Lektoři z Domu dětí a mládeže vyrábí na 3D tiskárnách ochranné štíty. Zájem mají lékaři i policisté








Iniciativu rozjela firma Josefa Průši, která 3D tiskárny vyrábí. „V reakci na akutní nedostatek ochranných pomůcek pro lékaře a další profesionály v souvislosti s pandemií nemoci Covid-19 jsme začali ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárně. O štíty mohou nyní žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, lékárny a další,“ uvádí firma.
Nadšenci, kteří chtějí s tiskem ochranných štítů pomoci, si jednoduše na webu stáhnou potřebné soubory pro jednotný vzhled štítů a můžou se vrhnout do práce. Vedoucí oddělení v Domě dětí a mládeže Karel Červenka pro portál Jižní Čechy TEĎ popsal, že začali tisknout ze zbytků materiálů, které v domě zůstaly z kroužků. Darem získali fólii, kterou na plotrech řežou do požadovaného tvaru. A přihlásil se jim i další dárce, který přispěl na nákladný tisk deset tisíc korun. Štíty tak mohou tiskaři rozvážet do první linie boje proti koronaviru zdarma.
Dům dětí a mládeže se na Facebooku pochlubil, že první štíty předal lékařům a policistům v pondělí 23. března. Za prvních šest dní tisku v Písku vyrobili 90 štítů, které by měly jít používat opakovaně, i když firma Průša doporučuje spíš jednorázové používání s dovětkem, že možnosti sterilizace se prověřují. Po dezinfekci by ale štíty měly jít používat opakovaně, i když asi nevydrží věčně. Jde přitom o velmi jednoduchou konstrukci, kterou lze z pár částí poskládat za chvilku.
„Štíty jsou určeny zejména pro složky IZS nebo zdravotnickému personálu. Stačí nás kontaktovat,“ zní z Domu dětí a mládeže, kde se tiskne dál. A Karel Červenka s Jiřím Markem věří, že se i touto činností podaří rozbít předsudky, že 3D tiskárna je jen zbytečně drahá hračka. Může totiž i pomáhat, jak je vidět právě na výrobě štítů.
Více o iniciativě přinesou tištěné Písecké postřehy.
Diskuse k článku