Včelaři v Soběslavi slaví výročí. U Lužnice zasadili památný strom
Představitelé včelařů odhalili obelisk s měděnou destičkou s textem a pokřtili obelisk i lípu medovinou. Místostarosta Soběslavi Pavel Lintner popřál včelařům i včelám do dalších let hodně elánu. „Jsem rád za organizaci, jako je soběslavská. Přeji včelařům hodně přátel,“ řekl předseda okresní organizace ČSV Václav Řehoř.
Za původní domov včely se považuje Egypt. Zlatá doba včelařství v českých zemích nastala za panování Marie Terezie. Císařovna vydala patenty na ochranu včelařství, které zaručovaly naprostou svobodu v chovu včel a osvobozovaly včelaře od všech poplatků a daní z chovu včel i z výnosů medu a vosku. Soběslavští včelaři slaví jubileum 130 let. Historie spolku se datuje od 13. února roku 1895, kdy ho založili včelaři ze Soběslavi a přilehlých osad. Prvním předsedou se stal profesor soběslavského učitelského ústavu Jan John. Na Táborsku se o rozkvět včelařství zasloužil významný český přírodovědec a především včelař Rudolf Kolowrat-Krakowský z Hrobů, který žil v letech 1830 až 1903.
Včelaři se od počátku až do dneška navzájem oslovují přítel, přítelkyně. V současnosti má soběslavský včelařský spolek 74 členů a stará se o 724 včelstev. Nynější předseda Josef Záhora zdědil včelaření po svém otci. Včelařství se věnuje od dětství. „Většina našich členů má kolem deseti včelstev. Jsme malovčelaři. Do soběslavské organizace patří kromě místních členové z 20 obcí okolo Soběslavi,“ uvedl Josef Záhora, který vykonává funkci kolem 15 let. Před ním vedl soběslavskou organizaci, dělal také jednatele, dlouhých 35 let Jiří Broukal.
Slavnost u Lužnice doprovodili hudebním vystoupením členové pěveckého sboru Anonym Voice pod vedením sbormistryně Ireny Molíkové a za doprovodu harmoniky Petra Molíka. Zazpívali například píseň od Karla Hašlera Ta naše písnička česká. Návštěvníci si Hašlerku zazpívali spolu se zpěváky. Za okresní organizaci Českého svazu včelařů byla přítomna kromě předsedy členka Zdeňka Mixová. Na slavnost přijel člen výboru krajské organizace včelařů Martin Paleček.
Med je kousek slunce na talíři
Kdo na akci přišel, mohl si zakoupit některý z mnoha včelařských výrobků: medovinu, svíčky ze včelího vosku, víčkovici s obsahem propolisu, propolisovou tinkturu, med lesní i pastový. „Víčkovice je dobrá na vypálení červa. Medovina je kvašený med,“ řekla Zdeňka Mixová. K volnému rozebrání přivezli Zdeňka Mixová a Václav Řehoř časopis Českého svazu včelařů Včelařství, materiály o medu, jeho vlastnostech i pokrmech z medu. Nechybí v nich recept na voňavé skořicové sušenky a samozřejmě na medovník. Píše se o něm: Vypadá komplikovaně, ale budete překvapeni, jak je snadný. Pro děti byly k dispozici roztomilé omalovánky s včelí tematikou. Jeden z letáků upozorňuje na invazní druh. Nabádá ke sledování možného výskytu sršně asijské a ke spolupráci při sledování výskytu této nepůvodní sršně. „Byla zaznamenána na dvou nebo třech místech v České republice. Uvidíme tak za dva roky, jaký bude vývoj,“ řekl Václav Řehoř k sršni asijské, která je zejména pro včely nebezpečná.
Typy medu se podle svého původu dělí do dvou základních skupin: na květový (nektarový) med a na medovicový (lesní) med. Jak se prý pozná pravý včelí med? V domácích podmínkách si připravíme sklenici s čistou vodou. Do sklenice dáme lžíci medu. Pokud si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Pastový med je med květový přeměněný pozvolným mícháním do pastovité a stále roztíratelné konzistence.
Diskuse k článku