Náměstkyně hejtmana Stráská tvrdí, že šéf Jihočeských nemocnic Bláha odřízl penězovody a za to má teď pykat

Společnou výstavbou rekreačních domů s hejtmanem Zimolou a jeho náměstkem Slívou ve Slupečné u Lipna na sebe předseda představenstva Jihočeských nemonic Martin Bláha upoutal pozornost. Připadá vám jeho roční příjem kolem 7 milionů korun adekvátní?
Nechci komentovat společnou výstavbu rekreačních domků na Lipně. Zatím kromě řečí nikdo nedokázal jakoukoli nepravost. Je to jen záminka, jak vyměnit nechtěného vítěze voleb za jiného koaličního partnera. Námluvy ODS a některých lidí z ANO přece proběhly už před volbami. Tehdy jsem právě v rozhovoru pro Jihočeské týdeníky řekla, že půjde o nemocnice. Protože částka 7,2 miliardy, se kterými se tam hospodaří, to je přece sakramentsky lákavé sousto. Diskuse kolem příjmů Martina Bláhy, mimochodem asi nejúspěšnějšího manažera nemocnic v republice, je ryze účelová. Martin Bláha je odměňován podle stejného klíče, který nastavila v roce 2006 ODS. V roce 2014 byla pravidla zpřesněna a odměny se odvíjejí od platů primářů. Předseda představenstva má 1,3 násobek průměrného měsíčního tarifu primáře. V současné době je základem rok 2013, je to tedy méně než 1,3. Členové představenstva akciové společnosti Jihočeské nemocnice, kteří jsou členy orgánů ostatních nemocnic a podílejí se na jejich řízení, mají cca 0,25 roční odměny primářů. Odměny mají i svou motivační složku, pohyblivou a mimořádnou odměnu, vázanou na 1,2 platu primáře. U těchto tří členů představenstva, pracujících ve všech nemocnicích, se částky sčítají. Úprava v roce 2014 měla za cíl dát jasná pravidla, neboť vlivem růstu mezd se odměny managementu tehdy dostaly pod platy primářů. Zodpovědnost za hospodaření má ale management a ručí vlastním majetkem. Odměny schvaluje valná hromada. Částka u Martina Bláhy je skutečně nadstandardní a dostal ji ve dvou letech – 2014 a 2015. Tvoří ji součet platů ze všech nemocnic, kromě Dačic, kde se všichni členové představenstva odměny vzdali, a pohyblivé a mimořádné odměny, vyplacené za roky 2014 a 2015. Odměny tvoří polovinu z této částky. Zdůrazňuji – za zcela mimořádné výsledky.
Jaké to byly výsledky, aby za ně byla navíc k platu odměna přes 3,5 milionu korun za rok?
V těchto letech byly Jihočeské nemocnice vyhodnoceny jako nejlepší v republice, nemocnice v Českých Budějovicích jako absolutní vítěz soutěže Efektivní nemocnice, o rok později byla druhá. V ekonomických kategoriích obsadily jihočeské nemocnice čelní příčky. Buďme konkrétní. V čem je přínos Martina Bláhy? Srovnatelné fakultní nemocnice mají počet náměstků od šesti do jedenácti. Bláhovu náplň práce tam zastávají tři náměstci – ekonomický, obchodní a provozně technický. Mají samozřejmě tři platy. V roce 2009 jsme nechali zpracovat audit hospodaření nemocnic. Úkolem pana Bláhy bylo odstranit nestandardní a neefektivní toky peněz a obnovit původní myšlenku sjednocení Jihočeských nemocnic. Otázka pro čtenáře. Když vám někdo přinese úspory 1,5 miliardy, kolik mu za to dáte? A za osm let práce? V roce 2014, kdy byl Bláha dva roky ekonomickým ředitelem nemocnice České Budějovice, dosáhla tato nemocnice největšího historického zisku přes 106 milionů, v roce 2015 to bylo přes 73 milionů. Nemocnice České Budějovice bez jakékoli pomoci kraje v roce 2014 proinvestovala téměř 287 milionů, o rok později přes 378 milionů a loni více než 268 milionů. V České republice je to nevídané. Došlo ke zrušení různých nevýhodných smluv s řadou společností. Některé vznikly dle mého názoru účelově, pouze pro nemocnici České Budějovice, protože jiné zákazníky neměly. Jenom na smlouvách za úklid, servis a změnou stravování došlo k úspoře cca 50 milionů. Náklady na daňový a účetní audit spadly ze 2,6 na 1,5 milionu. Náklady na kardiocentrum v roce 2009 ve výši 440 milionů se snížily na 380 milionů. Vícepráce na prováděných stavbách – dříve v průměru kolem 3,5 procenta – poklesly na základě důsledných opatření na 1,23 procenta. Ušetřeno téměř 7 milionů. Z 18 milíonů, placených ročně za správu a údržbu ploch, došlo k poklesu na 10,1 milionu. Systém opatření zavedl Martin Bláha. Veden zkušenostmi ze své velmi úspěšné firmy. Mimochodem, svou první firmu založil už ve 20 letech při studiu na Vysoké škole ekonomické. Sami posuďte, zda takový člověk, v politice možná trochu naivní, ale pracant, vizionář a ekonomický génius, není k nezaplacení.
