V Písku začal třídenní vánoční trh. Proč není delší?

















S některými trhovci jsme mluvili, pro Písecké řekli jak dlouho a proč se do Písku vracejí. A proč už nejezdí třeba do Plzně. Na zástupce pořadatelské společnosti Cohiba musica Jana Němce směřovala otázka, zda by i obyvatelé Písku chtěli vícedenní trh, kde by se mohli po práci scházet u svařeného vína nebo punče.
„Samozřejmě, že by si to lidé přáli. Chtěli by po celý adventní atmosféru s trhem, kde by mohli korzovat, ale pak je tu zájem trhovců, kteří vnímají kupní potenciál každého města. Když jsou u nás v Písku tři dny, prodají stejně zboží jako kdyby tu byli týden. A oni by za tu dobu mohli úspěšně prodávat jinde nebo ve své dílně vyrábět,“ říká Jan Němec. Dodal, že si pořadatelé trhu před časem prováděli anketu mezi trhovci a tehdy zaznívalo, že v Písku během třídenního trhu prodají stejně zboží jako v Táboře, kde byl tehdy vánoční trh jednodenní. „Funguje to většinou tak, že lidé si v pátek trh prohlédnou, nákupy si promyslí, v sobotu přijdou něco nakoupit, možná ještě něco málo pak pokoupí v neděli. I v Táboře město ale vnímalo, že by si lidé přáli trh delší, loni u nás sbírali zkušenosti a letos poprvé tam udělali trh dvoudenní,“ zmínil Jan Němec.
Adventní městečko se stánky s občerstvením, kde se lidé mohou sejít večer, chce město Písek rozvíjet pod vánočním stromem na Velkém náměstí. „Řemeslné stánky jsme tam měli loni dva, letos už se nám podařilo obsadit jen jeden. Řemeslníci dobře vědí, že lidé večer jdou za něčím jiným než za nákupy, takže nemají zájem tam být, ani když jim místo nabízíme zadarmo. A já to naprosto chápu. Musí se otáčet, aby se uživili a aby na náměstí jen vytvářeli atmosféru, to si nemohou dovolit. To bychom jim za to museli my platit,“ uzavřel Jan Němec.
V Píseckých postřezích se ještě dočtete, jak společnost Cohiba musica pečuje o žánrovost vánočního trhu.
Diskuse k článku