Od soboty jsou pro chodce mimo obec povinné reflexní prvky

Při pohybu na silnicích jsou nejzranitelnější právě chodci a cyklisté. Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů. To je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování.
Policie se dlouhodobě zaměřuje na osvětu chodců. Od podzimu minulého roku do současnosti vydali dopravní policisté chodcům téměř 100 tisíc reflexních pásek a v této aktivitě budou pokračovat i nadále.
„Vozidla hlídek dopravní policie jsou v současné době vybavena reflexními pásky a v přímém výkonu služby je policisté neoznačeným chodcům vydávají. Novela zákona neznamená to, že od soboty začnou dopravní policisté masivně pokutovat všechny neoznačené chodce. Přestože se ze strany chodců bude jednat o přestupek, budou v těchto případech policisté především přistupovat k domluvě, vysvětlování, preventivnímu působení a samotnému zviditelňování chodců reflexními pásky.Do konce roku tímto způsobem rozdáme až 250 tisíc kusů reflexních pásků,“ dodává Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.
Střety aut s chodci mívají často tragické následky. Proto je určitě lepší nečekat na setkání s policisty, kteří chodce reflexní páskou obdarují, ale v zájmu vlastní bezpečnosti mimo obec si pásky pořídit a požívat je, případně oblečení nebo batoh s reflexními prvky.
Diskuse k článku