Kolik představují platy lékařů a sester v Jihočeských nemocnicích?
Průměrná mzda vzrostla na 38 000 Kč, tedy o 31 procent oproti roku 2008 – u lékaře o 18 000 Kč, u zdravotnického personálu o 8 000 korun. Průměrný plat lékaře se pohybuje těsně pod 80 tisíci, u sestry kolem 30 tisíc. V menších nemocnicích je to samozřejmě méně. Ekonomika je neúprosná – napřed musíte peníze vydělat anebo ušetřit. A jsme znovu u téhož. V letech 2012-15 díky společnému vyjednávání se zdravotními pojišťovnami jsme při konečném vyúčtování získali 316 milionů. Kdo založil oddělení vykazování zdravotní péče a systém společného vyjednávání? Členové představenstva Bláha a Čarvaš. Od roku 2008 do roku 2015 narostly výnosy od zdravotních pojišťoven o 1,1 miliardy. Konstruktéry tohoto úspěchu byli Bláha a Čarvaš. Úspora na materiálu a lécích 85 milionů, přestože významně vzrostl počet pacientů. Je to důsledek tlaku na obchodní oddělení a stojí za ním Bláha. Se členy představenstev jsme vždycky respektovali zásadu, že veškeré peníze získané od pojišťoven navíc půjdou do platů zaměstnanců.
Říkáte, že odměnu za tato ekonomická opatření dostal Martin Bláha za roky 2014 a 2015. Ve funkci jste ale už třetí volební období, proč se tedy ty rozbujelé náklady nesnížily už dřív?
Proč nedošlo k výrazným změnám hned po roce 2009? Jednak byl právní problém některé smlouvy zrušit, skončili jsme i u soudu, jednak byla tehdy naším koaličním partnerem ODS a jejich člověk stále řídil ekonomiku nemocnice České Budějovice. Mimochodem, i jeho plat byl nastaven stejně jako později Martina Bláhy. Řadu věcí jsme tehdy řešili velmi obtížně. Odměny 200 procent byly za roky 2014 a 2015 vyplaceny všem členům managementu jednotlivých nemocnic. Předsedům, místopředsedům i členům představenstev. Petru Novákovi, který byl v lednu zvolen za ANO na pozici místopředsedy představenstva nemocnice České Budějovice, je odměna nastavena dle smlouvy schválené radou kraje stejně jako Bláhovi a ostatním. Jejich mimořádné odměny budou řešeny v roce 2018 a věřím, že budou opět závislé na výsledcích. Když se nyní rozpoutala tato debata o odměnách, dohodli jsme se v pondělí na koaliční radě, že vznikne pracovní skupina, která se může zabývat změnou systému.
Jde podle vás opozici o to snížit tyto vyplácené odměny a tím vylepšit zisk Jihočeských nemocnic? To snad ani nezaznívá…
Víte, jak věřit v čestné a nezištné úmysly opozice? Na to vím příliš mnoho. Dnes jsem viděla billboard pana Zahradníka. Peníze nemocnic sestřičkám a ne na stavbu domku na Lipně. Proč se o sestřičky nestaral tenkrát? Ta míra pokrytectví je strašná a moje úcta k němu vzala definitivně za své. Čeho je schopen pro své znovuzvolení, bez jakýchkoli důkazů, jen na základě mediálního honu na oblíbeného hejtmana, domky, smyšlené kompro, tajné nahrávání úředníka kraje, co ještě přijde? První cíl je Martin Bláha, protože to on zastavil vyvádění peněz z nemocnic. Ti, kteří měli v nemocnicích své výnosné kšefty a kšeftíky, se už na jeho konec těší. Možná pak dají některým politickým stranám i na kampaň. Možná už zaplatili i ty billboardy. Popravit Bláhu, a pak Zimolu. Za dva, tři roky, protože nemocnice jsou v dobré kondici a ještě chvíli to pojede, uvidí ti rozhořčení, kam se posune hospodaření nemocnic. Ale na chvíli to možná přikryje „šikovný“ dodaný auditor. Jako tenkrát.
V jaké finanční kondici jsou Jihočeské nemocnice?
