Třetí rojení kůrovce bude v srpnu, asanovat je třeba stále - Jižní Čechy Teď!
9. 7. 2020 20:37

Třetí rojení kůrovce bude v srpnu, asanovat je třeba stále

Zobrazit galerii (2)
Třetí rojení kůrovce bude v srpnu, asanovat je třeba stále
ČKYNĚ – Kůrovci svědčilo extrémní sucho. Vlastníci lesů nejen v okolí Čkyně mají problém s prodejem i odklízením napadených stromů. V polovině dubna bylo na skládkách u lesních cest 3 300 kubíků dříví. Jde převážně o loňskou těžbu, z níž kůrovec již vylétl. Obdobný stav je také u dalších vlastníků. Kůrovec se musí stále hlídat a dříví asanovat. První týden v červnu došlo k hlavnímu rojení nových brouků, která se dějí ve třech etapách. Až šedesátinásobek brouků vylétl z kmenů, které vlastníci měli do konce května asanovat, ale nestalo se. Lze tedy předpokládat, že brouci napadli další stromy. Třetí rojení kůrovce bude v srpnu.

Třetí rojení kůrovce bude v srpnu, asanovat je třeba stále - Jižní Čechy Teď!

Na Čkyňsku zatím nedošlo k plošnému odumírání borových lesů, jako se stalo v jiných oblastech. „Již dva roky se smrkové dříví těží v dobré snaze zasahovat proti kůrovci, avšak většina dříví zůstane na skládkách u cest a brouci vylétnou zpět do lesa. Na území všech katastrů v obci Čkyně za poslední tři roky bylo nuceně vykáceno nebo stojí suché odhadem 48 hektarů lesů. V jiných obcích jsou na tom ještě hůře. Je ještě co zachraňovat a rozhodně nenastala doba k rezignaci vlastníků a k považování zásahů proti kůrovci za marné. Stále jsou na území naší obce stovky hektarů zdravých smrkových lesů. V nich však jsou i dnes nezpracované polomy z letošní zimy. Tím začínají budoucí ohniska kůrovce. Z jednoho stromu vylétne tolik brouků, že v okolí uschne až desetinásobek stromů. Zákonem stanovený termín na jejich odstranění byl 31. května,“ popisuje zastupitel Petr Martan, poradce v lesnictví.

Čkyně je zařazena do takzvané červené oblasti. Což znamená, že kůrovcové sterilní souše se až do konce roku 2022 mohou ponechat stát. Kůrovcovými soušemi se rozumí suché stromy lýkožroutem zcela opuštěné, které již kůrovcům nestýkají podmínky pro vývoj.

Povinnost vlastníka lesa je aktivně vyhledávat kůrovcové stromy a ty včas nejen pokácet, ale hlavně účinně asanovat. To znamená oloupání kůry nebo chemické ošetření v porostu či na skládkách nebo asanace odvozem ke zpracování.
Státní správa lesů Vimperk má povinnost toto kontrolovat a ukládat pokuty.

„Zařazení lesů do červené oblasti si nelze vykládat jako rezignaci na asanaci napadených stromů a kategorii k odepsání lesů! A to ani nyní, když mají vlastníci lesů hromady dříví, které daleko převyšují jejich vlastní spotřebu, nebo se dříví nedá prodat,“ upozorňuje Petr Martan.

Třetí rojení lze očekávat koncem srpna, pokud bude horké a suché léto. V opačném případě to bude po 10. září.

Možnosti asanace kůrovcového dříví jsou tyto:
1. Asanace napadeného dříví oloupáním kůry se provádí do doby, kdy jsou v ní jen larvy a kukly. V prodejnách lesní a zahradní techniky lze zakoupit ruční loupák za 500 – 700 korun nebo motorový odkorňovač za přibližně 8 000 korun.
Loupání kůry je podle odborníků nejúčinnější způsob obrany proti kůrovci a vyplatí se do něj investovat třeba společným nákupem několika vlastníků.

2. Asanace napadeného dříví chemicky. Provádí se ručním postřikovačem v době, kdy jsou žlutí a hnědí brouci.
Dotykový insekticid se nazývá Forester a jeho cena je kolem 800 korun za balení. Jde o jediný přípravek pro drobného vlastníka lesa, který si může koupit bez držení zvláštního osvědčení a školení k nakládání s přípravky na ochranu rostlin. Je určen pro neprofesionální použití a k ošetření dříví pro vlastní potřebu.

3. Rozštípání polen na maximálně 10 cm silné štěpiny. Takto mohou asanovat drobní vlastníci lesů, kteří nepoužijí loupání ani postřik a napadené smrkové dříví včas rozřezali na palivo a odvezli. Rozštípáním dříví lze zamezit dokončení vývoje mladých brouků a vylétnutí brouků ze dvora či skladu zpět do lesa. Hydraulickým štípačem jsou dnes vlastníci lesů běžně vybaveni.

4. Asanace napadeného dříví chemicky – strojním postřikem.
Postříkání skládky účinnější látkou pro profesionální použití nemůže provádět běžný vlastník lesa. Jeho použití je vázáno na držení osvědčení. Provádí se traktorovým vysokotlakým postřikem dříví na skládkách u cest. Pro vyšší účinek je potřeba, aby kmeny netvořily vysokou vrstvu.

Vlastníci lesů, kteří sousedí s lesy obce Čkyně, si mohou objednat za úplatu strojní postřik traktorem kůrovcového dříví u odborného lesního hospodáře Luďka Saxla na telefonu 602 454 524. Ostatní vlastníci, kteří mají zájem asanovat strojně, se mohou obrátit na odborného lesního hospodáře, který je placen státem za poskytování poradenství za pomoc k asanaci a získání dotací. V případě drobných vlastníků lesů na území Čkyně je jím Michal Hrneček na kontaktu 725 627 417, Polesí Zdíkov telefon 388 426 803, Lesy České republiky.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.