Osobní bankrot za nulu aneb o novele insolvenčního zákona - Jižní Čechy Teď!
21. 12. 2018 15:05

Osobní bankrot za nulu aneb o novele insolvenčního zákona

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V Českých Budějovicích se nedávno konala bilanční pracovní porada advokátů, insolvenčních správců a soudců, kteří se podílí na projektu Bezplatné insolvenční poradny působící již třetím rokem po celém Jihočeském kraji. Chystanou novelu insolvenčního zákona přibližuje advokátka Lucie Demeterová, která působí ve strakonické advokátní kanceláři a stála u zrodu Bezplatné insolvenční poradny v jižních Čechách.

Osobní bankrot za nulu aneb o novele insolvenčního zákona - Jižní Čechy Teď!

 

Novela insolvenčního zákona nazývaná „osobní bankrot za nula“, by měla být účinná v první polovině příštího roku. Jaké jsou cíle chystané novely?
Novela má pomoci většímu množství lidí dostat se z dluhových pastí. V současnosti jsou exekutory vedena nevymahatelná exekuční řízení proti stovkám tisíc obyvatel. Kvůli tomu, že však nesplňují současnou podmínku úhrady alespoň 30 procent svých dluhů během pěti let, nemohou o oddlužení žádat. Nyní nemohou splnit podmínky vstupu do oddlužení například matky samoživitelky a osamělí senioři či lidé s nízkým příjmem. Lze očekávat, že tito lidé budou po novele insolvenčního zákona splňovat okamžitě podmínky pro oddlužení.

Jak dlužník dosáhne na oddlužení podle novely?
Novela, mimo jiné, přináší možnost splnění oddlužení v případě, že dlužník za pětileté období vynaloží veškeré úsilí, aby uhradil co nejvyšší část dluhu. Zákon toto zjednodušuje, když říká, že veškeré úsilí vynaložil ten, kdo uhradil alespoň 30 procent dluhů. U těch, kteří na tuto hranici nedosáhnou, bude třeba toto úsilí prokázat. Bude se například zkoumat, zda dotyčný chodí do zaměstnání, v případě nezaměstnanosti, zda usiluje o jeho získání, zda chodí na pracovní pohovory, zda má reálný přehled o nabídce zaměstnání, zda zpeněžil veškerý nadbytečný majetek a podobně.

Opět tam ale 30 procentní hranice figuruje. Není to pouze odstranění této hranice na vstupu a její přesunutí na konec oddlužení a tedy nejistota dlužníka až do konce oddlužení?
Já se domnívám, že nikoliv. Úkolem insolvenčního správce bude, aby každý rok trvání oddlužení dal soudu zprávu, zda doporučuje zrušit schválené oddlužení a z jakých důvodů. Soudy slibují, že pokud během pětileté doby nebude žádný problém, nevidí důvod, proč by oddlužení nemělo být splněno. Domnívám se, že o to víc je nyní nezbytné, aby se dlužník obrátil na advokáta nebo exekutora nejen ohledně sepisu návrhu na povolení oddlužení, ale aby jej zkontaktoval opětovně před vypršením pětileté lhůty. Pokud budou dělat vše pro to, aby věřitelům splatili co nejvíce, a pokud k tomu bude mít vhodné podklady, je pro ně oddlužení skutečně reálné i bez 30 procentní hranice.

Jaké jsou další přínosy novely?
Nulové oddlužení je částečně „vykoupeno“ tím, že dlužníci budou za určitých podmínek nuceni vydat ke zpeněžení majetek, jenž by nyní zůstal v jejich dispozici. V současné době platí, že bez souhlasu dlužníka nemůže dojít současně ke kombinaci zpeněžení majetku a splátkového kalendáře. Nově již souhlasu dlužníka nebude třeba. Toto vnímám pozitivně jako spravedlivou ochranu věřitelů. Dlužník je zde naopak chráněn zásadou nedotknutelnosti obydlí. Parametry obydlí, které bude v tomto případě nedotknutelné, budou stanoveny vyhláškou. Ještě bych zde možná uvítala možnost nedotknutelnosti pracovních prostředků. Jestliže má dlužník například hlavní příjem z cestování za prací, měl by být chráněn také dopravní prostředek, který jej tam odveze. Na toto novela zatím nemyslí a v praxi by to mohlo působit potíže. Pozitivně vnímám také příznivější podmínky pro starobní důchodce a důchodce invalidní ve 2. nebo 3. stupni. Těm se zpřístupní varianta „3 roky za 0″, tedy oddlužení za 3 roky bez nutnosti uhrazení dluhu nebo jejich poměrné části. Takové oddlužení by ale mohli využít jen jednou.

Může si dlužník podat návrh na zahájení insolvenčního řízení a oddlužení sám?
Ne. I nadále bude platit, že návrh musí za dlužníka podat advokát, soudní exekutor a podobně. Odměna za podání návrhu je stanovena pro všechny stejně, tedy 4000 Kč bez DPH, nebo 6000 Kč bez DPH v případě společného oddlužení manželů. Za stejnou cenu tedy každý dlužník může mít radu advokáta nebo exekutora, který poradí mnohem šířeji než různí samozvaní odborníci bez příslušeného vzdělání. Už několikrát jsme v podkladech od klienta objevili například nezákonně vedené exekuce, které se nám následně podařilo zastavit, nebo jsme poukázali na neplatné smlouvy a klient tak vůbec nebyl nucen proceduru oddlužení podstoupit.

Kde se lidé mohou dozvědět více podrobností o tom, jak postupovat?
Určitě doporučujeme navštívit Bezplatnou insolvenční poradnu, která působí v jednotlivých okresních městech po celém Jihočeském kraji, a které je naše advokátní kancelář rovněž součástí. Insolvenční poradna funguje vždy první čtvrtek v měsíci od 14 do 16 hodin v budově Městského úřadu Strakonice na Stráži, kde sídlí živnostenský odbor. Případně se můžete obrátit na kteréhokoliv advokáta, exekutora či insolvenčního správce. Přehled advokátů, kteří jsou připraveni za vás sepsat a podat návrh na povolení oddlužení, naleznete v databázi VESTA https://vesta.justice.cz/, kde si podle města každý může vyhledat toho, kdo je mu nejblíže.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.