Odpad už nebude levný, uvědomují si radnice. Ve Vodňanech překvapivě prošlo zdražení - Jižní Čechy Teď!
18. 12. 2024 11:17

Odpad už nebude levný, uvědomují si radnice. Ve Vodňanech překvapivě prošlo zdražení

VODŇANY – Maratonské jednání vodňanského zastupitelstva v pondělí 9. prosince přineslo i vzrušenou debatu o poplatku za odpad. Všudypřítomný tlak na třídění a avizovaná legislativa budí na radnicích obavy. Aktuálně platná vyhláška o odpadech má ve Vodňanech datum z roku 2021. I to je podle mnohých zastupitelů problém, protože město průběžně nereaguje na aktuální vývoj. Radnice přitom navrhovala ponechat poplatek ve stávající výši.

„Návrh vyhlášky vychází z aktuálně platné vyhlášky a jsou zachovány stejné sazby. Vyhláška byla upravena pouze po formální stránce z důvodu novelizace zákona o místních poplatcích. Je na zvážení zastupitelstva, zda uvedené sazby ponechat, snížit či zvýšit. Zvýšení však nesmí překročit výše uvedenou zákonnou sazbu 1 200 korun,“ uvedl městský úřad.

Opoziční zastupitel Radek Čejka navrhl zvýšení poplatku za odpad o 108 korun na 804 korun na osobu ročně. „Šlo by o 15,5 procenta navýšení. Současně s tím bych chtěl do příští vyhlášky zanést valorizaci ve výši inflace. Měli bychom se zamyslet, jak motivovat občany, aby více třídili,“ namítal Čejka. Dostal odpověď, že zanést valorizaci výše poplatku není možné, vyhláška by se musela každý rok upravovat.

Zastupitel z opozice Pavel Šťástka je pro, aby město schvalovalo vyhlášku každý rok. Připomněl, že se blíží doba, kdy podle nové legislativy bude nutné třídit 60 % odpadu. „Neděláme pro to vůbec nic,“ říká Šťástka. Přečetl, jaký manuál dostala jeho firma v sousedních Chelčicích. „Přál bych vám ho vidět. Minimální poplatek je tam 720 korun a za nádobu 60 litrů s vývozem jednou za 28 dní. Jde o naprosto tvrdé a nekompromisní řešení,“ naznačil Šťástka, že tohle je možná cesta do budoucna.

Chápe, že politicky jde o nepopulární krok. „Náš systém není do budoucna udržitelný. Musíme dát najevo, že odpady budou problém. Nezachrání nás spalovna, i když nám trochu pomůže. Měli bychom dlouhodobě vědět, že za odpad budeme platit víc a víc, jako je to u vody,“ doplnil Šťástka. Podle zastupitele Václava Smrže by občané měli znát a vidět reálnou cenu za svoz a likvidaci odpadu.

Starosta Martin Macháč je proti náhlému zdražení bez příprav. „Všechno, co kolegové říkají, je asi pravda, ale nesouhlasím s tím, že bychom bez jakýchkoliv opatření měli plošně navyšovat poplatky. V rozpočtu je to asi milion a půl korun. Souhlasím, že by měly být pobídky a měli bychom motivovat lidi. Největší částka je hlavně za svoz. Co se týče třídění odpadu, dostat se na 60 % je úplně nereálné. Jsme na 30 % a v tom máme i biodpad. Kdybychom do objemu vytříděného odpadu nezapočítávali trávu, jsme na deseti procentech. Nevím, co víc bychom měli ještě vytřídit,“ argumentuje starosta Vodňan.

Plošné navýšení poplatku mu přijde nespravedlivé hlavně k lidem z bytů v panelácích, kteří nevyužívají svoz biodpadu. Naopak starostovi přijde absurdní, že radnice platí za svoz biodpadu z chatových oblastí a zahrádek, kde se dá například kompostovat. „Jsem ochotný debatovat o změně systému. Příští rok se pokusíme vymyslet nějaký motivační systém třeba na další čtyři roky,“ navrhoval starosta.

I přes jeho doporučení poplatek teď nezvedat měla těsná většina zastupitelů jiný názor. Podle zastupitele a dřívějšího starosty Václava Heřmana je potřeba dobře spočítat, jestli je na tom město tak špatně, že musí poplatek zvyšovat. „Firma Rumpold sváží odpad z celého okolí, nejen z Vodňan. Je to daň pro všechny občany města.“ Když přišlo na návrhy usnesení, trochu překvapivě prošel protinávrh z opozice. Protinávrh Radka Čejky na zvýšení poplatku o 108 korun prošel nejtěsnější většinou jedenácti hlasů.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.