V táborské zoo uhynula samice kalouse ušatého. Kvůli petardám

Úhyn v ZOO Tábor je o to smutnější, že šlo o handicapovanou samici kalouse ušatého, který patří k ohroženým druhům zvířat – je zařazen na seznamu CITES, což je Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Táborská zahrada převzala samici z jiného chovu v naději, že jí poskytne důstojné podmínky k životu. Teď ve voliéře zůstal opuštěný samec.
Kalous ušatý žije v přírodě především v Evropě, Asii, severní Africe a v Severní Americe. Živí se hlavně drobnými savci, zejména hlodavci, ale nepohrdne ani obojživelníky, hmyzem či menšími druhy ptáků. Chmýří na hlavě, podle kterého nese tento druh sovy název, nejsou v skutečnosti žádná ouška – ta má po stranách hlavy a nejsou vidět. Je ale pravda, že kalous ušatý má mimořádně vynikající sluch, na vzdálenost desítek metrů snadno zaznamená i nejtišší vypísknutí myši nebo hraboše. Petardy, které jsou v ČR doposud volně prodejné, mu proto způsobují život ohrožující hluk.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Vloni ji navštívilo více než 83 tisíc lidí. V tomto ročním období je otevřena pouze o víkendech od 9 do 16 hodin. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů.
Diskuse k článku