Prezident Miloš Zeman debatoval s lidmi Milevsku. Mladíka s píšťalkou málem inzultovali



























Svůj protest tak dával najevo Tomáš Patera z Milevska, který studuje v Praze. Lidem kolem to ale v drtivé většině vadilo a mladíka okřikovali. „Přijel jsem vyjádřit svůj názor, v Praze je to normální, tady jsem ani nic jiného nečekal,“ reagoval na otázku, jestli ho nepřekvapilo, že je se svým nesouhlasným projevem sám.
Když program skončil a prezident převzal dárky – loutku Bakuse a obraz Milevska, a od hejtmanky Ivany Stráské soubor aformismů, epigramů a básní místního autora Miloše Mareše, na náměstí došlo k incidentu. Několik lidí se vydalo mladíkovi vynadat. „Sundej si brejle ty šmejde,“ vyzval ho rozčílený muž, další sdělil, že po něm sáhne a skutečně se o to pokusil, další lidé ale rvačce zabránili. Chvíli se konala slovní výměna názorů, mezitím jedna starší žena a jeden muž přišli naopak vyjádřit studentovi podporu. Většina ale jeho vystoupení na náměstí kritizovala, na náměstí očividně převažovali přízivci prezidenta. I umírněnějším divákům se narušování diskuse pískotem nelíbilo. „Je ještě moc mladej, nic nezažil. Lidi kolem říkali, ať ho někdo hodí zchladit do kašny,“ s úsměvem na odchodu kroutili hlavou Hrunkovi z Pechovy Lhoty.
O čem se diskutovalo s prezidentem
V samotné debatě s lidmi prezident v úvodu vyjádřil potěšení nad dvouprocentní nezaměstnaností, která je momentálně v regionu. Dal to do nečekaných souvislostí. Prý měl strach, že tento kraj poškodil rozhodnutím své někdejší vlády zakázat firmě ZVVZ dodávky do íránské elektrárny v Bušéhru. „Já se málokdy omlouvám, ale tady je vůči ZVVZ k omluvě důvod,“ řekl. A popsal, jak mu volala tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Allbrightová, aby česká vláda zrušila dodávky do Búšehru, že za to Spojené státy nabízejí podíl na dodávkách do Koreje. „Slovo nedodrželi a tím jsem se naučil nepodléhat tlakům,“ konstatoval Zeman. Včera a předevčírem byla podle jeho slov naše země vystavena podobným tlakům kvůli kvótám pro přijetí migrantů. Prezident zacitoval – Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme… Podle něj je povinností prezidenta hájit zájmy České republiky a ta má výsostné právo se rozhodnout, koho chce na svém území, jinak se vzdává části své suverenity. A připomněl pohádku o Jezinkách, kterým se podal jenom prst…
K migrantům řekl, že ti zde stejně nechtějí zůstat, chtějí do Německa, a Česku chce EU uložit postarat se o 6000 uprchlíků, na což je vyčleněno 600 milionů. „Každá katastrofa začíná nenápadně. Když skloníte hlavu jednou, budete ji sklánět vždycky,“ nešetřil prezident bonmoty.
Proto ho taky potěšil dárek od hejtmanky Ivany Stráské, která mu věnovala tři knihy aforismů, epigramů a básní od autora s kořeny v Milevsku Miloše Mareše. Prezident hbitě glosoval dárek výzvou, aby cenzoři České televize a rozhlasu byli v pozoru. Pro ty, kteří prý bojují proti vulgarismům a nejradši by zakázali i Dobrého vojáka Švejka, přečetl název jedné z knih – Tak si to seru v protisměru. To prezidenta pobavilo.
Leoš Černý z Klučenic se zeptal, jestli je podle prezidenta Evropská unie schopná smysluplné rekonstrukce. Miloš Zeman řekl, že je příznivcem EU, protože malý stát nezačleněný do širšího společenství by se stával obětí manipulace větších zemí. Vadí mu ale naprostá neschopnost unie chránit svoje vnější hranice. „Na to má unie 15 tisíc vojáků, ti ji mají ochránit? To je počet policistů ve Vídni,“ řekl a podotkl, že časy, kdy v čele EU byly kvalitní osobnosti, jsou tytam a dnes ji vedou šedí úředníci neschopní vize. Zdůraznil svůj názor, že nebezpečí není na Východě, ale na jihu a v islámském státu. „K čemu máme NATO. Proč posíláme jeho prapory do Pobaltí, Rusko ho nenapadne, tak jestli má být NATO užitečné, ať bojuje proti islámskému státu,“ řekl.
Bohumil Chochole z Milevska se ptal na názor prezidenta na volební systém, výhodnější by podle něj byl většinový systém – vítěz bere vše, čím by se zabránilo letitým hádanicím ve sněmovně i vládě. Prezident reagoval apelem: „Je nádherné, když nadáváme na poslance, a pak přijde den voleb a buď volíme ty samé nebo nejdeme k volbám a tím umožníme zvolit ty samé. Prosím vás, buďte tak hodní a jdětem k volbám. A volte ty, které znáte a kterým věříte.“ Na to se ozval silný potlesk.
Řeč přišla i na kuřáky a kouření. Prezident zadoufal, že po volbách se k tomuto hloupému zákonu poslanci vrátí. Připomněl, že stát přinutil hospodské nedávno udělat oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, kuřácké místnosti vybavit vzduchotechnikou a pak asi nějaký odnaučený kuřák ve sněmovně usoudil, že mají kuřáci chodit před hospodu a házet tam vajgly. A připomněl bývalého německého kancléře Helmuta Schmidta, který si připaloval jednu cigaretu od druhé a zemřel v 96 letech. „Boj s kuřáctvím se má vést osvětou a ne administrativními zákazy,“ uzavřel toto téma prezident.
Další dotaz se týkal myšlenky převést dětské domovy pod ministerstvo práce a sociálních věcí. K tomu se vyjádřila i hejtmanka Stráská. Uvedla, že to byla myšlenka poslankyně Maxové, ale proti byla jak ministryně školství Valachová, tak kraje. „Dětské domovy mají i vzdělávací funkci,“ zdůvodnila Stráská, proč mají podle ní zůstat součástí školského systému. Prezident podotkl, že dětské domovy jsou poddimenzovány a platy v nich ostudné. „Zaměstnanci tam berou 12, 14 nebo 16 tisíc hrubého, zatímco já každý měsíc jmenuji nové soudce, kteří ve třiceti letech začínají na platu 70 tisíc. Nejsem rovnostář, ale takové rozdíly by neměly být,“ řekl. Odpověděl si sám i na otázku, kde na vyšší platy sociálních pracovníků, učitelů nebo policistů vzít. Od dob jeho vlády narostl počet úředníků z 80 na 150 tisíc. „A jen si vymýšlejí práci. Zredukujme je zpátky na půlku a bude na to ostatní,“ vyzval prezident.
Dostal i aktuální otázku, koho by si měla sociální demokracie dát do čela po Bohuslavu Sobotkovi. Prezident sice větu začal slovy, jak se do věci nechce vměšovat, ale nakonec si rýpnutí neodpustil. „Kohokoliv kromě něho,“ zopakoval dokonce dvakrát. Pak se podepsal do pamětní knihy města, opět s bonmotem – a tu tužku vám vracím… Na prapor města připjal stuhu prezidenta republiky. Z Milevska odjel do Hotelu Zvíkov, kde návštěvu Jihočeského kraje zakončil oficiální tiskovou konferencí.
Diskuse k článku