Na milevském gymnáziu začaly ústní maturity



















V jedné z učeben si pedagogové a členové maturitní komise sdělovali poslední organizační informace. Ředitel školy Petr Barda přivítal na půdě školy předsedkyni maturitní komise Vladimíru Štěpánovou, která přijela z Gymnázia v Písku. Maturity mohly začít.
Ode dneška do pátku předstoupí před maturitní komisi celkem 39 studentů. Dnes a zítra maturují studenti čtvrtého ročníku, ve středu se připojí ještě sexta víceletého gymnázia. Maturity jsou letos kvůli koronavirové epidemii časově posunuté. Mnozí ze studentů už mají za sebou i přijímací zkoušky na vysoké školy, někteří už jsou i přijati a potřebují už jen právě onen kýžený dokument – maturitní vysvědčení.
„Právě proto máme maturity tak pozdě, snažil jsem se studentům vyjít vstříc, aby se jim maturita nekřížila s přijímacím řízením na vysoké školy,“ vysvětlil ředitel Petr Barda.
Ve třídě naproti přes chodbu se připravovali maturanti. Na dopolední termín tři, další čtyři přijdou na řadu odpoledne. První ze všech byla Kateřina Součková z Milevska, která maturuje z českého, anglického a německého jazyka a z biologie. Nahlížení do papírů už vzdala, v batohu měla uložené tři talismany pro štěstí. „Asi čtyři otázky bych si hodně přála. A které bych si nepřála, to raději říkat nebudu, abych to nezakřikla,“ svěřila se před zkouškou z českého jazyka Kateřina, která je už přijatá na Zdravotně sociální fakultu Jihočeské univerzity i na učitelský obor. Zkusit chce ještě přijímačky na speciální pedagogiku.
Spolužák Pavel Hroch byl naopak do poslední chvíle zavrtaný do papírů. Ústní maturitu přitom skládal jen ze tří předmětů. Patřil ke studentům, kteří si zvolili didaktický test z matematiky a v případě jeho úspěšného zvládnutí už ústní maturitu z matematiky absolvovat nemusí. „Nevím, proč je matematika takový strašák. Naši maturanti udělali didaktický test do průměru 1,5, a dva z nich – Petr Kolář a Jan Hátle, dokonce na 100 procent,“ zmínil ředitel školy. Celorepublikově však z matematického didaktického testu neuspělo 20 procent maturantů.
Třetí dopolední maturantka Zuzana Jelínková z Jetětic dorazila trochu pobledlá a s balíčkem minipizz, kterými ji vybavila maminka. Ne ke svačině, ale prý pro maturitní komisi. S balíčkem se ale Zuzka před zkušební komisi neodvážila, aby to nevypadalo jako snaha o úplatek. I Zuzana patří k maturantům z matematiky a přijatá už je na stavební fakultu ČVUT i fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou této školy. „Rozhodnu se později, první dva roky jsou stejně společné,“ poznamenala. To už měla češtinu za sebou. Se zkušební komisí rozebírala Fitzeraldův román Velký Gatsby. Komise chtěla slyšet, o jaký literární žánr jde, druh, formu, kompoziční výstavbu, jazyk… „Tuhle otázku jsem si zrovna moc nepřála, třeba Vyhoďte ho z kola ven od Keseyho nebo Franze Kafku bych určitě měla mnohem raději,“ přiznala.
To Kateřině Součkové asi její talismany pomohly. Přinesly jí při losování čtyřku a tím román J. S. Salingera Kdo chytá v žitě, který rozebrala dopodrobna. A jako třetí usedl před komisi Pavel Hroch, který se rozpovídal o Jirotkově Saturninovi.
Pozoruhodné je, že na milevském gymnáziu dnes učí téměř samí bývalí absolventi. Až na pár výjimek. „Vždycky, když pan profesor Školník řekne – moji studenti, stoupněte si ke mně, tak u něj stojí skoro celý náš pedagogický sbor,“ se smíchem odlehčila dnešní maturitní den třídní letošních čtvrťáků Jitka Kafková.
V MIlevských novinách ve středu na svou maturitu zavzpomínají i kantoři.
Diskuse k článku