Jednota Tábor
8. 4. 2025 15:30

Úřad práce zruší na jihu Čech osm poboček, protesty starostů nepomohly

JIŽNÍ ČECHY – Když budou chtít nezaměstnaní ze sedmi obcí na jihu Čech navštívit úřad práce, budou si muset udělat už za pár týdnů výlet do jiného města. Úřad práce totiž zruší na konci dubna vybrané menší pobočky. Podle některých starostů krok zkomplikuje lidem život.


Úřad práce zruší na jihu Čech osm poboček, protesty starostů nepomohly - Jižní Čechy Teď!

Dubnové uzavření se týká poboček v Hluboké nad Vltavou, Vyšším Brodě, Nových Hradech, Veselí nad Lužnicí, Bechyni, Volyni a Vodňanech. „Klienti z těchto lokalit mohou využívat naše další pracoviště ve městech, která jsou v blízké dojezdové vzdálenosti autem i veřejnou dopravou a která místní podle našich dat také pravidelně navštěvují i za účelem práce, studia nebo jiných pochůzek. Zároveň mohou využít také rozšiřující se online služby úřadu práce a podat žádosti přes internet, kdykoliv, bez ohledu na úřední hodiny, přes klientskou zónu Jenda. Od nového roku se v Jendovi mohou registrovat i nezaměstnaní a žádat také o podporu v nezaměstnanosti. K tomu i v Jihočeském kraji získají občané postupně možnost, jak žádat osobně o ty nejčastější dávky, a to na pobočkách České pošty, která doplní další místa jednání s úřadem,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Pavlíková.

Jenže starostové dotčených měst situaci tak pozitivně nevnímají. Poukazují na fakt, že někteří nezaměstnaní jsou ve finanční nouzi, mnohdy nemají auto, počítač, nemusí mít ani bankovní účet, a tudíž bankovní identitu. Službu si tak elektronicky nezajistí. Často navíc potřebují poradit od pracovnice.

Proti rozhodnutí zrušit pobočku bojovali například ve Veselí nad Lužnicí. „Snažili jsme se o změnu u okresního i krajského ředitele úřadu práce, psali odpor, vysvětlovali, předkládali jsme argumenty, nic nepomohlo,“ popsal starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada. V tuto chvíli tak běží výpovědní lhůta na prostory úřadu práce a podatelnu přebírá od února pošta. „Většina lidí ale zatím stále využívá pobočku úřadu práce. Naplno se to rozjede, až současné místo opustí,“ poznamenal starosta Rada a upozornil, že pošta nahradí úřad práce jen v omezené míře. Klienti úřadu tak budou stejně muset jezdit pro některé typy služeb do Tábora.

Lidé pobírající dávky hmotné nouze na cestování nemají peníze

„Výběr konkrétních pracovišť jsme provedli na základě zpracované odborné analýzy. Mezi nejdůležitější kritéria výběru patřila mobilita obyvatel, kdy je zřejmé, že již dnes řada z nich pravidelně dojíždí do větších obcí a měst. Jsou tam umístěna jiná pracoviště, která nabízejí na jednom místě komplexní služby úřadu práce,“ tvrdí Kateřina Pavlíková.

S tím ale starosta Rada nesouhlasí. „Například rodičák, podpora v nezaměstnanosti a podobně už v řadě případů funguje elektronicky, někteří občané jezdí pravidelně do Tábora, ale je tu také spektrum lidí, kteří pobírají dávky hmotné nouze a ti běžně do Tábora nejezdí, nemají na to peníze. Zatím si vůbec nepřipouští, že změna nastane, byť se je na to snažíme upozorňovat,“ podotkl Rada.

Podle úřadu práce má racionalizace poboček za cíl především zajistit bezpečnost zaměstnancům a klientům bezpečné prostředí na úřadech. Starosta Veselí ale poukazuje na fakt, že na pobočce nikdy k žádným konfliktům nedošlo, a naopak může narůstat kriminalita po jejím uzavření. „Někteří lidé nebudou mít peníze a bude tu narůstat riziko krádeží,“ míní starosta.

Ve Veselí se podařilo obnovit Senior taxi, což by podle Víta Rady mohlo pomoci starším občanům. „Mohou se tak dostat na úřad práce pohodlněji, než kdyby museli cestovat hromadnou dopravou. Senior taxi je dotované z části městem. Když ale místní pojedou do Tábora veřejnou dopravou, budou to mít mnohem levnější. Senior taxi je bude stát minimálně 200 korun, protože Tábor nemáme v portfoliu cest. Budeme jednat o tom, jestli portofolium rozšířit. Z naší strany se tak jedná o vstřícný krok, nicméně celkovou situaci to samozřejmě neřeší,“ dodal Vít Rada.

Do konce června se pak přesune agenda úřadu ještě z pobočky v Horní Plané. Starosta Petr Šimák v tom ale problém nevidí. „Chápu rozhodnutí úřadu práce. Naši pobočku využívalo jen několik málo lidí měsíčně. Uzavření pobočky úřad práce avizoval už dlouho, takže jsme s tím počítali a lidé vědí, že v případě potřeby budou muset jezdit do Krumlova,“ řekl Petr Šimák.

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.