S Petrou Kurschovou – jak se obléci do divadla, na koncerty a večírky

Jaké oblečení u žen je vhodné k návštěvě koncertů vážné hudby či divadel?
Jednoznačně společenské. To znamená u žen, že se volí materiály, které neobepínají, ale jsou šity okolo těla. Případná elasticita materiálu je pouze pro pohodlí, lépe funguje při častém sedání. Naprosto nevhodné jsou materiály sportovní, mezi které se řadí i tričkovina, bavlněný úplet či plátno. Ideální jsou modely, které nemají velký objem. To už by se jednalo o plesové modely. Není to ani šikovné sedat si v divadle do sedadla a překrývat šaty své sousedy. Na společenské večírky jsou přípustné samozřejmě i kalhoty ze slavnostních designů tkanin jako je satén, brokát, samet, kostýmovka, žoržet či šifon. V materiálech jako je hedvábí, vlna, ale i pro pohodlí v modelu doporučuji směs těchto materiálů s elastinem nebo lycrou. Celkový dojem může pokazit třeba nevhodně zvolená kabelka nebo odřené podpatky. U pánů je to zdánlivě lehčí, ale i společenský úbor má svá pravidla. Pokud se jedná o Národní divadlo, pak bez diskuze volíme tmavý oblek, bílou košili a decentní kravatu nebo motýlka. Do menších, méně formálních divadel může muž volit styl trochu jako do kanceláře, ale stále se drží tmavých odstínů saka. Večírek má vždy na pozvánkách uvedený dress code – doporučené oblečení, čili radím dodržet, abyste se necítili nepatřičně. Styly odívání se řídí stejně jako pro divadla, čím formálnější akce, tím slavnostnější odění.
Jak je to s barevností?
U mužů je barevnost a hravost omezena dle dress code, který je zvolený. Například ve stylu Smart Casual a nižších je již volnější pole pro originalitu. Snad nejvíce trendy jsou nyní zajímavě vyvedené ponožky. Tam se může muž značně etablovat. Jen pozor na jejich délku! Musí při sezení zahalovat kůži! Mezera mezi horní hranou ponožky a dolním okrajem kalhot je špatně. Mužské oblečení doplňují opasky, kravaty, kapesníčky a stále oblíbenější manžetové knoflíčky. A opět platí poučka, čím formálnější akce, tím umírněnější barvy a vzory. Barvami jsou myšleny především černá, krémová, bílá, tmavě modrá, tmavě šedá. U vzorů pak jemná kostička, proužek nebo puntík. Muž je sice výrazná individualita, ale svým oděvem má vedle ženy podpořit její překrásnou a nákladnou róbu, ne ji přehlušit. U žen se dress code řídí vždy dle mužského stylu. Čili když je určen na akci styl, všichni ví, co by měl mít muž přesně na sobě. U žen je móda mnohem rozmanitější a vrtkavější, proto se na pozvánkách udává ten mužský. Dáma se pak už jen řídí oblečením tak, aby s mužem byli stylem sladěni.
A současné trendy pro ženy u zmíněných akcí?
Za poslední roky nám přibyly různé nové materiály, které se dostaly až do vysokých formálních stylů. Na White Tie, nejvyšší formální úbor, který je vhodný například do Vídeňské opery nebo šlechtický ples, se přesto nové materiály příliš nedostaly. Stále převládají starobylé krásné a velmi drahé látky jako hedvábná a kašmírová sukna a hedvábí. Ale například se nám objevil oděvní neopren, síťoviny z polyesteru, nádherné elastické krajky. Dokonce někdy i my rádi sáhneme po materiálu na dámskou toaletu, která v sobě snoubí vlastnosti pro vrcholové sportovce, ale v designu respektující společenské potřeby krásných šatů.
Jaké jsou trendy v mužském oblečení?
Muž by měl být oblečen tak, aby vynikla po jeho boku žena, ale přiměřeně tak, aby spolu tvořili patřičně sladěný pár. To platí pro všechny typy dress code. I u mužů došlo k různým posunům v materiálech a nejen v nich. Je to pomůcka pro lepší údržbu. Úprava povrchů tkanin je například voskování, které dodává krásný lesk i na méně nákladných materiálech, teflonování s nízkou přilnavostí nečistot, gofrování, které vytváří na tkanině plastický 3D efekt a další. Také se nám začínají vracet dvouřadé obleky a kabáty. Jsem tomu moc ráda, protože trend ultra slim, opravdu na některých mužích nevypadá moc esteticky. Dokonce jsem se setkala s případy, kdy mi klienti tvrdili, že mají slim oblek, ale měli oblek o dvě čísla menší. Rozevírali se jim nebezpečně rozparky vzadu na sakách a také kapsy u kalhot. Švy se přepínaly, tudíž se tkanina deformovala a děravěla. Ne vždy v obchodě dobře poradí, protože chtějí především prodat.
Co takové tričko do saka?
U mužů ano, ve stylu Casual nebo s polotričkem ve Smart Casual stylu. Samozřejmě je daleko příjemnější volit místo klasického podšívkovaného saka model z průžného úpletu bez podšívky. V tomto dress code je to krásné a velmi pohodlné nahrazení přílišné formálnosti. U žen je to velmi podobné jako u pánů. Dámy mohou využívat v teplých dnech takzvaná basic tílka a trička se stojáčky bez rukávů. Pak je ovšem potřeba dávat pozor na odložení saka. Nahé paže v business prostředí jsou nevhodné.
Co byste řekla všeobecně k oblékání?
S Ladislavem Špačkem se často bavíme o tom, že se vrací velká chuť definovat se oblečením. Po revoluci byla situace u nás taková uvolněná, lidé se chtěli oblékat konečně podle svého. Nakupovali zběsile, překotně a kvantita převyšovala kvalitu. I z toho důvodu naše textilní podniky přestaly mít odbyt. Je to škoda, protože naše textilky i oděvní podniky měly vysokou kvalitu a chyběly jen skvělí designéři. Dnes je vidět, že lidé začínají vyhledávat kvalitu, a to i za cenu vyšší investice. Oblékat se chytře, efektivně a ještě k tomu patřičně k situacím se musí trochu učit, ale jde to a lidé vidí rychlý efekt. Vždyť si spočítejte, kolik asi máte nyní v oblečení peněz a co opravdu nosíte.
Pavla Maradová
Diskuse k článku