Představitelé C-Energy, nového většinového majitele, se dnes představili v táborské teplárně




Majetkové propojení obou energetických zdrojů v aglomeraci a sjednocení sítě centrálního zásobování teplem přinese celou řadu synergií. Sjednocení centrálního zásobování tepla s odběrem téměř 900 tisíc GJ ročně znamená také významný ekologický přínos do budoucnosti. Klíčovým přínosem pro odběratele energií i občany by mělo být snížení cen tepla a pokles zátěže životního prostředí při jeho výrobě.
„V Plané nad Lužnicí investovala C-Energy od roku 2012 do modernizace zdroje více než dvě miliardy korun. Výsledkem je kromě jiného snížení emisí produkovaných zdrojem o 90 procent oproti původnímu stavu. Ambiciózní plány máme také v Táboře,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel C-Energy Planá.
„Celková instalovaná kapacita energetického zdroje C-Energy v Plané nad Lužnicí dosahuje 90 MW elektřiny. V případě Teplárny Tábor je elektrický výkon přibližně čtvrtinový. V produkci tepla jsou oba zdroje přibližně srovnatelné. Stručně se dá říct, že Teplárna Tábor je primárně teplárnou, C-Energy v Plané je víc elektrárnou a k tomu vyrábí teplo. Má také kolem sebe velké odběratele tepla, což Teplárna Tábor nemá, cílem je proto propojení horkovodu a využívání obou zdrojů,“ naznačil generální ředitel Libor Doležal. Spojení je bezesporu výzva i pro Teplárnu Tábor.
V období následujících dvou let dojde podle těchto záměrů ke kompletní konverzi parních rozvodů v Táboře na horkovodní. Investice za více než 200 milionů korun přinese zásadní snížení energetických ztrát a vytvoří prostor pro snížení cen pro odběratele centrálního tepla.
„Významná investice nebude znamenat navýšení ceny za odebírané teplo. Naopak předpokládáme spíše snížení cen vzhledem k tomu, že na odběrová místa společnosti BYTES na Sídlišti nad Lužnicí a Kopečku budeme z Plané již letos dodávat teplo za 405 korun za GJ. Tyto investice by měly umožnit postupné snižování velkoobchodní ceny za odebírané teplo pro společnost BYTES Tábor i v dalších odběrných místech a vytvoření prostoru pro snižování ceny placené koncovými zákazníky BYTESu,“ upřesnil jednatel Ivo Nejdl.
O energetickém zdroji C-Energy Planá
Patří dnes k nejmodernějším závodům pro výrobu energií v regionu střední a východní Evropy. Energii zde vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40t/h, parní turbína o instalované kapacitě 26 MW, plynový kotel 15t/h a šest plynových motorgenerátorů Rolls Royce o celkovém výkonu 60 MW se spalinovými kotli. Využívá se tedy především plyn jako ekologičtější palivo. V uhelných kotlech se z 15 procent spaluje biomasa a tento podíl se bude dál zvyšovat.
Zdroj C-Energy Planá je zároveň jedním z mála v ČR, který umí s nově instalovaným bateriovým úložištěm o výkonu 4 MW a kapacitě 2,5 MWh nastartovat provoz v případě tzv. black-outu, tedy kompletního výpadku elektrické sítě.
C-Energy je certifikována pro prodej podpůrných služeb do elektrické sítě. „Na vyžádání jsme schopni dodat do pěti minut z našeho 90 megawattového výkonu 77 megawatt,“ zmínil generální ředitel Doležal.
Diskuse k článku