Řezbář Jaroslav Frencl svou práci miluje. Vyrobil betlém pro Volyni


Jak vznikla myšlenka na vznik vyřezávaného betlému pro město Volyně?
Víte, já dělám betlémy už 33 let. Je to asi osm let, co jsem už dělal jeden volyňský betlém, který je v infocentru. Má tři patra a asi 160 centimetrů. V loňském roce jsem tvořil betlém do jednoho penzionu a na další místa na Šumavu. Nabídl jsem tedy starostovi Volyně, jestli by nechtěl mít betlém ve městě i on. Bavili jsme se o tom už vloni, došlo na něj letos.
Z jaké dřeva postavy vyrábíte?
Tento betlém je z dubu, který porazili zde ve městě.
Podle čeho vybíráte dřevo pro výrobu?
Záleží, co mám vyrábět a kde budou sochy stát. Když dělám malé betlémy, jsou z lipového dřeva, ale když má být betlém venku, je lepší dubové dřevo. Pro mě je to náročnější práce, ale sochy déle vydrží.
Čím vyřezávání sochy začíná?
Například u sochy Josefa měl špalek v průměru asi metr a byl dva metry vysoký. Nejdřív se musí špalek postavit, což bývá někdy dost těžké. Já učím externě na průmyslové škole řezbářství, takže s kluky a kolegy vždycky špalek postavíme. U školy pak proběhne první hrubé ořezání základního tvaru, aby byla socha lehčí. Před ořezáním měl totiž špalek jednu tunu. Když jsem odtud sochu odvážel, už vypadala jako Josef, i když trochu robustnější. Nechávám schválně přebytky materiálu, aby bylo pořád kde brát a do čeho vyřezávat.
Máte podle druhu dřeva už dopředu jasno, jak budete pracovat?
Lípa je sice měkčí, ale dub nakonec dovolí to samé. Když je dřevo vlhké, jde práce poměrně dobře. Bez paličky se ale nechytám, protože rukou to neutlačím. Hrubé ořezání se ale stejně dělá motorovou pilou. Pomocí různých brusek chytám základní tvary, končí se s dlátem. Mám nejradši, když to vidím pod rukama, protože se stroji není vždycky úplně ono. A navíc s nimi neuděláte všechny detaily.
Jak dlouho trvá vyřezání jedné postavy?
Každá socha je jiná. Já pracuji skoro každý den, ale ne celý na jedné věci. Vždy udělám část práce a pak se přesunu na něco jiného. Když cvičíte s motorovou pilou nad hlavou, bolí z toho ramena a záda. A když práci na jedné soše na chvíli opustíte, získáte od práce odstup a lépe odhalíte nedostatky.
Máte vůbec prostor pro úpravu sochy v průběhu práce, kdyby se vám třeba nelíbila pozice těla nebo výraz?
S pozicí už nic moc neudělám, ale s výrazem ano. Proto začínám s nadmírou, protože při dalším opracování občas vyleze v dřevě nějaká prasklina nebo suk, tak bych měl možnost úpravy. Proto nedělám nejprve jen obličej, ale postupně celou sochu dokola. Otáčím si ji na vozíku, kde je postavená.
Která část vyřezávání je nejnáročnější?
Fyzicky nejtěžší je první hrubé ořezávání. Je z toho hodně dřeva a pilin. Pak už je to mazlení a hraní.
A jak je to s manipulací s hotovými sochami?
Sochá má i tak 300 kilogramů, takže ji jen tak neuneseme. Mám tu speciální vozík, na který sochu vyzvedneme. Při transportu bude potřeba pod sochy dát nějakou deku, aby se neponičily. Pomohou i technické služby.
Práci na volyňském betlému jste zakončil jesličkami a Ježíškem…
Ano, je tvořený ze dvou částí. Základem je blok dřeva, ze kterého jsem vyřezal Ježíška. Z nařezaných fošen jsem spasoval kříže a udělal nohy jesliček. Na závěr sochy napouštím olejem a pak už jsou sochy nachystané na odvoz. Stačí je pak jednou za dva nebo tři roky natřít. Při dobrém skladování to vydrží 100 let.
Uvažujete o rozrůstání betlému?
Ještě k němu budeme dělat chaloupku, aby na sochy nepršelo. Domluvili jsme se, že město na ní koupí materiál a základní konstrukci nám na udělají na průmyslové škole na CNC stroji. Já ji pak dám dohromady. Uděláme chaloupku, který půjde rozebrat a smontovat. Záleží na městu, jestli o to bude zájem, ale rád bych k betlému vyřezal ještě postavy tří králů. Také záleží na tom, jestli bude mít betlém úspěch u lidí.
Diskuse k článku