodní záchrannou službou Horního Rakouska, skleněné pamětní medaile předával místostarosta Dalibor Uhlíř. Mezi oceněnými byl i mistr světa v zimním dálkovém plavání Jaromír Berounský.
Spolupráce českých a rakouských vodních záchranářů trvá dvacet let
Spolupráce Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov s Hornorakouskou vodní záchrannou službou začala v roce 2005. Od té doby se uskutečnilo neuvěřitelných 124 společných akcí. Díky účasti na akcích pro veřejnost, v rámci kurzů první pomoci, seminářů a školení s tematikou vodní záchrany a poskytování první pomoci a činnosti v krizových situacích bylo přímo podpořeno a zapojeno více než 35 000 osob.
Nepřímo pak bylo za dvacet let spolupráce podpořeno v rámci zabezpečení bezpečnostního servisu vodní záchranné služby v oblíbené turistické destinaci Lipno v letních sezoně a také v zimně na ledové magistrále podpořeno více než 1 200 000 osob. Aktivně se vodní krumlovští záchranáři společně s rakouskými kolegy účastní akčních a branných dní a sami organizují mezinárodní závody v dálkovém plavání.
Hlavním posláním Vodní záchranné služby je zabezpečení bezpečnost návštěvníků a obyvatel na vodní hladině a v její blízkosti v oblíbené turistické destinaci u největší vodní nádrže v ČR, u Lipna. Záchranáři pravidelně organizují kurzy a školení pro mládež a širokou veřejnost a také složky IZS ČR se zaměřením na prevenci, desatero bezpečného pobytu u vody či na ledě, záchranu z vodní hladiny a poskytování první pomoci. Zároveň organizují sportovní soutěže a pořádají teambuildingové aktivity, aby si pomohli ve financování své dobrovolnické činnosti, kterou všichni členové vykonávají v rámci svého volného času a bez nároku na honorář.
Milan Bukáček
Diskuse k článku