U průmyslové zóny si lidé stěžují na noční hluk. Kde se bere?

Diskuse na toto téma se před nedávnem opět rozjela na sociálních sítích. S rozvojem moderních technologií není problém koupit za pár stovek hlukoměr nebo nainstalovat aplikaci na měření hluku do mobilu. Pak mají stížnosti reálný podklad. Například Jana Králová uvádí: „Vím, že to řešilo město, ale nevím, jak to dopadlo, protože občas v noci naměřím i přes 50 decibelů. Hygienická norma pro noc je, tuším, 35 decibelů.“
Nejvíce zasaženy hlukovým smogem jsou zřejmě bytovky v těsné blízkosti Silonu, které dříve podniku patřily. Původními nájemníky byli zaměstnanci podniku a ti si zřejmě nestěžovali. Jenomže byty byly za nemalé peníze zprivatizovány a současní majitelé to vidí jinak. „Kup si byt za miliony a pak zjisti, že se v něm nedá spát,“ konstatuje na toto téma Michal Lüley.
Starosta hluk potvrzuje
Na otázky Jany Králové odpověděl starosta Sezimova Ústí Martin Doležal. „Už jsem si myslel, že pocitem stálé vysoké hladiny hluku v horní části města trpím jen já. Za nejhlučnější považuji oblast Smolín, kde se hlavně v mimovegetačním období mísí hluk z dálnice s hlukem z průmyslové zóny v Plané. Vnímatelné je to, dle mého, hlavně ve večerních a nočních hodinách, kdy odpadá běžný denní hluk z města. Předpokládám, že v rámci EIA, kterou bude dělat C-Energy, bude zmonitorován areál teplárny. Pokud by to nepřineslo konkrétní zjištění, budu chtít, aby hygiena provedla měření i u dalších průmyslových areálů v zóně, aby byl stanoven původce nadměrného hluku,“ říká starosta Doležal.
Čekat ovšem na výsledky zjišťování vlivu na životní prostředí EIA v C-Energy, to se může protáhnout. Proto chce starosta Doležal co nejdříve jednat s novým starostou Plané nad Lužnicí Jiřím Ranglem a domluvit se na konkrétních krocích. Zřejmě by mohlo jít o měření Krajské hygienické stanice, která je vybavena oficiálně schválenými hlukoměry.
Teplárna C-Energy odmítá, že by překračovala normy
„Dám ruku do ohně, že zdrojem nadměrného hluku není plánská teplárna C-Energy. Pokud měníme technologii, něco stavíme, vždy je to na základě stavebního povolení a měření hlukové zátěže. Normě odpovídající hluková studie je z března 2021 a zpracovávala se při přechodu z uhlí na štěpku. Zároveň uplatňujeme i jiná opatření, jako je například opláštění výrobního bloku, turbíny a kotlů. Zde také probíhají pravidelná měření hluku na referenčních bodech. Další měření hluku za oblast C-Energy Planá plánujeme při dokončení projektu přechodu z uhlí na biomasu na začátku roku 2023,“ konstatoval jeden ze spoluvlastníků C-Energy Ivo Nejdl.
Zároveň dodal že již dva nebo tři roky se ve firmě připravují v souvislosti s přechodem na novou technologii spalování komunálních odpadů na velkou EIA, což přináší i další opatření vzhledem k životnímu prostředí včetně hluku. Lidé poukazují hlavně na Silon, kde se pracuje na tři směny. Navíc v tamním areálu působí i řada dalších firem. Hluk mohou produkovat i mobilní zařízení, na která se ovšem stavební povolení a ani měření hluku nevztahují.
Silon hluk částečně přiznává
Vyjádření k hluku z pověření jednatele společnosti Silon Šuchrata Saidova zaslala Lucie Vančurová: „První informaci ohledně požadavku na snížení hlukové hladiny v areálu společnosti Silon jsme zaznamenali v roce 2019, kdy jsme zahájili pravidelné měření hluku. Naším cílem bylo vyjít vstříc obyvatelům sousedních obytných domů a zajistit snížení hlukové zátěže. V posledních třech letech jsme provedli celou řadu kroků za účelem zlepšení situace. Omezili jsme interní kamionovou dopravu v čase 18 – 6 hodin, osadili jsme všechny výduchy na střechách výrobních hal tlumícími prvky. Postupně také náš vozový park pro interní dopravu nahrazujeme nehlučnými elektrickými dopravními prostředky, zrušili jsme i komunikaci v bezprostřední blízkosti obytných staveb a vysadili pásy zeleně. Je potřeba také zmínit, že Silon je jen částečně zdrojem hluku v řešeném místě. Díky všem opatřením splňujeme limit hlukové zátěže na 30 dB pro vnitřní prostor v noci. Na snížení hluku v rámci našeho areálu vynakládáme nemalé finanční prostředky, neboť patří mezi naše priority. Záleží nám nejenom na dobrých vztazích s obyvateli přilehlé obytné zóny, ale i na zdraví zaměstnanců, kteří v zaměstnání tráví podstatnou část dne.“
Jasno o tom, kde vzniká hluk, na který si stěžují místní, by tedy mohlo dát po domluvě starostů Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí měření Krajské hygienické stanice. I pokud se konkrétní původce nadměrného hluku najde, bude zjednání nápravy zřejmě složité.
Diskuse k článku