Prevent 99 vzal rodiče drogově závislých dětí na relaxační víkend




„Všichni rodiče chtějí pro své děti jen to nejlepší a rodiče drogově závislých dětí netvoří žádnou výjimku. V momentě kdy se však tito rodiče svěří s tím, co je potkalo svým přátelům, sousedům, a bohužel i některým profesionálům, jsou konfrontování s odsouzením, bezmocí a výčitkami, kterými jsou již tak jako tak zahlceni. Během našeho víkendového setkání s nimi pracujeme na vytvoření láskyplného vztahu ke svým dětem a i k nim samým a zároveň na odmítnutí drogy jako takové,“ říká terapeutka Kateřina Vickers.
Němečtí i čeští rodiče se účastnili terapeutických sezení, která střídala relaxační techniky. Dostatek času byl věnován i na neformální a soukromé rozhovory mezi rodiči a na individuální konzultace.
„Víkend byl velmi emocionálně náročný jak pro rodiče, tak pro nás – terapeuty. Nakonec rodiče odjížděli spokojeni a podpořeni v tom, aby dokázali zvládat tak těžkou situaci jako je užívání drog jejich dětí. Cílem bylo kromě vzájemného sdílení i podpora rodičů, aby nezapomínali na svoje životy a dokázali si život užívat navzdory tomu, že si jejich děti vybraly drogu jako svého partnera v životě,“ uvádí terapeut a vedoucí Adiktologické poradny Preventu Tomáš Brejcha. Víkend také umožnil rodičům vybudovat podpůrnou síť, aby i po skončení společného setkání mohli navzájem zůstat v kontaktu a vzájemně se podporovat.
Veškeré aktivity simultánně překládali dva profesionální tlumočníci a s upřesněním komunikačních nuancí pomáhala i česko-německá terapeutka Kateřina Vickers, jenž má zkušenosti s klientskou prací v obou jazycích.
Rodiče z obou zemí si tak porozuměli nejen díky překladatelům, ale i kvůli sdílení společných problémů. „Sousedi spolu musí mluvit. O tom co je těší, ale také o tom, co jim přináší starosti. K tomu patří i téma drogy. Protože nejenom svoboda, nejenom láska, ale také drogy a utrpení, které je s nimi spojeno, nezná hranice,“ vzkázal všem zúčastněným spisovatel Jaroslav Rudiš, patron česko-německého víkendu.
Diskuse k článku