Strakonická inspirace: Zachycená dešťová voda zalévá kořeny stromů - Jižní Čechy Teď!
10. 7. 2019 11:27 Aktualizováno

Strakonická inspirace: Zachycená dešťová voda zalévá kořeny stromů

Strakonická inspirace: Zachycená dešťová voda zalévá kořeny stromů-0
Zobrazit galerii (2)
Strakonická inspirace: Zachycená dešťová voda zalévá kořeny stromů
STRAKONICE – To, že vody bude jednou nedostatek, nutí odborníky přemýšlet, jak ji beze zbytku využít. Dalo by se říci, že pracovníci odboru životního prostředí na strakonické radnici jsou vizionáři. Začali dešťovou vodu svádět ke kořenům vysazených stromů, aby zbytečně netekla do kanalizace. Jedná se o republikovou raritu, i když inspiraci našli ve Švédsku. Ve Strakonicích se podařilo zatím provést jednu takovou úpravu, a to v lokalitě nového dopravního terminálu v Nádražní ulici. Na jakém principu toto funguje? Informace poskytli šéf odboru životního prostředí Jaroslav Brůžek a jeho kolega Ondřej Kofroň.

 

„Naší snahou při rekonstrukci ulic a při budování nových povrchů je zachytávat a odvádět srážky do zelených pásů, kde dojde k jejich vsaku. Pokud je to technicky možné, snažíme se s projektanty najít kompromis a tato opatření aplikovat v co největší možné míře. Hlavním důvodem pro použití těchto opatření je změna klimatu a nedostatek vody. Přínosem je, že dochází ke zvýšené zálivce, popřípadě i zatopení zeleného pásu. K tomu je nutné přizpůsobit i druhovou skladbu vegetace zelených pásů, která bude dobře reagovat na rozdílnou hladinu vody a částečné zatopení. Dalším významným benefitem je pak odlehčení městské kanalizace v době intenzivních dešťů,“ vysvětlili.

Inspirovali se ve švédském městě Malmö, kde tyto metody praktikují již řadu let. Ve Strakonicích byly prozatím použity základní principy pro hospodaření s dešťovou vodou v prostorách autobusového terminálu. Ve spolupráci s architektem zde bylo parkoviště navrženo tak, že je vyspádováno k obrubníkům u zelených pásů, mezi obrubníky jsou ponechány rozestupy a dešťová voda tak odtéká přímo k vysázeným stromům. Podobný přístup byl zvolen i na novém parkovišti na Beranově dvoře.

„Sofistikovanější přístup se pak zabývá jednotlivými vrstvami terénu, které jsou tvořeny kamenivem, biouhlím, specifickou strukturou zeminy a dalšími komponenty, včetně technických rozvodů vody s přepadem do kanalizace, které umožňují daleko lepší využití srážkových vod,“ konstatuje Ondřej Kofroň a Jaroslav Brůžek dodává: „Tento přístup bychom rádi v budoucnu vyzkoušeli i ve Strakonicích, jelikož ze švédského příkladu je zřejmé, že takto upravené veřejné prostory dovedou udržet vodu poměrně dlouhou dobu a hospodařit s ní i v období jejího nedostatku, což dokazuje kondice vegetace zeleného pásu. Věříme, že budeme mít v této věci podporu u projektantů a investorů dopravních staveb a správců inženýrských sítí, které tímto chceme oslovit ke společné spolupráci, protože se jedná o jeden ze způsobů, jak v zadlážděných ulicích města zajistit prosperitu vzrostlé zeleni.“

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.