S ředitelem Centra kultury Josefem Kašparem: Jaká bude slavnost Dotkni se Písku? A jak dopadl advent?

Jaký byl pro Centrum kultury minulý rok?
Lehce turbulentní. Novinkou pro nás bylo, že jsme loni neorganizovali městskou slavnost Dotkni se Písku. Vybrán byl externí organizátor. Nicméně jsme se i tak podíleli. Soustředili jsme se proto na nové akce. Například na LoveSand festival v letním kině nebo na akci Písek na scénu, kde účinkovaly místní spolky. Další novinkou byla slavnost k 28. říjnu s historickými představeními v Palackého sadech, následovaly oslavy 35. výročí sametové revoluce. Navázali jsme spolupráci s organizací Paměť národa, pozvali jsme známé osobnosti, které diskutovaly o demokracii. Akce byla určená pro školy a bylo plné kino. Největší byl advent v závěru roku, logisticky nejdelší akce v kulturní historii Písku. Premiéry jsme si vyhodnotili, s některými akcemi budeme pokračovat, s jinými ne.
Jak dopadlo toto hodnocení?
Uvažujeme, že zůstaneme u oslavy 28. října. Formát připomínky 17. listopadu se vázal ke kulatému 35. výročí, tam ještě nevíme. Faktem je, že o demokracii by se mohlo mluvit pořád. LoveSand festival už opakovat nebudeme.
Proč?
Chtěli jsme udělat něco pro mladé lidi. Přišlo přes 600 návštěvníků, ale to je akce, která si žádá tisíc lidí minimálně. Bohužel jsme zjistili, že akce se vstupným nemají moc šanci v konkurenci bezplatných akcí se stejnými interprety, byť byl program zajímavý a měl pozitivní ohlasy. Vystupoval tam třeba Ben Cristovao. Mysleli jsme, že publikum přiláká, ale on se tři dny před naší akcí objevil na zahájení dětské olympiády v Budějovicích, kde to bylo zadarmo. To je pak těžké. Dnes už neplatí, že když zaplatíte někoho známého, drahého, tak dodrží, že se po nějakou dobu neobjeví v okolí. Na to už manažeři kapel moc nepřistupují, vyjednávání se úplně změnilo.
Jaké vstupné už je pro místní návštěvníky příliš?
Tady bylo 650 korun. Problém je v tom, že náklady na mainstreamové akce a interprety v posledních letech dramaticky vzrostly. Zrovna jsem byl na setkání v Praze, kde si organizátoři stěžovali na souboj akcí, které jsou zdarma, jako různé městské slavnosti, s akcemi, kde si lidé musí zaplatit vstupné. To si lidé už rozmýšlejí. A skoro všechny skupiny najely na strategii „urvi, co můžeš.“ Doby, kdy se dalo o výši honoráře vyjednávat, už jsou pryč. Spoustu československých kapel, které někdy vyprodaly O2 arénu nebo Fórum Karlín, už nezískáme za přijatelné peníze a sám si myslím, že není zdravé, aby z městských rozpočtů šly na kapely tak obrovské částky.
Kde to může skončit? Byla by možná dohoda organizátorů, že víc nedají?
Taková dohoda bohužel možná není, protože vždycky se najde někdo, kdo požadované peníze zaplatí. Například při slavnosti Dotkni se Písku v roce 2023 tu byla obrovská diskuse o honoráři Ewy Farné. Tenkrát vystupovala za 350 tisíc. A teď tato, byť asi v současnosti nejlepší česká zpěvačka, vystupuje téměř za dvojnásobek a Tábor ji na svou slavnost objednal. To se týká i dalších interpretů. Takže my se letos budeme spíš soustředit na komornější akce, s výjimkou slavnosti Dotkni se Písku, jejíž pořádání nám město vrátilo a kde program připravujeme.
Nebyl by zdravý nějaký bojkot drahoty po širší dohodě organizátorů?
Na tom se pořadatelé neshodnou. Navíc je to současně nabídka pro naše občany. Dneska pro nikoho není problém si dojet do Prahy, když tu máme dálnici. Naštěstí kultura není jen o mainstreamu. Protipólem je třeba Písek na scénu. To byla loni akce místních spolků a organizátorů, kteří nedostali dost prostoru na minulé slavnosti Dotkni se Písku. Tak jsme jim dali možnost v letním kině a byla to moc pěkná akce.
