Studenti ČVUT se podívali na Tábor nezaujatýma očima










Se studenty tráví víkend v Táboře vedoucí Ústavu nauky o budovách profesor Michal Kohout a odborný asistent David Tichý. V pátek se studenti se svými pedagogy setkali se zástupci města. V sobotu 11. března večer se studenti a oba pedagogové diskutovali v kavárně Jednota s Táboráky o lokalitách, ve kterých žijí.
Debatu pořádal odbor Kanceláře architekta města. Jeho vedoucí Kateřina Čechová představila oba pedagogy – Michala Kohouta a Davida Tichého. „S různými městy spolupracujeme patnáct let. Pro města je dobré, že studenti nejsou zatíženi místními vztahy a zvyklostmi, studenti si zase mohou osahat praktický život ve městech,“ zmínil Michal Kohout.
Studenti dostali přiděleno několik lokalit Tábora, vypracují studie, jak by se mohlo tamní prostředí mohlo zlepšit. David Tichý zmínil, že ve spolupráci s Kanceláří architekta města byly vytipovány oblasti Starého i Nového města, oblast kolem Klokot, přednádražní prostor a autobusové nádraží, Blanické předměstí a Čekanice, Ústecké předměstí a Svatá Anna.
Na sobotním setkání v Jednotě se studenti snažili získat poznatky o těchto lokalitách od obyvatel, kteří tam žijí. Na zveřejněné pozvání veřejnost skutečně zareagovala a lidé kavárnu Jednota zaplnili. Pořadatelé rozdělili přítomné do skupinek podle toho, které táborské čtvrti je zajímaly a k nim přidělili studenty, kteří se danou lokalitou zabývají. Někteří studenti přinesli jednoduché náčrty lokalit, někteří pracovali s mapovými podklady v mobilech a na nich ukazovali místa, která podle nich potřebují řešení. David Tichý vysvětlil, že studenti mají navrhovat bytové stavby, občanské stavby nebo soubor staveb z urbanistického hlediska.
Na Starém městě bylo úkolem zaměřit se na proluku po zbourané synagoze na Parkánech a na prostor vedle parkingu pod Střelnicí, dále na prostor před nádražím, na Blanické předměstí s přesahem do Čekanic, na Svatou Annu a Pelhřimovskou ulici, ale i na prostor tržnice se stánky před Komerční bankou na Novém městě.
Zájemce o prostor Blanického předměstí s přesahem do Čekanic oslovila studentka Laura Paleničová. Řekla, že prostor kolem nádraží jí připadá nezorganizovaný a plocha za nádražím by mohla sloužit jako odstavné parkoviště P+R, tedy s návazností MHD do centra. Od obyvatel zaznělo, že Vodňanského, Michalovicova a další ulice Blanického předměstí slouží přes den jako odstavné parkoviště pro auta lidí, kteří cestují do zaměstnání v Praze vlakem. To obyvatelům čtvrti vadí. Někdy jsou auta zaparkovaná i před vjezdy. Obyvatelé této čtvrti postrádají hřiště pro teenagery, sportoviště, kde by si mohli zahrát fotbálek nebo jiný sport. Přitom je na Blanickém předměstí fotbalové hřiště Viktorie a druhé hřiště Meteoru je v Čekanicích, obě jsou ale veřejnosti nepřístupná a slouží fotbalovému klubu. Kolem některých ulic také chybí chodníky.
Stejně se probraly i další lokality. Podle pedagogů si studenti v pátek zadané lokality prohlédli, setkali se s vedením města, v sobotu pracovali na svých skicách v hostelu školy Bernarda Bolzana, kde jsou ubytovaní, a také v knihovně. Dělali si analýzy územního plánu, demografie, historie, morfologie, zamýšleli se, jaký program by byl pro dané území vhodný, jaký typ bydlení, kdo by měl být stavebník, jestli mají mít bytové domy aktivní parter, vyhledávali si vhodné referenční stavby. Večer se uskutečnilo setkání v Jednotě. V neděli budou v práci pokračovat.
„Pokud na takovém zadání pracují profesionálové, řeší i majetkové vazby. My se snažíme o vytvoření ideální představy bez řešení majetkových vztahů, stejně jako nemůžeme ovlivnit třeba geologické podmínky – zda vůbec uvažovanou stavbu půjde na tom místě založit. Ideálně pracujeme na pozemcích města, především ale přinášíme inspiraci,“ vysvětlil Michal Kohout. Uvedl, že například v Chocni nebo v Sušici náměty studentů zaujaly samosprávu natolik, že s nimi chtějí pracovat.
Ve středečním Táborsku přiblížíme náměty studentů pro jednotlivé lokality i postřehy Táboráků, které přišli mladým budoucím architektům sdělit.
Diskuse k článku