Puma Líla z táborské zoo zve na sobotní oslavu svých 12. narozenin

TÁBOR – Dvanácté narozeniny společně s návštěvníky oslaví v sobotu 5. dubna puma Líla, která je nekorunovanou princeznou celé táborské zoo. Kromě této kočičí dámy si lidé prohlédnou také její výběh, který zoo modernizovala v loňském roce. Speciální komentované krmení začne ve 13.30 hodin.
Puma se sice může zdát jako trochu přerostlá kočka, ale nenechte se mýlit. Je to drsný predátor. V Severní Americe, odkud pochází, jí místní přezdívají mountain lion – horský lev. Je to vyjádření úcty před vrcholovým predátorem a druhou největší kočkovitou šelmou amerického kontinentu. Nezalekne se ani před jinými predátory, zaútočí klidně i na kojoty či aligátory. I naše Líla umí pěkně vycenit zuby. A když k tomu ještě zařve, přeběhne nejednomu návštěvníkovi mráz po zádech. Narozeninovou oslavu si nicméně náležitě užívá, takže se mohou návštěvníci těšit i na pěkné fotky. Určitě všem přítomným poděkuje nějakou pěknou pózou. Rozpis dalších víkendových komentovaných krmení naleznou zájemci také na webových stránkách www.zootabor.eu.
Puma americká, kterou chová táborská zoologická zahrada, se volně vyskytuje v Severní i Jižní Americe, od Kanady až po nejjižnější cíp kontinentu. Žije samotářským způsobem života, samci se se samicemi sdružují jen v době páření. Samice vábí samce hlasitým voláním, ti pak o možnost pářit se s ní mezi sebou bojují. Pumy často útočí skokem z výšky, překvapenou kořist většinou usmrtí prokousnutím hrdla. Nejčastější potravou jsou jelenovití, loví také menší zvířata, jako jsou bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývalové, skunkové a malí hlodavci.
Pumy se ve volné přírodě striktně vyhýbají teritoriím, ve kterých žijí jaguáři. Jsou vynikající skokani, z místa dokáží skočit až šest metrů, s rozběhem až dvojnásobek. Ocas používají při skoku jako kormidlo. Není vědecky potvrzeno, že by se puma vyskytovala v černé barvě.
Filip Sušanka, mluvčí Zoo Tábor
Diskuse k článku