Podvodníci obrali od ledna důvěřivé lidi z Táborska celkem o 10,5 milionu

Osmatřicetiletá žena dorazila 7. března na policii s tím, že přišla o více než 80 tisíc korun poté, co se snažila na internetovém portálu Marketplace prodat dětský bryndák. Téměř okamžitě se jí ozvala zájemkyně. Tvrdila, že z rodinných důvodů by pro ni bylo nejsnazší zaslání zboží přes Zásilkovnu. „Vylákala z poškozené telefonní číslo, e-mail a číslo bankovního účtu. Následně jí přišel e-mail, ve kterém byl podvodný odkaz na Zásilkovnu, na který klikla. Posléze obdržela další e-mail tvářící se jako pravý od její banky s odkazem pro dokončení aktivace, na který poškozená opět klikla a vyplnila své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a heslo. Toto jednání vedlo k tomu, že v jejím internetovém bankovnictví byly zadány nevyžádané platby, které si pachatelka sama odsouhlasila,“ popsala mluvčí táborské policie Lenka Pokorná.
O tři dny později, 10. března, oznámil padesátiletý muž, že přišel o úspory, když chtěl výhodně investovat a reagoval na nabídku na internetu. „Vyplnil kontaktní formulář a následně se mu ozval neznámý muž a přidělil mu osobního poradce. Ten přiměl poškozeného k nainstalování aplikace pro vzdálený přístup Air admin do počítače a pod legendou výhodných investic ho přesvědčil k provedení čtyř transakcí. Podvedený přišel o více než 600 tisíc korun,“ informovala Lenka Pokorná.
Rovnou tři lidé ohlásili policistům na Táborsku IT podvody 13. března a pak přišla zoufalá pětačtyřicetiletá žena, které podvodník vybílil soukromé i firemní konto v době od 12. do 13. března. Také tento podvod odstartovala snaha o prodej věci na facebookové platformě Marketplace. Žena nabízela dětský kancelářský set a případ měl podobný průběh jako při prodeji bryndáku. Údajný zájemce preferoval zaslání zboží tetnokrát přes Balíkovnu. Důvěřivá žena rozklikla odkaz, který jí zaslal, vyplnila přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, na stránkách, které vypadaly jako web Balíkovny, odpověděla na několik otázek k zásilce a záhy přišla o téměř 300 tisíc korun.
Další podvodník, vystupující pod jménem Stanley, zamotal ve virtuálním světě hlavu jednasedmdesátileté ženě. Seniorku kontaktoval už loni v květnu na seznamce, pak si dlouho psali přes WhatsApp. „Pod různými záminkami z ní do současné doby vylákal sedm plateb v různých výších. Celková škoda byla vyčíslena na více než 100 tisíc korun,“ podotkla Lenka Pokorná.
Zatím poslední případ přišel oznámit sedmapadesátiletý muž. I on chtěl investovat a místo zbohatnutí je teď chudší o více než 550 tisíc korun. „Po kliknutí na odkaz vyplnil své údaje do formuláře. Netrvalo dlouho a kontaktoval ho údajný investiční poradce, který jej následně prostřednictvím emailu a aplikace WhatsApp přiměl k instalaci programu pro vzdálený přístup AnyDesk. Následně byl vyzván k zaslání vstupního poplatku. Pro vzbuzení důvěry mu část poplatku přišla zpět na účet. Poté poškozený zaslal, dle pokynů, ve třech splátkách peníze na investiční účet vedený v Anglii. Poradce poté přestal komunikovat,“ uzavřela Lenka Pokorná.
Diskuse k článku