Nové lékaře chce Jihočeský kraj přilákat finanční podporou. Nabídne jim jeden a půl milionu


„Každý Jihočech by měl mít svého lékaře nebo zubaře co nejblíže a měl by mít možnost využívat jeho služby bez dlouhého čekání. Náš nový program je koncipován tak, abychom dokázali do Jihočeského kraje přivést co nejvíce lékařů a aby zůstali tam, kde je naši obyvatelé potřebují. My se potýkáme s demografickým problémem, protože celá populace stárne a tím se zvyšuje potřeba lékařské péče. Logicky také stoupá věkový průměr lékařů. A ti také stále častěji své praxe provozují ve větších městech a centrech, což samozřejmě u Jihočeského kraje, který je velký rozlohou, ale ne příliš hustě osídlený, vede v některých lokalitách k tomu, že pokrytí není úplně ideální. Lékařsky se vylidňuje především venkov a příhraniční oblasti. A také k nám nepřichází tolik nových lékařů, kteří by zajistili, že se situace nebude zhoršovat,“ zmínil hejtman Kuba s tím, že nabídka k odchodu českých lékařů do zahraničí je bohužel poměrně atraktivní.
Jihočeský kraj proto chce přivést lékaře především tam, kde je snížená dostupnost lékařské péče, motivovat je pobídkami ve spolupráci s VZP a obcemi a vytvořit jim takové podmínky, aby se tu usadili a už zůstali. „Samospráva se tu tedy musí zachovat úplně stejně, jako se chová komerční sféra u inženýrů, techniků, programátorů a dalších profesí. Když sečteme, kde všude u nás chybí praktičtí lékaři a stomatologové, tak zjistíme, že těch částí je poměrně dost. Spolupracovat spolu musí jak Jihočeský kraj, tak obce, které mu budou dávat podněty o tom, kde jací lékaři chybí. A oskytnou jim optimální podmínky, pokud jde o ordinace nebo bydlení. Kraj to probere s pojišťovnou, která požadavek určí za adekvátní a připraví pro vybraného lékaře smlouvu. Všichni tito partneři mezi sebou musí komunikovat a každý bude mít svou roli,“ dodal jihočeský hejtman.
Všeobecná zdravotní pojišťovna s kraji spolupracuje, ale nikde zatím neřešila dlouhodobou systematickou podporu nových lékařů. „Tuto iniciativu jsme přivítali. Jsme připraveni informovat kraj o situaci, kterou mapujeme, jak je zdravotní péče v kraji dostupná,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek s tím, že pojišťovna pak s vybranými lékaři uzavře smlouvu. „Zdravotním pojišťovnám obecně chybí takové motivační programy, o kterých mluvil hejtman. Tedy takovou tu nadstavbu nad úhradovou vyhlášku. Nemůžeme lékaři říct, že jim zaplatíme bydlení, vybavení ordinace. Tedy to, co může nabídnout kraj a obce. Jsme však smluvními partnery pro lékaře a jako plátci tak budeme součástí výběrových řízení a můžeme pomoci nastavit na míru úhradové mechanismy i s případnou speciální nadstavbou či bonifikací,“ dodal ředitel Kabátek.
Motivační dotace pro jednoho doktora bude 600 tisíc korun, ze které by kraj v prvním roce vyplatil 400 tisíc a ve druhém a třetím roce po sto tisících. K tomu uhradí náklady spojené s bydlením, celkem 900 tisíc korun na pět let. „Měsíčně to tedy bude patnáct tisíc. Jde nám o to, že ten lékař tady musí aspoň pět let zůstat. Jsme připraveni jim poskytnout dotaci, pokud do Jihočeského kraje přijdou, a pět let jim hradit náklady s bydlením, aby to bylo bydlení pro celou rodinu. Jde nám o to, aby se tu ti lidé zasídlili, aby tady zůstali,“ opět zopakoval hejtman Kuba.
Pobídky budou určené i pro lékaře ze zahraničí, především ze Slovenska. Měly by také motivovat české doktory, kteří pracují v zahraničí, aby se k nám vrátili. Nový dotační program musí ještě v říjnu schválit zastupitelé, s příchodem prvních lékařů, kteří ho využijí, se pak počítá v příštím roce. Dotace nejsou určené jen pro vybrané obory, záleží na tom, jaký lékař bude v určitém místě právě chybět. Kromě praktiků a zubařů tak může jít například i o oční lékaře, pediatry, gynekology nebo ortopedy. Tento motivační program ale není určený lékařům, kteří nastupují do jihočeských nemocnic.
Diskuse k článku