Vedení Budějovic nasávalo problémy občanů. Lidé chtějí záchody u parku Dukelská, vadí jim nepořádek







ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve čtvrtek 24. dubna večer se konala první ze série diskusí s veřejností, kterou na letošek pod názvem Pojďme si to říct naplánovalo vedení města Českých Budějovic. Debata končila kolem deváté večer, lidé toho měli na srdci opravdu dost.
Do Základní školy Dukelská přišlo na 18. hodinu na pětatřicet občanů. Odpovídali jim náměstci primátorky Petr Maroš, Lubomír Bureš a Michal Šebek, také vedoucí odborů a zástupci firem jako je například úklidová společnost FCC nebo ČEVAK. Primátorka Dagmar Škodová Parmová se omluvila. Beseda byla tentokrát určena obyvatelům vnitřního města, Staroměstského, Pražského a Vídeňského předměstí, Nemanic a Kněžských dvorů. Ozývali se se svými problémy až do devíti večer.
Aplikaci Dej tip lidé využívají ostošest
Na úvod lidé shlédli prezentaci činnosti Správy veřejných statků. Dozvěděli se, že se město stará o 400 kilometrů silnic a 330 kilometrů chodníků. Také o sto mostů a lávek a 264 zastávek. Závady a podněty mohou občané hlásit prostřednictvím aplikace Dej tip a skutečně tak činí, za loňský rok přišlo 8401 hlášení závod, v průměru 33,3 denně. Nejvíce jich bylo z ulice A. Trägera – 438, následuje Pražská s 336, Husova ulice s 293, Plzeňská s 255 a Bezdrevská se 191 podněty.
Město má komunikace zařazeny do pěti kategorií – v první kategorii jsou silnice v nejlepším stavu, týká se to 40 kilometrů komunikací, ve druhé kategorii je 75 kilometrů, ve třetí 105 kilometrů, ve čtvrté 111 kilometrů a v nejhorší páté 45 kilometrů. V plánu je letos opravit 20 kilometrů komunikací a chodníků.
Komunálního odpadu se loni vyvezlo 16 401 tun, po covidu v letech 2022 a 2023 nastal pokles, loni už se množství směsného odpadu vrátilo na předcovidové množství. Celkem 7,7 milionu stojí likvidace černých skládek. Prezentace trvala tři čtvrtě hodiny a lidé už začínali být netrpěliví. Například výčet silných a slabých míst mohla radnice podle nich vynechat, proto přišli oni, aby je radnici sdělili. Náměstek Michal Šebek vysvětloval, že měl v úmyslu dát najevo, že o problémech město ví a řeší je. Přišel prý problémy obyvatel nasát. Když nasávání zmínil potřetí a nabádal k nasávání i kolegy z odborů, už některým lidem cukaly koutky a dívali se pobaveně po sobě.
Občané dostali slovo
Jako první se přihlásila žena s tím, že si v Plzeňské ulici u domu zkrášlili prostředí záhonem a magistrát jim napařil nájem pozemku. Vedoucí odboru Správy veřejných statků Tomáš Kubeš řekl: „V takových případech je třeba řešit výpůjčku pozemku, nic za to nechceme a ještě i třeba s něčím pomůžeme.“ Náměstek Michal Šebek navázal: „Nemá logiku vyzývat lidi, aby se zapojovali do vylepšování města a pak je kasírovat. Nějaký rámec ale hospodaření na městském pozemku mít musí, nemůže si tam někdo pěstovat mrkev.“
Další muž upozornil na to, že na chodnících neustále překážejí popelnice. „Měly by tam být jen v den svozu odpadu, stojí tam ale pořád a stejně tak na chodnících překáží dočasné dopravní značky, kolikrát se ani nedá projekt s kočárkem,“ řekl. „Když se ozve 97 tisíc Budějovičáků, že chtějí represi těchto věcí, já budu šťastnej, ale přijďte nás pak chránit,“ reagoval Michal Šebek. Náměstek Lubomír Bureš řekl, že toho, kdo popelnici přistavil ven a už ji neuklidil, musíte chytit za ruku, aby se dal postihnout. „Nemusí to být zrovna majitel domu, ten žije třeba v Rusku,“ řekl. Nato se ozvala stará paní, která řekla, že popelnici musí táhnout z domu po dvakrát deseti schodech a pak zase zpět, protože dům má takové dispozice. To po ní v jejím věku přece nemůže nikdo chtít. „I tady v Dukelské ulici jsou vytažené na ulici biopopelnice a jsou tu dva roky dočasné značky. Do školy tu chodí 500 dětí a ty se musí popelnicím i značkám vyhýbat směrem do silnice. Když jsem na to upozornila strážníky, tak mi řekli, že to je problém a abych napsala na město. Tak jsem napsala a na městě mi sdělili, že to je problém,“ ozvala se další žena.
