Písecko budou v národním kole Zlaté srnčí trofeje reprezentovat Tomáš Cvrk z Orlíku nad Vltavou a Eliška Slabá z Vůsí

















Na soutěži Zlatá srnční trofej čekalo na děti deset stanovišť s poznáváním stromů, bylin, také ptačího peří nebo trofejí, další úkoly byly z oblasti kynologie, na děti čekala střelba ze vzduchovky či poznávání střeleckých potřeb.
Místopředseda Okresního mysliveckého spolku Písek Josef Kloboučník zmínil, že soutěže se zúčastňují děti z mysliveckých kroužků, některé působí také při školách – například v Chyškách a v Kovářově. Jeden z největších kroužků měli tradičně v Čížové. „Přicházejí ale i děti z jiných míst, například z Opařan. Soutěž je naprosto otevřená. Děti mohou přijít individuálně. Náš okres míval vždy jednu z nejvyšších účastí na soutěži i v rámci republiky. Dnes tu je 35 dětí, to je lehce slabší. Většinou jsme tu mívali kolem 50 dětí. I tak si troufnu říct, že je účast slušná,“ poznamenal Josef Kloboučník. Soutěžní úkoly a otázky se obměňují, písecký okresní myslivecký spolek dbá na to, aby děti viděly deset loveckých plemen psů.
„Věkově je tato soutěž rozdělena na dvě kategorie. Kategorie A je 3. až 5. třída a kategorie B je 6. až 9 .třída. Aby si to okoukly i mladší děti, máme také kategorii 0, které se účastní předškoláci a 1. a 2. třída. S těmi nejmenšími chodí rodiče,“ vysvětlil Pavel Zborník.
Na jednom ze stanovišť děti poznávaly předměty související se střelectvím a lovectvím. „Musí poznat jednotlivé tipy nábojů. Je tu i něco ze střelecké optiky, něco z vybavení okolo zbraní i z péče o zbraň. Zkrátka všechno, co myslivec na denní bázi v průběhu roku využije. Hodně dobře to poznávají především děti, které mají jako rodiče myslivce nebo děti, které chodí do kroužku,“ nastínil Tomáš Kouba z OMS Písek.
O kousek dál připravovali stanoviště s poznáváním lebek zvířat Jaroslav Sova z Mysliveckého spolku Chrastiny a Pavel Zborník z Mysliveckého spolku Vojníkov.
Vítězové kategorie A a kategorie B postupují do národního kola. To probíhá formou čtrnáctidenního letního soustředění s mysliveckou tématikou, na účast vítězným dětem okresní myslivecký spolek přispívá. Děti čeká výuka i zábava. „Jeden den spí i pod širákem. Chodí za nimi myslivci z místního sdružení, kteří je berou na čekanou. Na konci prvního týdne proběhne podobná stezka s plněním úkolů, jakou máme tady. Pro děti je to lákavé. Jezdí po výletech, do obory, do bažantnice. Také je tam trochu lesnictví,“ řekl další z organizátorů okresní soutěže Jaroslav Sova.
Svůj stánek měl na místě i spolek O lese. „Jde o lesnicko – mysliveckou expozici. Spíše pro laickou veřejnost. Jsou tady ale i špeky pro odborníky. Připravili jsme rovněž svou vlastní soutěž. Máme tu shoz daňka, jelence, srnce, lišky, kunu, dále tu máme různé srsti, dva choroše a dokonce jsou tu i dvě sazenice, jedna z nich je exot, ale to je taková specialita. Je to druh dřeviny, která je na naší planetě vůbec možná nejstarší – jinan dvoulaločný. Původem je pravděpodobně z oblasti z Číny. U nás je samozřejmě také, ale spíše v parcích a na zahradách. Probíhá ale už i několik výzkumů, kde se zkouší tenhle druh dřeviny dávat i do lesa,“ prozradil Jakub Brychta ze Spolku O lese.
A kdo letos v okresní Zlaté srnčí trofeji na Písecku zvítězil? Kategorii A ovládl Tomáš Cvrk z Orlíku nad Vltavou. Z kategorie B postoupila Eliška Slabá z Vůsí. V nejmladší kategorii 0 se nejvíce dařilo Josefu Slabému také z Vůsí u Květova. Z této kategorie se ale nepostupuje.
S vítězi okresního kola Zlaté srnčí trofeje pojede na národní kolo Adam Sova z Mysliveckého spolku v Chrastinách. „Národní kolo bude letos v červenci v okolí Humpolce. Nejdříve jedou na čtrnáct dní vítězové kategorie A, poté béčko na čtrnáct dní,“ poznamenal Adam Sova, který byl v sobotu na stanovišti s poznáváním rostlin a stromů.
Diskuse k článku