STAN jde v kraji do voleb samostatně










Na kandidátce ale bude i řada nezávislých osobností a dalších hnutí působících na úrovni měst a obcí. Kandidátku s názvem Starostové a nezávislí tvoří starostky a starostové měst a obcí kraje, společně s lékaři, vědci, středoškolskými i vysokoškolskými pedagogy a dalšími osobnostmi z mnoha oborů.
Lídrem kandidátky byl krajským sněmem hnutí STAN zvolen Jiří Švec, starosta města Lišov a radní Jihočeského kraje pro oblast dopravy.
„Pro další práci využijeme společné zkušenosti z našich měst a obcí. Rádi bychom dokončili řadu potřebných projektů, jako je Vltavská cyklostezka, nebo další podpora veřejné hromadné dopravy a turistické dopravy v rámci celého kraje. Důraz budeme klást na životní prostředí ve městech a dostupnost služeb na venkově.“ uvádí předseda krajské organizace STAN Jiří Švec.
Na kandidátce budou například Jaroslava Martanová, starostka města Vimperk; Pavel Houdek, starosta města Bechyně; Jiří Šimánek, starosta města Planá nad Lužnicí; Viktor Vojtko, náměstek primátora Českých Budějovic; Josef Knot, první náměstek hejtmanky Jihočeského kraje; Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov; Milan Němeček, starosta města Vodňany; Hynek Blažek, starosta města Slavonice; František Toušek, primář kardiologie; Lenka Malá, starostka obce Srubec a desítky dalších osobností z celého Jihočeského kraje.
Dnešní tiskové konference se kromě lídra Jiřího Švece zúčastnili náměstek hejtmanky Josef Knot, který rovněž bude kandidovat se starosty, dále starostka Vimperka Jaroslava Martanová, náměstek budějovického primátora Viktor Vojtko, ředitel Sportovního klubu Policie v Českých Budějovicích Jiří Fencl, starostka Čejetic Ivana Zelenková a starosta Pištína Jaroslav Havel.
Aktuálně přišlo na přetřes snížení prostředků ze sdílených daní, které stát posílá obcím zredukované zhruba o 40 procent. Starostové s tím nesouhlasí. Poukazují na to, že obce se ze svých rozpočtů snaží podporovat občany, podnikatele, nakupovaly ochranné prostředky a měly i další výdaje a státní opatření by si měl financovat stát a krajské a obecní příjmy nekrátit. Jako další problém vnímají přerozdělování peněz pomocí dotací, o nichž se rozhoduje na ministerstvech a dalších státních institucích. Pokud by peníze směřovaly přímo do obcí, ty nejlépe vědí, nač je potřebují vynaložit a bez dotační mašinérie by to bylo jednodušší a i méně administrativně i finančně náročné.
Ředitel Sportovního klubu Policie Jiří Fencl uvedl příklad – zatímco obce svým nájemcům odpouštějí nájmy a připravují se tak o příjmy, stát svým zařízením nájmy neodpouští. O to nepochopitelnější je, že obcím pak krátí příjmy.
Z živé debaty bylo patrné, že témat mají starostové spoustu, jim jde o to, aby prosperovaly jejich obce a lidem se tam dobře žilo.
Diskuse k článku