7. 3. 2025 7:59

O parcely v Mladé Vožici je zájem. Usadili se tu i dva zubní lékaři

Zobrazit galerii (2)
O parcely v Mladé Vožici je zájem. Usadili se tu i dva zubní lékaři
MLADÁ VOŽICE – Městečko na samém okraji Jihočeského kraje s necelými třemi tisíci obyvatel vsadilo na nabídku parcel, aby udrželo nebo přilákalo obyvatele. Rozpočet Mladé Vožice na rok 2025 počítá s příjmy 98,354 milionů a výdaji 147,354 milionů, tedy se schodkem, který skoro bere dech. Součástí schodku je ale 30 milionový úvěr, který si město bere právě na výstavbu infrastruktury pro výstavbu obytného souboru Slunečná III. „Úvěr jsme si mohli směle vzít, protože víme, že na úhradu budeme mít z prodeje parcel. U nás je o parcely zájem. V etapách Slunečná I a II už vzniklo kolem třiceti zasíťovaných pozemků a prodané jsou všechny,“ říká starosta Jaroslav Větrovský.  

Kde má vzniknout lokalita Slunečná III?

Připravuje se na kraji Mladé Vožice směrem na Tábor, proti benzínové pumpě. Mělo by tam vzniknout dalších víc než třicet parcel pro výstavbu, pokud to ovšem budeme schopni realizovat jako jednu etapu. Máme tam totiž problém s jedním pozemkem, který patří státu a od státu ho žádá restituent jako náhradní plnění za své nevydané pozemky. O tom teď rozhoduje soud.

To může váš plán zkomplikovat?

Na přípravě oblasti Slunečná III už jsme odpracovali spoustu práce. Pozemky jsme buď vykupovali nebo směňovali se státem. Teď čekáme, jak soud dopadne. Ten inkriminovaný pozemek vlastní stát a pozemek je zažalovaný pro vydání jako náhradní plnění restituentovi. My jsme vedlejší účastník toho sporu a tvrdíme, že na tento pozemek máme silnější právo než restituent, protože město tu má projekt a vložilo už spoustu prostředků do přípravy té lokality. Stát může restituentovi přece vydat jiný pozemek. Nejsem si vědom, že by tento člověk měl s Vožicí cokoliv společného. Tento restituent požádal o vydání celé řady pozemků a my žádáme, aby tento konkrétní pozemek byl z toho souboru požadavků vyňat. Soud zatím nerozhodl.

Realizace projektu Slunečná III na tomto pozemku závisí?  

My zatím můžeme stavět na té části, kde to umožňuje územní plán. Pokud bychom pozemek nezískali, tak bychom začali s první etapou této lokality, kde by vzniklo 12 až 14 parcel. Pokud se podaří území scelit, budeme připravovat třicítku parcel a na zbývajícím území změníme územní plán.  

Předpokládáte takový zájem?

Ano, doposud se u nás všechny parcely rychle prodaly.

Jaké máte pro stavebníky podmínky? Do kolika let musí postavit?

My takové podmínky nedáváme. Dělali jsme ale teď bonusový systém v lokalitě Nad Pilou, kde jsme také prodávali osm stavebních pozemků. Kdo zkolauduje do tří let od prodeje pozemku, tomu se vrátí 200 korun z ceny za metr. I tam jsou pozemky rozprodané a už se začalo stavět.

Za kolik parcely prodáváte?

Vždy stanovíme minimální cenu, která je nepatrně pod náklady, které jsme do parcel investovali. Město na prodeji nemusí vydělat, my nejsme developer. Zainvestované parcely prodáváme obálkovou metodou. V lokalitě Nad Pilou se teď pozemky pohybovaly v průměru lehce pod dvěma tisíci korun za metr čtvereční.

V rozpočtu plánujete ještě další investice, jaké?

Teď jsme právě otevírali nabídky podané elektronicky na výstavbu sběrného dvora. Měli jsme šest nabídek, nejnižší cenu nabídla firma Status z Pacova, zhruba 21 milionů korun. Sběrný dvůr se bude stavět v areálu bývalého zemědělského družstva, který jsme koupili a rozdělili jsme ho na stavební pozemky Nad Pilou a v druhé části bude sběrný dvůr a zázemí technických služeb. Další velkou investičně náročnou akcí, kterou právě připravujeme ve spolupráci se Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje, je rekonstrukce ulice Jana Jeníka z Bratřic od restaurace Na Růžku směrem na Pacov. Kraj bude financovat silnici a my pod ní budeme dělat rekonstrukci vodovodu a kanalizace. Tam se právě teď vypisuje výběrové řízení na zhotovitele.

