Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér - Jižní Čechy Teď!
2. 2. 2025 2:06

Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér

Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér-0
Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér
Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér
Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér
Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér
Zobrazit galerii (6)
Na ZŠ Čelakovského ve Strakonicích mají Ateliér
STRAKONICE – Děti ze Základní školy Čelakovského chodí tvořit do Ateliéru. Vznikl ze zákoutí prostorné chodby ve druhém poschodí školní budovy v Chelčického ulici. Dvakrát týdně se tu u opravdových malířských stojanů, naklápěcích stolů anebo prostě na zemi, když se tvoří nějaké rozměrné dílo, stávají z žáčků prvního stupně výtvarníci.

Chodba jako ateliér i obývák

„Před časem ředitel naší školy Radek Čejka zmínil, že tu jsou nevyužité půdní prostory. A vybídl k zamyšlení, co bychom si tam představovali,“ vypráví Šárka Kozáková Pechandová, která ve škole působí jako učitelka i asistentka pedagoga a stojí za nápadem na vznik Ateliéru. Škola požádala Jihočeský kraj o grant a práce mohly začít. Jenže záměr využití půdy zhatily deště při loňských zářijových povodních. Ty odhalily, že střechou zatéká. Ateliér tak musel najít jiné místo a střecha čeká na opravu. Nakonec se zákoutí chodby ukázalo jako příjemný prostor. Ateliér a obývák dohromady, i s odpočinkovým ušákem u lampy nebo stolkem, na který Šárka Kozáková Pechandová přináší dětem z domova k nahlédnutí nádherné knihy o výtvarném umění. „Učíme se v nich opatrně listovat,“ říká.
Děti samozřejmě nejvíc baví samotné tvoření. Od října se otevřel dvakrát týdně kroužek pro žáky prvního stupně. Pětadvacet přihlášených dětí se dělí na dvě skupiny. A protože už jsou i další zájemci a Šárka Kozáková Pechandová chce Ateliér zpřístupnit i dětem ze druhého stupně, plánuje se třetí termín v týdnu. „Ideální je mít ve skupině deset dětí,“ vysvětluje vedoucí kroužku, která je sama nadšenou výtvarnicí. Její obraz zdobí i sborovnu.

Experimentů se tu nebojí
Šárka Kozáková Pechandová vystudovala obor animovaný film na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Pak pedagogiku volného času na Západočeské univerzitě v Plzni. Teď ještě dokončuje studium speciální pedagogiky. Tvoření v Ateliéru je současně arteterapií.
„Děti mohou výtvarným vyjádřením ventilovat emoce, radosti i starosti. Přitom si hrajeme a zkoušíme různé techniky, nejen malování a kreslení. Taky linoryty, na které tu máme i lis, obrázky tvořené na podložce Gelli plate, malovali jsme plastelínou. Pro školní jarmark při Vánoční kavárničce jsme vyrobili pohlednice,“ popisuje pedagožka. „Nebojíme se dělat chyby, nebojíme se výsledku,“ dodává.
Práce s menší skupinkou v kroužku jí umožňuje individuální přístup. „Každé dítě je jedinečné, podporujeme zdravé sebevědomí dětí i jejich sociální dovednosti,“ říká. V plánu má Ateliér otevřít i pro dětské domovy, děti z Dětského centra při strakonické nemocnici chodí během pobytu v centru právě do této školy. „Beru děti, jaké jsou. Když je člověk opravdový, spolupracují krásně a dělají nádherné věci,“ je učitelka z výsledku nadšená a v duchu už spřádá plány na výstavu.
Sama žila několik let v Praze, kde dostávala objednávky na výzdobu školy nebo golfových rezortů. Po návratu do Strakonic vyzdobila skleněné vstupní dveře mateřské školy U Parku. Teď žije Ateliérem. Experimentování s výtvarnými technikami si v něm chtějí vyzkoušet i kolegyně učitelky. Takže bude workshop.
„Já nic nevyhodím. Staré noviny spotřebujeme na koláže, využijeme holící pěnu, zkoušíme i akční malbu – action painting,“ směje se výtvarnice a pedagožka v jednom. „Vždycky dětem povím o nějaké osobnosti, stylu nebo technice a jdeme do toho.“
Na školní chodbě, kde Ateliér vznikl, jsou prosklené dveře na terasu. A i ty Šárku Kozákovou Pechandovou inspirovaly. „Jakmile bude hezky, budeme malovat na terase. Takový malý školní plenér,“ plánuje.
Škola nakoupila vybavení z krajského grantu, zatím z něj pořizuje i materiál. Projekt ale s vyčerpáním grantu neskončí. Z Ateliéru jsou ve škole nadšení.

Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.