Potápěči v Malši přáli otužilcům se šampusem šťastný nový rok


















Do Slepého ramene Malše se před přípitkem a samotným koupáním otužilců ponořili instruktor v potápění Pavel Brož a jeho kolega z českobudějovického Potápěčského klubu Narval Martin Švadlena. „Lidem jsme tu ukázali ponor pod ledem, což je vzhledem k mizivé viditelnosti docela složitý manévr. Ale určitě jsme si to včetně toho bouchnutí šampusu parádně užili. A věřím, že se to líbilo i všem, kteří se sem přišli podívat,“ uvedl Pavel Brož.
Vzduch mínus jeden, voda plus jeden
Teplota vzduchu mínus jeden stupeň a voda jeden stupeň nad nulou neodradila od silvestrovského koupání ani Antonii Rozsypalovou z Českých Budějovic. „Jsem tu asi popáté, protože nás to zkrátka baví. Voda byla studená, mokrá a dobrá. Navíc svítí sluníčko, takže paráda. V zimě se běžně chodím do řeky vykoupat, ale pravidelně se neotužuju,“ sdělila s úsměvem Antonie Rozsypalová.
To Stanislav Babor z Čakova na Českobudějovicku si tu na Silvestra odbyl svou premiéru. „Tady jsem poprvé, ale jinak se chodím koupat v zimě do řeky už asi 17 let a jezdím na srazy otužilců i do Prahy. Je tu dnes parádně, počasí vyšlo skvěle. Zamlada jsem jezdil slalom i na divoký vodě, takže se studenou vodou nemám problém,“ řekl Stanislav Babor poté, co vyšplhal z vody po nainstalovaném žebříku na břeh.
Led by mohl plavce pořezat
Bezpečnost otužilců zajišťovala ze břehu Sokolského ostrova i přímo v řece Vodní záchranná služba České Budějovice. „Hlavní náplní práce našeho týmu je hlavně prevence. Aby se nikomu nic nestalo a vše proběhlo hladce. Naštěstí jsou tu vždy všichni ukáznění a k ničemu závažnějšímu tu zatím nedošlo,“ zkonstatovala Šárka Bráchová, předsedkyně Vodní záchranné služby v Českých Budějovicích.
A právě kvůli bezpečnosti byl poprvé v historii zrušen Propagační plavecký závod družstev mezi mosty Železným a Zlatým na Malši. Důvodem byla tloušťka ledu. „Led není dost silný, abychom na něm mohli vyříznout pilou plavební dráhu. Zároveň není dostatečně slabý na to, abychom jej rozjezdili lodí. Takže je to ta nejhorší varianta a při plavání by se o něj mohli plavci pořezat,“ uvedl organizátor Silvestrovského Lannova ponoru, českobudějovický podnikatel a aktivní otužilec Jiří Borovka s tím, že o zrušení plaveckého závodu bylo všech 13 přihlášených družstev předem informováno.
Pro otužilce vyřezal v ledu na Slepém rameni Malše Borovkův tým „bazén“ zhruba o rozměrech 40 až 50 metrů čtverečních. Trvalo jim to cirka tři hodiny. „Snažili jsme se, aby to bylo bezpečné pro všechny otužilce, kteří do vody vlezou. Navíc pro atraktivitu akce samé jsme si sem pozvali i potápěče, za což jim moc děkujeme. Já půjdu do vody, až celou akci odmoderuji. Přeji všem otužilcům i návštěvníkům, kteří si k nám i letos našli cestu, krásného Silvestra a šťastný nový rok,“ okomentoval českobudějovický podnikatel.
Akce se koná na počest rodu Lannů
Akce Silvestrovský Lannův ponor je nazvaná na počest významného rodu Lannů. „Ti byli podnikatelským rodem pocházejícím z oblasti Horního Rakouska, který po svém příchodu do Českých Budějovic zbohatl především díky lodní dopravě a obchodu se solí a dřevem,“ uzavřel Jiří Borovka.
Slepé rameno, též označované jako Slepé rameno Malše nebo Slepé rameno Vltavy, je uměle zaslepené říční koryto související se soutokem řek Malše a Vltavy v Českých Budějovicích. Až do roku 1930 jím protékala Vltava. Pravý břeh tvoří Zátkovo nábřeží s historickými hradebními prvky, levé Sokolský ostrov. Břehy spojuje lávka navazující na průchod Solní brankou v místě nazývaném Na Vraždě.
Diskuse k článku