Ubytovna pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku skončí - Jižní Čechy Teď!
Ubytovna pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku skončí - Jižní Čechy Teď!
Ubytovna pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku skončí - Jižní Čechy Teď!
27. 1. 2020 12:25

Ubytovna pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku skončí

PÍSEK/PURKRATICE – Definitivní rozhodnutí. Rada města Písku odsouhlasila ukončení provozu ubytovny spolku Naděje v Purkraticích. Město se teď s Nadějí dohodlo na ukončení činnosti ubytovny koncem letošního roku. Do té doby se bude hledat náhradní bydlení pro rodiny, které doposud v purkratické ubytovně jsou.

Ubytovna pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku skončí - Jižní Čechy Teď!

 

Otázka byla na stole už delší dobu. S případným zrušením ubytovny počítá i Strategický plán sociálního začleňování města pro roky 2019 až 2021. „Odbor sociálních věcí společně s Domovní a bytovou správou města Písku realizuje projekt koncepce bydlení. Náplní projektu je kromě jiného plán řešení situace v sociálně vyloučené lokalitě Purkratice. Během roku 2019 proběhlo nespočet jednání a diskusí, během kterých byla diskutována situace v Purkraticích. Na toto téma zároveň probíhaly konzultace s kolegy z Naděje, Agentury pro sociální začleňování a Platformy pro sociální bydlení. Výsledkem je jednoznačný společný názor všech aktérů, že podmínky v ubytovně v Purkraticích jsou v dnešní době nevyhovující a neumožňují důstojný život ubytovaným rodinám. V souladu se strategickým plánem je tedy žádoucí činnost ubytovny ukončit,“ uvádí městský úřad.

Radnice doplňuje, že odbor sociálních věcí dokončuje sběr dat ohledně struktury současných obyvatel ubytovny. „Mezi odborem a Nadějí je uzavřena prozatímní dohoda o nepřijímání nových klientů na ubytovnu. Souběžně se řeší situace jednotlivých klientů a zvažují se možnosti jejich možného jiného ubytování,“ popisují úředníci.

Vyloučená lokalita?

Předsedkyně osadního výboru Purkratice Lenka Nádějová rozhodnutí rady města vítá. Právě obyvatelé Purkratic nejvíc upozorňovali na složitou situaci v osadě, kterou se podle jejich slov město dlouho nezabývalo. „Tento krok akceptujeme. I když se za poslední dva roky situace trochu zlepšila, soužití bylo stále problematické. Pokud město dotáhne záměr do konce, bude nás velmi zajímat další využití statku. Ve strategickém plánu je uvedeno, že už tu další ubytovna být nesmí,“ uvedla Nádějová. Zmínila také, že jí vadí, když město mluví o Purkraticích jako o vyloučené lokalitě. „Často se to objevovalo v podkladech města a my jsme tím trpěli,“ řekla předsedkyně osadního výboru. I v nejnovějších podkladech pro radu města se však termín vyloučená lokalita objevuje. Kromě ubytovny Naděje je tu i dělnická ubytovna.

„Výsledek jednání je takový, že s vyloučenou lokalitou Purkratice je potřeba něco dělat. V ubytovně bydlí řada sociálně slabých rodin a dětí. Některé rodiny odtud odešly, jiné dostaly bydlení například v ubytovně ve Svatoplukově ulici. Ukončení činnosti ubytovny Naděje v Purkraticích by mělo nastat k 31. prosinci 2020,“ řekla starostka Eva Vanžurová (Pro Písek). „Rodiny, které nemají dluhy k městu, budou moci využít byty pro osoby v tíživé životní situaci. Sociální odbor, Agentura pro sociální začleňování a organizace Romodrom budou tyto obyvatele kontrolovat, aby chodili do práce a začlenili se do běžného života.

Co se statkem

Město zatím nemá plán, jak naloží s pukratickým statkem po vystěhování všech klientů. Budova je totiž ve špatném stavu, a pokud by v ní mělo město další záměr, jistě by potřebovala rekonstrukci. Ostatně i nevyhovující podmínky jsou důvodem pro ukončení činnosti ubytovny. „Ještě není rozhodnuto, co s domem bude. Mluvilo se například o možnosti demolice a nabídce prodeje pozemku. Ale dokud tam rodiny jsou, je předčasné o tom rozhodovat,“ řekla místostarosta Petra Trambová (Pro Písek).

Změna trendu

Místostarosta Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že v Purkraticích žije osm rodin – pět s dětmi a tři bez dětí. „Z toho jsou někteří senioři, takže možností na další postup je víc. Máme vytipované rodiny, které jsou schopné jít do jiného typu bydlení. Další se mohou přesunout do ubytovny ve Svatoplukově ulici. Náhradní zařízení za ubytovnu v Purkraticích by nemělo vzniknout. Z materiálů Agentury pro sociální začleňování a odborníků vyplývá, že vytváření segregovaných prostor není správná cesta. V určitě době takové objekty vznikaly po celé republice, teď se od toho zase upouští,“ dodává Petr Hladík. 

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.