A co chce publikum? Místní kulturu nebo abyste přiváželi známé umělce? Zjišťujete si názory?
My vykonáváme službu, která má i další rozměr. Pořádáme i různé kurzy, přednášky nebo pronajímáme prostor pro akce jiných organizátorů. Požadavky publika zjišťujeme. Zrovna teď v souvislosti s uvedením nové vedoucí divadla Gabriely Ranglové do funkce jsme udělali anketu o divadelních představeních a předplatném. Já jsem si v půlce minulého roku nechal zpracovat benchmarking, abych zjistil, jak jsou na tom v porovnání s námi městská kulturní zařízení ve městech obdobné velikosti. Čelíme čas od času kritice, tak jsem chtěl znát porovnání dat za rok 2023.
Jaký byl výsledek?
Srovnávalo se osm měst – Trutnov, Hodonín, Beroun, Vsetín, Chrudim a další. Kromě Vsetína, kde mají společnost s ručením omezeným, tak všude mají příspěvkové organizace jako jsme my. Porovnával se provozní příspěvek od města, kolik mají středisek, kolik udělali akcí a kolik přišlo lidí a také počet pracovních úvazků. Z toho vyšlo – bohužel nebo bohudík, že jsme úplně jinde. My jsme měli v roce 2023 provozní příspěvek od města 16,5 milionu, vytvořili jsme 2776 akcí s návštěvností 179 tisíc diváků a úvazků na hlavní pracovní poměr bylo 22. Trutnov se stejným počtem obyvatel dával kulturnímu zařízení provozní příspěvek 25 milionů, akcí udělali 700 se 150 tisíci diváků a počet úvazků tam byl 36. Chrudium je jen o něco menší než Písek a má v kultuře 35 úvazků a 19,5 milionů příspěvek.
Znamená to, že musíte uspořádat víc komerčních akcí, kterými si další prostředky vyděláte?
Ano. Je ale třeba si říct, že náš provozní příspěvek zahrnuje mzdy, krytí nákladů energií a další výdaje a pak jsou vybrané akce, na které nám dává město peníze samostatně. V roce 2023 jsme na ně dostali 4 – 5 milionů navíc. Taky jsem se snažil porovnat městské slavnosti, někde je pořádá městská organizace, někde agentura. Chtěl jsem vědět, jestli naše požadavky, se kterými se obracíme na město při sestavování rozpočtu, jsou oprávněné. Vyšli jsme z benchmarkingu de facto nejhůř. Menší provozní příspěvek má vlastně jen Vsetín, 13 milionů, ale akcí tam za rok uspořádali 961, my 2776. To je dvojnásobek třeba proti Hodonínu…
Je vedení města seznámeno s tímto výsledkem?
Ano. Já ale nebrečím, já jen říkám, že když chce člověk u zaměstnanců dodržet všechny zákony, navíc pracujeme s majetkem řádově za 300 milionů, spravujeme budovy, kolektiv čítá přepočtených 25 lidí, tak se zamýšlím, jestli všechno děláme efektivně. Zajímalo mě proto, jak to dělají jinde.
Město už si vyzkoušelo, jestli by líp nevycházela slavnost Dotkni se v Písku v režii dodavatelské agentury a výsledkem je, že letošní ročník vrátilo znovu Centru kultury. Co na městskou slavnost plánujete?
Bereme to jako oslavu města, chceme cílit na všechny generace. Hlavní hvězdou v pátek bude Anna K., vystoupí skupina Jelen v sobotu Tereza Mašková, Sebastian, Václav Kopta. Bude divadelní představení, řešíme místa, kde se vše bude konat, jak zapojíme řeku. Chystáme ohňostroj. Oblíbené věci zůstanou a chceme zakomponovat i loňskou akci Písek na scénu, aby svůj prostor dostaly místní soubory a spolky.
Jak podle vás dopadl advent?
