Parkování u píseckého Lidlu nejspíš utne závora

Společnost Lidl chce prodejnu zvětšit, a proto od města hodlá koupit pás pozemků kolem obchodu. Město původně chtělo kupní smlouvu schválit jen za předpokladu, že Lidl nechá parkoviště jako veřejné. Nakonec bylo rozhodnuto o kompromisu. Podmínka města ze smlouvy zmizela a Lidl dal tři miliony stavbu parkovacích míst v okolí. Ty město využilo při rekonstrukci Truhlářské ulice na sídlišti Jih na vybudování parkovacích míst.
Do teď ještě nebyla kupní smlouva na pozemky definitivně schválena, protože se čekalo, až Lidl doloží pravomocné územní rozhodnutí na stavbu. To se stalo na začátku března, takže na konci března mělo jít na schůzi píseckých zastupitelů o formalitu. Jenže ke schválení překvapivě nedošlo, i když už město Písek se společností Lidl dříve uzavřelo takzvanou smlouvou o smlouvě budoucí kupní, kde se v podstatě obě strany dohodly. Jenže tuto dohodu vyrobilo současnému obměněnému zastupitelstvu minulé vedení města a podle všeho teď u zastupitelů převažuje názor pozemky neprodávat. Konečné znění kupní smlouvy tak schváleno nebylo. Věc byla odhlasována bez dotazů a diskuze, ale později způsobila zmatky.
Po přestávce totiž padl návrh na nové hlasování, protože prý někteří zastupitelé označovali předchozí volbu za zmatečnou. Zaznělo, že společnost Lidl může hnát město k soudu, jelikož má v ruce souhlasné usnesení zastupitelstva o budoucí smlouvě. Dokonce se hlasovalo o výjimce z jednacího řádu, aby se mohli zastupitelé k bodu vyjádřit podruhé. Výjimka ale neprošla. Vyhrál názor, že by se do budoucna mohlo jednat o nebezpečný precedens, kdy se bude opakovaně hlasovat, pokud první rozhodnutí nebude zrovna někomu vyhovovat.
Vysvětlovat musel také místostarosta Ondřej Veselý (ČSSD), který se prý v první případě „umáčkl“ a hlasoval pro prodej pozemků, i když s tím prý nikdy nesouhlasil. „Snažím se prosazovat co nejvíc hromadnou dopravu, ale při uzavření parkoviště bude princip zaparkování a odjezdu autobusem potlačen. Já osobně bych se pokoušel Lidl přimět, aby nechal část parkoviště pro veřejnost. Pokud bychom se nedohodli, oni mají možnost se obrátit na soud, který nám stejně uloží povinnost smlouvu uzavřít. Chtěl jsem ale mít vyjednávací prostor k vytvoření nějakých parkovacích míst a doufám, že s Lidlem budeme ještě jednat. Teď už se netají tím, že parkoviště u obchodního domu bude placené,“ řekl Veselý. Podobně to funguje například u Lidlu v Blatné, kde jsou závory a placené stání. Určitý časový úsek je bezplatný a bohatě vystačí pro pohodlný nákup. Delší parkování už ale řidič zaplatí.
Svůj postoj pak vysvětlil i Marek Anděl (Písek sobě), který je naopak pro schválení smlouvy o prodeji pozemků. „Město má být důvěryhodné. Když s někým uděláme smlouvu o smlouvě budoucí, tak druhá strana očekává, že to tak bude. A nejsem ani pro ohýbání jednacího řádu. Nemůžeme si dělat, co nás napadne,“ dodal. Také Starostka Eva Vanžurová (Pro Písek) si myslí, že město by mělo předchozí dohodu s Lidlem dodržet. Vládnoucí koalici se to ale na poslední schůzi nepodařilo.
Na závěr pak vedoucí odboru výstavby Josef Jambura usměrnil plány na vyjednávání o vyčlenění parkovacích míst pro veřejnost. Potvrdil, že ve věci bylo vydání pravomocné územní rozhodnutí, jehož součástí je i projektová dokumentace. Pro její změnu by se muselo územní rozhodnutí zrušit a pak znovu žádat o nové.
Při debatě také zaznělo, že Lidl počítá s určitou kapacitou pro veřejnost, ale později byla informace upřesněna, že jde nejspíš o místa pro zaměstnance ČSAD, které si je nárokuje, jelikož Lidl přes autobusové nádraží zásobuje prodejnu. Je pravděpodobné, že ke schvalování konečné kupní smlouvy ze zastupitelé ještě vrátí, pokud nechtějí město vystavovat možnému soudnímu sporu.
Diskuse k článku