Petici za nové referendum o bazén udělal koronavir čáru přes rozpočet

Jeden z kritiků stavby nového plaveckého stadionu, člen petičního výboru a zastupitel Martin Brož pro Písecké postřehy popsal, jaké jsou s peticí další plány. Jasné je, že petice momentálně závodí s časem, jelikož město už v září stihlo vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Zatím se toho na městě kolem bazénu moc neděje, a jestli ano, tak je to našim zrakům skryto. Ale dověděli jsme se, že zadávací dokumentace k bazénu se bude možná upravovat. Důvody ale nevím, takže nechci spekulovat,“ uvedl Brož.
Šíří se po internetu
Situaci kolem petice teď nevidí Martin Brož moc dobře. „Ta opatření jsou pro nás špatná. Hodně to teď hraje do karet vládnoucí garnituře. Snažím se teď zájemcům rozesílat elektronicky petiční archy,“ uvedl Brož. Dokument si mohou lidé doma vytisknout, přidat podpisy a třeba ho nechat podepsat své známé nebo sousedy, pokud jsou stejného názoru.
Zastupitel Brož vysvětluje, že založení elektronické petice na internetových stránkách je sice možné a v dnešní době i velmi populární, ale může pomoci jen jako jistá morální podpora pro oficiální papírovou petici. „Radili jsme se o tom s právníkem a i ten nám potvrdil, že bez podpisů je internetová petice k ničemu,“ říká Brož. Naznačuje, že dochází zřejmě i k úmyslnému ničení petičních archů o referendu. „Už se stalo, že do jednoho obchodu přišla nějaká paní a řekla, že petici odnese pryč, protože už je to prý všechno zařízené a už tam nemusí být. Musíme být tedy tvrdší i my. Takže aby se nestávalo, že by se cestou někde ztratil petiční arch, který si doma někdo vytiskne a podepíše, stačí ho naskenovat a poslat. Já ho vytisknu a založím k ostatním“ uvádí Brož.
Kdy chtějí referendum
Nové referendum by petiční výbor chtěl nechat vyhlásit k parlamentním volbám příští rok na podzim. „Samozřejmě bychom mohli chtít referendum vyhlásit i samostatně. Je termín, do kdy musí paní starostka referendum vyhlásit, když se jí předá petice, která bude mít 2500 podpisů, pokud není návrh na spojení s volbami. Vyhlášení referenda na termín voleb je hlavně úspora peněz pro město. Pokud dojde ke spojení s volbami, mělo by referendum podle odhadů stát kolem 30 tisíc korun,“ nastiňuje Martin Brož.
Čas se krátí
Je mu jasné, že čas je neúprosný. Až bude znám vítěz výběrového řízení, je podle něj další snaha marná. „Máme ještě tak měsíc nebo měsíc a půl. Jakmile bude jasno o vítězné firmě, je hotovo. Proto by se teď lidé měli zmobilizovat. Tohle je poslední šance,“ dodává Martin Brož.
Jak už ale historie ukázala, ani výsledek výběrového řízení nemusí být finále. Na částkách navržených v soutěži už totiž projekt jednou ztroskotal a na dalších pár let se zasekl. „Ale upřímně, už se nechci dostávat do momentu, že se zase ně něčem zarazíme. Byl bych rád, aby se opravil starý bazén, který je asi na nejvhodnější lokalitě, jak se postupně ukazuje. Dokud nebude vybrán zhotovitel, můžeme ve sběru podpisů pokračovat,“ doplňuje Brož.
A o co přesně usiluje zmíněná petice? „Žádáme, aby bylo v Písku vypsáno referendum, které by se konalo v nejbližším termínu konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, za účelem hlasování o následující otázce: Chcete kompletní rekonstrukci a modernizaci stávajícího plaveckého areálu v Písku pod hradbami včetně jeho venkovní části se zachováním venkovního plaveckého bazénu?
Diskuse k článku