Navažme na sběrný dvůr a odpady. Teď se hodně řeší, že obce mají do roku 2026 třídit 60 procent odpadu. Jak na tom jste?

Věřím tomu, že my na tom budeme dobře, protože už několik let máme zavedený systém door to door, kdy lidé třídí přímo u svých domů. Zakoupili jsme na to popelnice, žlutá je na plast, hnědá na bioopad a modrá na papír. Vyváží se podle svozového plánu, který lidé na začátku roku dostanou.  

Kolik procent obyvatel je zapojeno a jak to funguje?

Nakoupili jsme 450 sad popelnic a všechny jsou rozebrány. Pokud jde o vlastníky rodinných domů, je zapojena většina. Pro bytové domy je to problematičtějí, ale někde i tam tyto třídící nádoby máme. Například já do popelnice na směsný odpad, který se vyváží jednou za dva týdny, dávám jen popel.

Jaký máte poplatek za odpad?

U nás je poplatek 650 korun za rok. Město doplácí na systém svozu a likvidace odpadu více než 50 procent z nákladů.  

Proč systém dotujete?

Chceme, aby lidé třídili a obecně zastáváme názor, aby se poplatky ve městě nezvyšovaly, pokud to není nutné. Je to otázka filozofie správy města. Nechceme lidem zvyšovat životní náklady, protože už všechno ostatní se jim dost zdražuje. Proto jsme nezvyšovali poplatky za odpad, ani vodné a stočné, to činí 68,60 za kubík bez DPH, a nezvyšovali jsme ani daň z nemovitosti. Lidem se daň z nemovitosti zvýšila pouze o to, o co ji zvýšil stát svým hanebným nařízením.

Jak to je ve Vožici s lékaři? 

Provozujeme městskou polikliniku, máme tu na plné úvazky dva praktické lékaře pro dospělé, dva zubaře a rehabilitační pracovnici. Plus na zkrácené úvazky některé odbornosti jako je dětský lékař, gynekolog, kožní a ortoped. V červnu tu otevře svou praxi nová dětská lékařka. Už prošla registrací u kraje, a protože máme zdravotní středisko plné, tak jsme nákladem 1,3 milionu korun pro ni vybudovali ordinaci v objektu, který využívá detašované pracoviště táborské speciální školy. Dohodli jsme se, že škole stačí patro a v přízemí prostory využijeme pro novou dětskou lékařku a logopedku. Lékařce poskytneme půjčku 700 tisíc korun na rozjetí ordinace. I s výhledem na budoucí výstavbu v nových lokalitách chceme, abychom tu další dětskou lékařku měli. Stejnou částku jsme poskytovali i dvěma zubním lékařům. Oba si u nás postavili dům a žijí tady.

Dětí je ve městě dost?

Ano, máme plnou mateřskou školku, kolem 150 dětí, a ve škole téměř 400 dětí. Od první do třetí třídy máme tři paralelní třídy v ročníku, to jsme rádi. Uvidíme, jak dopadne letošní zápis.  

Jak vidíte nedořešený problém s financováním nepedagogických pracovníků ve školství?

To je nesystémový, špatný krok, navíc nikdo doteď neřekl, jestli to budou zaměstnanci školy nebo zaměstnanci města. A to je únor a má to začít od září. Už teď je pozdě. Ti lidé žijí v nejistotě, navíc v kontextu s tím, jaké mají platy. Jsem velmi zvědav, jak budou hlasovat naši regionální zákonodárci.

Obyvatelé Mladé Vožici přibývají nebo ubývají?

Počet obyvatel je stálý, plus mínus, ale kdybychom nepřipravovali podmínky pro výstavbu, tak bychom ubývali.

Uvažujete i o výstavbě bytů pro nájemní bydlení?

Ne. Tady se před dvaceti lety postavilo 66 družstevních bytů a to pokládáme za dostatečné. Máme i městské byty. U nás je ale větší zájem o stavební pozemky.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.