V Měšicích a na Svaté Anně v Táboře začnou lidé třídit odpad u svého domu - Jižní Čechy Teď!
16. 2. 2025 13:24

V Měšicích a na Svaté Anně v Táboře začnou lidé třídit odpad u svého domu

TÁBOR – V Měšicích a na Svaté Anně nabídne táborská radnice od března systém svozu odpadů door-to-door. Spočívá v tom, že občané mají nádoby na třídění u svého domu. Zájem projevilo prvních 150 obyvatel, město je vybaví dvěma nádobami – na plast a papír. Současně omezí vyvážení směsného odpadu z týdenního cyklu na čtrnáctidenní. V týdnu mezi tím bude svážet vytříděný odpad z nádob u domů. Novinku bylo třeba zakomponovat do vyhlášky o odpadovém hospodářství a to táborští zastupitelé učinili.

V Měšicích a na Svaté Anně v Táboře začnou lidé třídit odpad u svého domu - Jižní Čechy Teď!

 

Hnízda s nádobami na třídění zůstanou
Místostarosta Radoslav Kacerovský (Tábor 2020) uvedl, že po konzultaci s osadním výborem Měšic se projekt rozšířil i na část Svaté Anny. „Zájemci dostanou nádoby ke svým domům, nemusí tedy chodit ke stanovištím na tříděný odpad. Ta přitom zůstanou zachována,“ řekl. Zastupitel Jiří Depta (ANO) projevil obavy, že popelnic bude u domů příliš – už teď jsou tam nádoby na směsný odpad a na bioodpad. Řekl také, že častější svozy jednotlivých komodit povedou k ničení chodníků, na které popelářská auta najíždějí.
Místostarosta Kacerovský řekl, že velké popelářské vozy budou naopak jezdit méně často. Doufá také, že obyvatelé si budou popelnice uklízet z ulice do svého prostoru, aby jim kolemjdoucí nemohli tříděný odpad znehodnotit vhozením něčeho nevhodného. Častější vyvážení bude zajištěno u domů, kde se topí tuhými palivy nebo kde používají plenky. Tyto domácnosti mohou dostat dvě popelnice na směsný odpad. Jiří Depta oponoval, že při nižší frekvenci vyvážení směsného odpadu se bude šířit zápach. Na to vedoucí odboru životního prostředí Lenka Koubková řekla, že bydlí na vsi, kde je čtrnáctidenní svoz a žádný zápach se nešíří. Tříděný odpad se bude vyvážet menšími lehčími vozítky, ničení chodníků by nemělo nastat. „Jednáme ještě s Rumpoldem, aby se do plastového odpadu mohly vyhazovat i plechovky,“ dodal místostarosta.

Popelnice nebo pytle?
Zastupitel Miroslav Novák (ANO) se zeptal, proč město nakupuje na třídění popelnice a netřídí se do pytlů, jak je v zahraničí obvyklé. Zaznělo, že tím by město vytvářelo další plastový odpad a navíc obsah z připravených pytlů by mohla roztahat zvířata.
K tématu popelnic se pak vrátila i žena, která vystoupila v diskusi veřejnosti. Upozornila, že kontejnery jsou po městě tak špinavé, až se na ně lidé štítí sáhnout. Lenka Koubková přiznala, že obvykle město nechává kontejnery jednou za rok umýt. Loni na to ale nedošlo, protože byl rozpočet odboru životního prostředí napjatý. Jakmile se oteplí, radnice to letos napraví. Kontejnery jsou totiž majetkem města a firma Rumpold je pouze vyváží.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.