Od ostravské žumpy do válečných zón. Příběhy z první linie v napínavém vyprávění Tomáše Etzlera



Ředitelka knihovny Eva Hlavín stručně uvedla hvězdného reportéra a další dvě hodiny patřily poutavému vypravování reportéra, který má na svém kontě dvoudílnou knihu Novinářem v Číně. Prvního dílu se k dnešnímu dni prodalo více než třicet tisíc kusů a připravuje další. Autobiograficky jde proti proudu času, další publikace ponese název Moje americká cesta s podtitulem Prostřílet se z toho, kde reflektuje i svůj herecký vstup do filmové kovbojky. Ostravské roky pak představí život autora v sedmdesátých letech v rodném městě. Tehdejší Ostravu přirovnal k odporné špinavé žumpě plné nejarogantnějších představitelů komunismu. Dnes už je podle jeho slov čistá.
Jak to celé začalo
Tomáš Etzler po vystudování tělocviku a zeměpisu nedostal umístěnku do zaměstnání ve školství. Shodou okolností se dostal na pozici dramaturga ostravského studia Československé televize. Část úspěchu přisuzuje svému otci, profesoru literatury, který ho v mládí přiměl číst klasické autory jako třeba Danta, a zkoušel ho z rozborů děl, aby zjistil, jak obsahu porozuměl.
Protože ale počátkem roku 1989 podepsal dokument Několik vět, o práci v televizi přišel a nastoupil na vojnu v Táboře. Tam ho zastihla Sametová revoluce. Popisoval tehdejší události, kdy vojáci večer sledovali televizi a druhý den už ji na patře neměli.
V roce 1991 se rozhodl odcestovat do Spojených států a žít tam svůj americký sen. Živil se příležitostnou řemeslnou prací, což ho po pár letech přestalo bavit. Uvědomil si, že bez uznávaného vzdělání to nepůjde. Vystudoval tedy žurnalistiku na univerzitě v Coloradu. Díky svým ambicím využil příležitost masakru na škole v Coloradu a dostal se do novinářského prostředí, přímo do CNN. Sice jako řidič, ale vytvořil si řadu kontaktů. Po čtyřech týdnech přijal práci editora v sídle společnosti v Atlantě.
Nevydržel ale zůstat v redakci, potřeboval do terénu. Jako válečný zpravodaj připravoval reportáže z Afganistanu, Haiti nebo Iráku. Natáčel ve více než šedesáti zemích, až deset měsíců v roce strávil v náročném terénu. Za svou práci obdržel řadu ocenění včetně Ceny Emmy, kterou získal jako první Čech.
Hlavně nezešílet
Tomáš Etzler chtěl do svých reportáží vnést kromě čísel také lidskou tvář prostřednictvím příběhů lidí, které osobně poznal. Čínu popisuje jako zemi plnou energie a kontrastů plnou bohatství i bídy. Kvůli všudypřítomné diktatuře byl pronásledování policií a dvacet tři krát zadržen. Mimo jiné i na rajčatové farmě, kde pod dozorem policistů strávil čtyři hodiny. Několikrát se díval přímo do hlavně zbraně. Cílem bylo znepříjemnění a ztížení práce, vystresování a ponížení prostřednictvím čínských dělníků propagandy. A to se jim dařilo.
Do knihy zasadil i historky, které sám zažil a šel s kůží na trh. Po důkladném zvážení otevřeně vypráví i o soukromém životě, který je nedílnou součástí příběhů.
Spisovatel svých slov měl velké potíže dodržovat termíny. S lehkou nadsázkou tak připustil, že dalším dílem bude Kniha výmluv, které sdělovat editorce Válkové. Vyprávěl i o spolupráci s významným českým novinářem Ivanem Lamperem, který ho asi jako jediného kolegu pochválil za psaní. To ho motivovalo k dalšímu psaní, přestože je pro něj obtížné, často edituje a vylepšuje texty. Možná i proto je jeho dílo tak žádané.
Kdy příště u kávy?
Další připravovanou besedou bude Listování: Vraždi všímavě s Pavlem Oubramem ve středu 11. září. Začátky v kavárně Za oknem jsou od 18.30 a 20 hodin. Hned ve čtvrtek proběhne kavárenský kvíz. O cestování chytře, levně a snadno bude vyprávět autorka stejnojmenné knihy Hana Machalová ve čtvrtek 26. září od 17.30 hodin. Besedy pro čtenáře připravuje Petra Tůmová.
Diskuse k článku