Ten jsme dělali poprvé, když předchozí organizátor odstoupil. Podle ohlasů soudím, že se povedl. Máme už výsledky ankety, kterou zadalo vedení města online na městském webu. Vyjádřilo se 1552 lidí a výrazně převažují klady. Výrazné Ne bylo jen u otázky – uvítali byste původní rozsah adventu? Lidé se naopak vyjádřili pro advent v této podobě. Byla tam řada neznámých hlavně u nákladů, ale teď už mohu konstatovat, že to dopadlo dobře. Náklady té měsíční akce budou kolem 6,5 milionu, samotné kluziště se bude pohybovat kolem 2,2 milionu, další zásadní částkou budou energie. Zpracujeme pro radu města závěrečnou zprávu. Žádal jsem o navýšení peněz na předpoklad 7,5 milionu a byly kolem toho velké diskuse. I když jsme se na ceny energií ptali v jiných městech, nedostali jsme uspokojivé odpovědi. Energie jsem tedy odhadoval, ale obavy se naštěstí nenaplnily. Jsou tady navíc tržby z nájmů i nějaký sponzoring. Já si nemohu dovolit dělat něco do mínusu, proto jsem chtěl mít na odhadované náklady předem schválené peníze. Teď to vypadá, že ještě nějakou částku vrátíme.
Kluziště se osvědčilo?
Bylo vytížené, prošlo tam na 18 tisíc lidí, byl jsem tím mile překvapen. Otázka je, jestli kluziště táhnout až do Tří králů nebo jestli neskončit s Vánocemi. Potěšilo nás, když na Instagramu v jedné skupině Písek vyhodnotili jako třetí nejkrásnější advent v Čechách. Pozitivně na náš advent reagovali v Táboře a ve Strakonicích. Říkali nám, že jsme je inspirovali.
Jak vyšla v anketě nabídka ve stáncích?
Ta vyšla tak napůl. Je třeba říct, že já jsem dostal úkol za 400 tisíc zařídit stánkový prodej, nějakých deset, dvanáct stánků, ve kterých by se prodávalo celý měsíc. Proto jsme se rozhodli, že poptáme firmy, které nám dodají stánkový prodej na klíč. Pan Navrátil dal nabídku 250 tisíc korun, sám dodal stánky v jednotném designu, nesl náklady na energie ve stáncích i u kolotoče. Radní pro kulturu pan Mikušiak na pracovní skupině říkal, že cena pronájmu je v pořádku. A teď se kolem toho šíří lži. Třeba, že nikdo neoslovil písecké stánkaře. Navrátilovi měli snahu je oslovit, ale ti buď chtěli prodávat sortiment, který už dělal někdo jiný, nebo tam chtěli být jen na víkendy, další projevili zájem týden před akcí, což už je pozdě. Idealistická představa, že týden bude ve stánku jeden a další týden někdo druhý, to nemůže fungovat. Nakonec i pan Mikušiak tam napřed chtěl dát stánek s kávou a pak si to rozmyslel. Na slavnosti Dotkni se v Písku je tu 240 stánkařů a tam jako Centrum kultury komunikujeme s každým zvlášť. Jenže tam přijedou na dva dny, každý postaví svoji boudu, ale neřešíte, že ho musíte celý měsíc hlídat, jestli otevřel. Abych ještě sledoval, jestli má někdo klobásy takové nebo makové, to není naše úloha. Musím říct, že spolupráce s Navrátilovými byla dobrá. Snažili se vyjít vstříc v tom, co jsme chtěli korigovat. I oni z toho mají poznatky a řekli, že pokud by se měli zapojit znovu, vědí, co vylepšit.
A bude advent znovu?
Já jsem zažil několik vzrušených debat a nevím, jak rada města celou akci vyhodnotí. Ty miliony to prostě stojí. Na druhou stranu je to akce, která trvá měsíc a lidé se vyjádřili, že ji chtějí.
Napadá vás, co by náklady snížilo?
Tak určitě už nebudeme muset znovu vyrábět podestu pod kluziště, ta nám částečně zůstala, pokud by mělo kluziště stejný tvar. Stánky už jsou vyrobené, nabídka nájemného za stánkový prodej by tak mohla být o to nižší. Každý mohl přijít s nabídkou zajištění stánkového prodeje na klíč. My nemáme své stánky, ani je nemáme kam uskladnit. My jsme organizace pro vytváření kulturních akcí.
Co dalšího chystáte na rok 2025?
Podařilo se nám špičkovým programem pozvednout městský ples, který byl vyprodaný, což nebývalo zvykem Letos si připomeneme 80 let od konce druhé světové války, vznikla pracovní skupina, která připravuje program. Sedmého května chceme zorganizovat tyto oslavy. Těšíme se na slavnost Dotkni se Písku. Budou houslové kurzy, připravujeme Jazzový festival a rád bych vrátil menší formu Filmového Písku. No a čekáme, jak vedení města vyhodnotí advent a pokud se město rozhodne pro, začneme na přípravách pracovat.
Diskuse k článku