„Chystáme kampaň, aby lidé nenechávali popelnice na ulici, teprve pak by následovala represe. Když dáme každému pokutu, nechci vidět, co se tu pak zvedne. Zkuste zazvonit na souseda vy, že nechal venku popelnici,“ poradil Šebek. Ujistil, že město podnikne kroky k tomu, aby se dali identifikovat vlastníci popelnic a pak nastane za jejich neuklízení represe. Na další hlas z lidu, že strážníky by bylo potřeba vidět pěšky v ulicích a ne v autech, zazněla reakce, že jedna hlídka nachodí za směnu téměř 15 kilometrů.
Další kritika se týkala popelářů firmy FCC. „Popeláři nádobu vysypou a nechají ji ležet kdekoliv na ulici, nevrátí ji na místo,“ ozvala se další žena a přidal se i muž z Jírovcovy ulice: „I u nás projedou a nechají tam popelnice jako slalom.“ „My máme na vozidlech GPS a kamery, netolerujeme to. Snažíme se zaměstnance školit,“ ujistil zástupce firmy FCC. Vzápětí se ale všichni předsedající shodli, že musí být taky koho školit. Tyto pracovníky sehnat není snadné a komunikace s nimi někdy taky ne.
Přetékající koše lidi hodně štvou
„Mě by zajímalo proč už se v Havlindě neodstraňují auta, když se dělá úklid ulic. Čistící vůz objede auta, která tam zůstala při úklidu ulic neodstraněná a pod nimi zůstane špína,“ ozvala se další žena. Michal Šebek jí odpověděl, že když se auta odtahovala, pršela na radnici taky samá kritika.
Přímo série příspěvků se týkala přeplněných odpadkových košů. „Na Maláku je všude nepořádek,“ řekla další žena. Dostala odpověď, že u Malého jezu se koše vyvážejí čtyřikrát denně a na nádraží i devětkrát a stále to nestačí. „Firmu FCC jsem na to upozorňoval, že už je hezky, lidi jsou venku a je třeba s vyvážením přidat,“ připojil se i náměstek Šebek.
Firma FCC provede 400 tisíc výsypů ročně, zvyšuje i četnost svozů. „Je třeba vychytat místa, kde se koše plní častěji. Zrovna teď jsem s FCC řešil, že někde byly koše vyvezené v pátek před Velikonocemi a pak až ve středu,“ dodal Michal Šebek. Obyvatelé Pražského předměstí si stěžovali, že radnice vytlačila bezdomovce z centra do jejich čtvrti a oni se tam teď potýkají s přespáváním v domech a dalšími problémy. Nelíbí se jim taky, že Ukrajinci grilují u řeky, pytle odpadu pak postaví ke košům. Náměstek Bureš oponoval, že bezdomovci v Budějovicích neustále přibývají, protože je tam vozí z celého kraje na záchytku a oni už pak ve městě zůstanou. „Vám se nelíbí, že se na ně musíte dívat, ale zvýšenou kriminalitu bezdomovců tu nemáme,“ konstatoval Bureš a podotkl, že lidi bez přístřeší nelze postihovat za to, že sedí na lavičce a pijí alkohol. „Stejně tak nemůžeme trestat Ukrajince za to, že si něco venku opékají nebo že sedí na zemi na chodnících a povídají si. Jsou to jejich zvyky, ale není to žádná protizákonná činnost,“ sdělil Bureš.
Další žena poděkovala za zřízení aplikace Dej tip. „My vám to vyfotíme klidně třeba čtyřicetkrát, až to pochopíte, že buď ty koše vyvážejte nebo je odstraňte,“ ozvala se žena ze Zachariášovy ulice. „Parkuje se tam i na chodnících, taky vám to posílám, tak jestli to je cesta k řešení, vyfotím vám to klidně dvacetkrát,“ řekla. Zmínila, že do vnitrobloku povolilo město další soukromý bytový dům. „Kvůli soukromým projektům na výstavbu se kácejí stromy, zahušťují se parkoviště, lidi už si posouvají auta – nejen na Máji, už i na Pražském sídlišti,“ řekla.
Vadí havrani i zbytečné retardéry
Řeč byla také o havranech, kteří sužují obyvatele Průběžné ulice. „Přestěhovali se tam, když jste vykáceli stromy u Dobrovodského potoka,“ řekla obyvatelka ulice. Náměstek Bureš podotkl, že problém byl i s přemnoženými holuby, to se podařilo řešit instalací holubníků. Na havrany jsou ale zatím všechna opatření krátká, jsou chránění a chtějí žít s lidmi, protože tu nacházejí potravu. Když se na jednom místě ořežou větve stromů, nastěhují se jinam. Lidé upozorňovali, že někteří obyvatelé Plzeňské ulice už je i střílejí a je jen otázka času, kdy postřelí nějakého člověka.
