U táborského rozpočtu zarazil růst mzdových nákladů. Rostou platy i počty úředníků

Na mohutný nárůst mzdových prostředků upozornil zastupitel Jaroslav Jankovský (ANO) a žádal vysvětlení. V roce 2022 činily mzdy a odvody z nich v rozpočtu města 175 milionů korun a na rok 2025 už se plánuje 225 milionů. „Chci znát odpověď na otázku, jestli se tak zvýšily mzdy zaměstnanců města nebo jejich počet,“ žádal zastupitel Jankovský. Podotkl, že si samozřejmě uvědomuje nárůst platů uvolněných politiků o 6,9 procenta a zvýšení mezd zaměstnanců veřejné správy o 1400 korun z rozhodnutí státu, ale to podle jeho odhadu bude jen malá část z padesátimilionového nárůstu oproti roku 2022.
Vedoucí kanceláře starosty Martin Nešuta vysvětloval, že za nárůstem mzdových nákladů stojí obojí. Na město připadá stále víc úkolů v rámci výkonu státní správy, takže museli přibýt zaměstnanci na odboru životního prostředí, na stavebním úřadu, zmínil i dva nové pracovníky pro agendu přestupků. Poukázal také na změnu legislativy u dohod o provedení práce a o pracovní činnosti, kde vznikla povinnost platit příplatky za víkendy a svátky nebo dovolené. Jaroslavu Jankovskému byl přislíben podrobný rozbor písemně.
S čím se počítá
Zatímco mzdy vzrostou, kapitálové výdaje na stavební akce v roce 2025 poklesnou. Loňský rozpočet počítal s investicemi za 313 milionů korun, letošní rozpočet plánuje 302 milionů. Další peníze ale město získá z dotací – například na druhou halu zimního stadionu přijde téměř 111 milionů od Národní sportovní agentury a 28 milionů od kraje.
K největším investičním akcím bude patřit výstavba parkovacího domu na sídlišti Nad Lužnicí, tam už město převedlo prostředky do Technických služeb dříve. Parking má být dokončený koncem prázdnin. Z rozpočtu 2025 půjde 43,5 milionu korun na rekonstrukce bytového fondu, 41,3 milionu na lávku pro pěší na novém železničním mostě na trati Tábor – Bechyně. Částkou 37,6 milionu město předfinancuje rekonstrukci městské knihovny a 18 miliony dofinancuje druhou halu zimního stadionu k získaným dotacím. Počítá se s rekonstrukcí mostu přes trať Na Dílech v Čelkovicích, se stavebními úpravami ulic v Kouřimově. Do Tělovýchovných zařízení město převede 15 milionů na rekonstrukci střechy zimního stadionu, tři miliony na nové vybavení školních jídelen a milion na opravy hřišť mateřských škol. Na veřejná dětská hřiště město vynaloží dva miliony. Se šestnácti miliony se počítá na fotovoltaické elektrárny na budovách města včetně zimního stadionu a škol a s částkou 3,5 milionu na inteligentní označníky zastávek MHD.
Částka 24 milionů poputuje na první etapu výstavby vodovodu a kanalizace ve Stoklasné Lhotě. Z menších akcí se má vybudovat umělý povrch hřiště u ZŠ Čekanice. Město také počítá s nákupem výpočetní techniky za půl milionu a s nákupy dopravních prostředků za 900 tisíc.
Rozpočet prošel jen tak tak
Celkem 27,5 milionu je vyčleněno na projekční činnost. Největší krajíc z toho je připraven pro Kancelář architekta města, která má zajistit za devět milionů projekční práce na vybudování multigeneračního centra Osmička z bývalé 8. ZŠ na sídlišti Nad Lužnicí, za šest milionů projekty v obytné čtvrti Dvorce, za milion projekt na řešení Husova parku a prostoru před nádražím a milion je vyhrazen na projekční řešení Žižkova náměstí. Na projekt korza Jordán a venkovních úprav u trafostanice se počítá s 800 tisíci a 1,7 milionu tvoří rezerva na další projekty Kanceláře architekta města.
Rozpočet prošel jen těsně – 14 hlasy z 27 členného zastupitelstva. Koalici chyběl zastupitel Jiří Horecký, od opozice nedostal návrh rozpočtu ani hlas. Jako pojistka pro budoucí hlasování se dá chápat zakotvení možnosti online účasti na zastupitelstvu od letošního roku. I to koalice na prosadila jen nejtěsnější většinou 14 hlasů.
Diskuse k článku