Robot Máša zahájil sochařskou výstavu Umění ve městě, představil 3D tisk na veřejnosti







Robot ABB jinak zvaný Máša měří na výšku 2,5 metru a běžně tiskne několikametrová díla. Včera odpoledne začal vytvářet název Budějovice. „Robot je jen nástrojem současnosti a budoucnosti stejně jako dříve úhlová bruska nebo kladívko a dláto,“ řekl k využití Máši sochař Michal Trpák. „Ten robot má nahraný kód, vlastně cestu nebo trasu. Je to speciální kód, který se vygeneruje z počítačového modelu toho objektu,“ vysvětlila princip práce robotického ramene Kateřina Nováková ze společnosti PET-MAT, která se specializuje na 3D tisk. Máša postupně vytiskne z betonu všechna písmena z názvu Budějovice. Nápis bude přes léto na Sokolském ostrově, poté ho radnice umístí na jeden z kruhových objezdů.
Roboti typu Máši většinou pracují v automobilovém průmyslu. „Podávají nějakou součástku zprava doleva a jsou zaměření na to, aby pracovali velmi rychle. Tento robot vůbec není designovaný na to, aby tiskl z betonu a dělal tyto linky. Už se nám stalo, že jsme mu nahráli moc komplikovaný kód,“ doplnila Nováková. V příštím roce by organizátoři chtěli zkusit vytisknout robotem i dům.
Do letošního 12. ročníku sochařské výstavy Umění ve městě se zapojilo 23 umělců. Celkem vytvořili 38 prací. V Českých Budějovicích jsou to například díla Poslední večeře od Antonína Kašpara na řece Malši, obří paprika od Tomáše Medka nebo kovové postavy Jakuba Flejšara na Piaristickém náměstí. Sochař Michal Trpák má u vodárenské věže skleněnou loď a na hlavním náměstí siluetu z betonu Smysl bytí, kterou také vytiskl robot.
Sochy jsou ale vystavené i v ostatních městech. Například v Bechyni, Hluboké nad Vltavou, Týně nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí a v obcích Černá v Pošumaví, Hluboká u Borovan a Lipno nad Vltavou. Umělecká díla pod širým nebem mohou lidé obdivovat až do konce září.
Diskuse k článku