Další mladý muž žádal odstranění rozpadajících se retardérů u křižovatek na Pražském předměstí. Dostal ujištění, že tato politická reprezentace retardérům neholduje a získala už povolení k odstranění 70 retardérů z 97. Zůstat mají jen u škol a na dalších místech, kde jsou potřebné. S odstraňováním se začalo od Jírovcovy ulice. Dotaz také zněl, jestli je nutné síct trávu na veřejných prostranstvích tak často a oholit ji sotva travička pár centimetrů povyroste. Zástupci města řekli, že je lze kontaktovat, pokud si obyvatelé některých lokalit přejí méně sečí, protože jinak dostávají na radnici spíš vynadáno, že ještě posekáno není.
Záchody budou, až bude Slavie
Maminka tří dětí ocenila vybudování parku Dukelská, kam rodiče s dětmi rádi chodí. „Problém je, že tam nejsou záchody a všechny děti chodí na trávu.“ Požádala, aby město ke hřišti postavilo dvě toitoiky a případně řešilo i nějaké občerstvení poblíž. To náměstek Petr Maroš odmítl. „Asi tam chodíte, protože to máte blízko. Předpokládáme, že si tedy lidi můžou dojít na záchod domů. Toitoiky tam dávat nebudeme, to by zas byly stížnosti, že je to v nich špinavé. Za rok se otevře kulturní dům Slavie a tam bude k dispozici občerstvení i záchody. Ten rok už se to vydrží,“ řekl. „Tak tam jezděte a ty hovna kolem hřiště sbírejte,“ rozzlobeně opáčila žena. Další dotaz zněl, kdy se v parku zprovozní pítko. Pítka ve městě musí být všechna v provozu do 1. května.
Po kritice letošní velikonoční výzdoby – plastových zajíců, zazněl tělocvičnou potlesk. Naopak květinovou výzdobu města lidé velmi chválili. Jedna z žen řekla, že Budějovičáci celá desetiletí obdivovali výzdobu v jiných městech a teď se konečně krásné květinové výzdoby dočkali.
Zarezonoval i Dům umění
„Jestli nehodláte něco dělat s Domem umění, nemá cenu se tady bavit o úklidu,“ ozval se mladý muž. Náměstek Petr Maroš oponoval: „Pořádek ve městě je důležitější než Dům umění. Ten funguje, náměstí nijak nehyzdí a máme ve městě jiné priority – postavit novou školku. Opravit Hvízdala. My vidíme priority jinde než v opravě Domu umění za 150 milionů korun. Třeba po nás přijdou za rok a půl politici, kteří to budou vidět jinak,“ řekl Maroš. „Vidím, že nepříznivci velikonoční výzdoby se etablují z příznivců Domu umění,“ poznamenal náměstek Šebek. To vzbudilo vlnu nevole mezi mladými účastníky diskuse. „Takhle nemůžete jednat s lidmi, hned je dávat do skupin,“ vykřikl jeden z mladíků.
A až ze Slovenska se musela přistěhovat do Budějovic mladá žena, která poukázala na to, že krčit se tři hodiny na nízkých cvičebních lavičkách bylo pro občany hodně nepohodlné, zatímco pro představitele města byly židle. Náměstek Maroš upozornil, že on s náměstkem Burešem sedí taky na lavičce. Zástupci radnice vysvětlili, že škola má v tělocvičně nový umělý povrch a na ten si nepřála navozit množství židlí. „Tak to místo asi není pro takovou akci vhodné,“ uzavřela mladá Slovenka. Maroš vysvětloval, že město hledá pro tato setkání prostory ve školách, aby šetřilo a nemuselo platit jinde nájem.
Těsně před devátou se ještě rozvinula debata o domě Hokejka v Plzeňské ulici, kde smrduté odpady z kanalizace při každém větším dešti natečou lidem do garáží a do sklepů. Zatím není jasný další postup, protože řešení by stálo 21 milionů korun.
Příští diskuse se uskuteční v Kulturním domě Vltava 15. května a bude určena pro obyvatele sídliště Máj a Branišovské ulice, Zavadilky, Haklových Dvorů, Čtyř Dvorů, sídliště Šumava, Litvínovického předměstí, Švábova Hrádku, sídliště Vltava, oblasti Vrbenských rybníky a Českého Vrbného.
Diskuse k článku