VIDEO: Záchranářské týmy soutěžily v Milevsku ve vyprošťování z vozidel. Přijely i z Chorvatska a Polska















































































MILEVSKO – Na parkovišti před podnikem ZVVZ v Milevsku se v sobotu 26. dubna uskutečnila mezinárodní soutěž záchranných týmů Czech Rescue Challenge. Jde v ní o simulaci co nejrychlejšího a nejšetrnějšího vyproštění zraněných osob ze zdemolovaných automobilů. Pořádající Racing Rescue z Milevska s velitelem Markem Tomanem se zúčastňuje těchto mezinárodních klání v zahraničí a teď pozval na oplátku tuzemské i zahraniční záchranáře do Milevska. Připraven byl i doprovodný program pro diváky.
Díky vstřícnosti společnosti ZVVZ, která poskytuje zázemí, a také milevské firmy FAST Kovošrot, od níž mají pořadatelé vraky vozidel, mohou i jihočeští pořadatelé uspořádat závod na vysoké úrovni. Spolupracuje ale i řada dalších partnerů soutěže. Například Jiří Hrůza s bagrem pomáhal deformovat auta. Ta musí být připravená tak, aby do sebe zapadla.
Na soutěži se kromě domácích z Milevska prezentovali Rescue team Sboru dobrovolných hasičů Votice, tým Hasičského záchranného sboru Lidická z Brna, jeden polský tým a čtyři z Chorvatska. Rozhodčí a jejich pomocníci byli z Francie, Lucemburska a Anglie.
Dorozumívacím jazykem je angličtina a jak hlavní organizátor Marek Toman zmínil, komunikace je při simulované kritické situaci ze všeho nejdůležitější. Jak s ohroženým pacientem, tak mezi členy záchranářského týmu.
Tým Racing Rescue kolem Marka Tomana se pořádáním těchto soutěží zabývá už od roku 2010. Milevští také soutěží a zdokonalují se. „Vždy k nám jezdili soutěžit dobrovolní hasiči. Letos je to poprvé, kdy se tady účastní i zástupci Hasičského záchranného sboru, konkrétně z Brna. To mě velmi potěšilo. Zájem měli i hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany, ale nakonec se s vedením nedohodli, bylo to pro ně dost narychlo. Avizovali, že by chtěli přijet příští rok,“ zmínil Marek Toman. Největší zastoupení tak měly nakonec chorvatské týmy ze Splitu, Kutiny a měst Slovanski Brod a Karlovac. Z Polska se v Milevsku prezentovalo družstvo Centralna Szkola z Czestochowie.
Připravený byl i doprovodný program pro veřejnost – kromě her pro děti také workshopy na téma všeobecné první pomoci a pomoci u dopravní nehody. V pátek večer pro soutěžící i příznivce hrála kapela Fantom, v sobotu po vyhlášení výsledků rozjeli hosté chorvatskou diskotéku. Měli co slavit. Jejich tým z města Karlovac celou soutěž vyhrál.
Výsledky:
- Technical rescue team Karlovac, Chorvatsko – 871 bodů, 2. HZS Brno Lidická – 782 bodů, 3. Racing Rescue Team Milevsko – 747,5 bodu, 4. Rescue Team Slovanski Brod, Chorvatsko – 711 bodů, 5. Rescue team SDH Votice – 601 bodů, 6. JVP Split, Chorvatsko – 585 bodů, 7. VP Kutina, Chorvatsko – 580 bodů, 8. Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, Polsko – 418 bodů.
S hlavním organizátorem Markem Tomanem o pravidlech soutěže:
Žádný z týmů neví, jaká situace pro něj bude připravena, je to tak?
Ano, v tom právě spočívá soutěž. Jedeme podle mezinárodních pravidel a ve spolupráci s mezinárodní záchranářskou organizací. Ale spíš než jako na soutěž se na tuto akci pohlíží jako na edukaci a výměnu zkušeností. Ale co si budeme povídat, každý chce být nejlepší, i když vítězové jsou svým způsobem všichni. Vyhlašuje se také nejlepší velitel, nejlepší technik a nejlepší medik. Tady měl nejlepšího velitele podle rozhodčích chorvatský tým Karlovac, nejlepšího technika Slovanski Brod a nejlepší medik byl opět z týmu Karlovac.
Jak soutěž probíhá a co přesně se hodnotí?
Každý tým musí čekat v izolaci a absolutně netuší, co ho čeká. Jaká tam budou vozidla, jak budou poškozená, v jakých budou pozicích nebo jací tam budou pacienti. Můžou být až tři. Scénáře situací jsou připravené předem. Poté tým přijede z takzvané karantény a nastoupí, jako by to bylo u reálného zásahu. Hodnotí se v prvé řadě taktika, tedy velení. Pak se hodnotí technický tým, který zajišťuje stabilizaci vozidla a stříhání – vyprošťování. Například jestli nepostupuje v rozporu s bezpečností práce. A pak se samozřejmě hodnotí medici, tedy ošetření pacienta. Týmy mají vlastní lékaře nebo třeba zdravotnické záchranáře.
Diskuse k článku