Nejlepší vodohospodářská stavba roku vznikla na jihu Čech

ČESKOBUDĚJOVICKO – Náročný projekt obnovy řadu surové vody Římov – Plav, II. etapa, jehož investorem byl Jihočeský vodárenský svaz, se stal vítězem soutěže Vodohospodářská stavba roku 2024 v kategorii Stavby oboru vodovodů a kanalizací nad 50 milionů korun.
Na návrh hodnotící komise o tom rozhodlo představenstvo Svazu vodního hospodářství ČR. Ten soutěž vyhlašuje spolu se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR – SOVAK.
„Velmi si ocenění vážíme, protože jde o technicky i finančně velmi náročný projekt, garantující i do budoucna bezpečné dodávky pitné vody pro čtyři sta tisíc Jihočechů. Ocenění bereme i jako motivaci do další práce, protože stavba je rozvržena do tří etap a my za sebou máme tedy zatím jen jednu třetinu,“ uvedl Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
Zhotovitelem této etapy prací byla společnost Ohla ŽS, o projekt a technický dozor se starala společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba Praha. Výměna téměř sedmi kilometrů řadu surové vody od přehrady Římov do úpravny vody Plav představuje jeden z nejdůležitějších a nejnákladnějších novodobých projektů Jihočeského vodárenského svazu.
Etapa II, měřící 1383 metrů, vedla od úpravny po štolu u Straňan. Stavba skončila loni v létě oproti harmonogramu o dva měsíce dříve a byla o šest milionů korun levnější než stanovila smlouva o dílo. Vyšla na 189 milionů korun, z nichž konečných 129 milionů tvoří dotace Ministerstva zemědělství ČR. O finanční úsporu státního rozpočtu se zasloužila změna části technologie a efektivní hospodaření.
Přivaděč kopíruje dosavadní trasu, pouze původní průměr potrubí DN1400, které se využívalo půl století a ocitlo se na hranici technické životnosti, byl zmenšen na DN 1200 mm z oceli. Pod koryto řeky Malše je položeno 90 metrů potrubí DN1000. Součástí prací byly i tři železobetonové šachty a další objekty.
Projekt, jehož celkové náklady přesáhnou 900 milionů korun, zahrnuje ještě dva úseky. V katastru Doudleb, již částečně zahájeném, povede 1620 metrů potrubí DN1200 mm v nové trase mimo zastavěné území obce. Rozpočet je zhruba 325 milionů.
Závěrečný úsek měří 3,7 kilometrů a vyjde asi na 413 milionů korun. vede z Doudleb k Římovu, kde se u mostu přes Malši napojí na úsek z přehrady, postavený po povodních 2002, Dokončení obou etap s platným stavebním povolením opět závisí na veřejné podpoře státu, neboť investiční náklady přesahují finanční možnosti vodárenského svazu.
V soutěži Vodohospodářská stavba roku 2024 byla v této kategorii ještě udělena cena za stavbu do 50 milionů korun. Druhou kategorii tvořily Stavby oboru vodních toků.
Zdeněk Zuntych
Diskuse k článku