Dočteme-li se, že ve Středočeském, Karlovarském, Zlínském, Plzeňském a dalších krajích jsou nemocnice ve finančních problémech a některým hrozí i insolvence, zamysleme se nad tím, jestli ten náš model, který management motivuje tak, aby měl na mysli zájem nemocnice a ne svůj, nemá něco do sebe. Samozřejmě je nutné srovnání s podobnými firmami. Musí to být porovnání celkových čísel z účetních závěrek, protože přístup společností je různý. Někde platí špičkově špičkový management, někde politiky ve správních a dozorčích radách. Já preferuji první variantu. Čísla z let 2014 a 2015 v jihočeské skupině nemocnic porovnávají osobní náklady ve výši 4,8 miliardy korun se mzdovými náklady na statutární orgány. Procentní srovnání se pohybuje v rozmezí 1,4 – 1,9 procent z celkových mzdových nákladů, a to v těch nejštědřejších dvou letech. V Plzeňském kraji 1,56, v Libereckém 1,33. Existují i ty s hodnotami 0,6, například superzadlužená Baťova nemocnice ve Zlíně. Oproti tomu soukromý Agel má podíl odměn managementu k osobním nákladům zaměstnanců 21 a 29 procent!
Zajímavé jsou teplárny, také veřejná služba. Českobudějovická teplárna s obratem 700 milionů korun a 255 zaměstnanci vydala na odměny statutárních orgánů v roce 2014 téměř 14 milionů, v roce 2015 pak 12 milionů. Oproti tomu Nemocnice České Budějovice s obratem 3,6 miliardy a počtem 2600 zaměstnanců, dala na odměny managementu 17 milionů korun. Proč se tedy nemluví o budějovické teplárně?
Stojí za to srovnat i období hejtmanů Zahradníka a Zimoly. Vezmeme-li index odměn představenstev, nejvíce rostly za Zahradníka, za Zimoly je to pouze 94 procent z hodnoty za hejtmana Zahradníka. Že to tehdy nepřepočítávali na platy sestřiček! Když dva dělají totéž, není to totéž.
Jaký klíč je pro obsazování pozic v dozorčích radách? Má tam místa i opozice? A kolik činí odměny členů dozorčích rad?
Dozorčí rady mají jasně určené povinnosti ze zákona, projednávají a schvalují hospodaření nemocnic a účetní závěrku pro valnou hromadu. Odměny členů jsou nastaveny od 4 do 10 000 Kč za měsíc, podle velikosti nemocnice. Máte pravdu, jsou obsazeny politicky. Já jsem se v prvním období pokusila o ryze odborné obsazení, rychle jsem vystřízlivěla. Obsazení dozorčích rad je součástí koaliční smlouvy. Opozice má v každé dozorčí radě jedno místo a obsadila je na základě dohody mezi sebou. Proto někde chybí ten či onen subjekt.
Není divné, když v dozorčí radě jindřichohradecké nemocnice figuruje otec Martina Bláhy nebo v táborské manžel Radky Maxové z ANO?
Pan Vladimír Bláha, člen dozorčí rady nemocnice Jindřichův Hradec, je skutečně otcem Martina Bláhy. Je starostou Nové Bystřice. Odtud jeho nominace. Na manžela Radky Maxové se budete muset zeptat ANO.
Vám nevadí, že je příjem managementu Jihočeských nemocnic nad úrovní platu hejtmana a jeho náměstkyň?
Nevadí. Asi jsem se narodila bez nesmrtelné tety Závisti v duši. Politik se nesmí bát lidí chytřejších, než je sám. To Martin Bláha v ekonomické oblasti určitě je. Máme nejlepší nemocnice v republice? Máme. Podílejí se na tom všichni zaměstnanci, patří jim poděkování. Ale bez schopného, ne všehoschopného! vedení, to tak za chvíli být nemusí.
Jak vůbec vnímáte tu záležitost s rekreačními domky hejtmana a náměstka Jaromíra Slívy, které se staví na pozemku Martina Bláhy? Opozice naznačuje, že mohlo jít o jakousi protislužbu za nadstandardní odměny Martina Bláhy v Jihočeských nemocnicích. Taky jste dostala nabídku stavět na tomto pozemku?
Byla to naivní chyba. Oni to nijak netajili. Ty konstrukce jsou nesmyslné. Ano, i já dostala nabídku na tu čtvrtou parcelu, ale po zkušenostech ze starostování v Milevsku mi bylo jasné, že i kdybych chtěla a měla na to, tak tuto nabídku přijmout nemohu. Kolegové si holt mysleli, že když budou mít smlouvy a faktury, je vše v pořádku. Ty v pondělí na koaliční radě nabídli předložit celému krajskému zastupitelstvu. Ale my už nežijeme ve slušné zemi, kde se napřed vina prokáže, pak se soudí a teprve nakonec věší.
Diskuse k článku