Na kus řeči s vedením města: Tábor řeší parkování, třídění odpadu i nové projekty - Jižní Čechy Teď!
včera 15:26

Na kus řeči s vedením města: Tábor řeší parkování, třídění odpadu i nové projekty

Zobrazit galerii (2)
Na kus řeči s vedením města: Tábor řeší parkování, třídění odpadu i nové projekty

TÁBOR – Diskuse s vedením města v Divadle Oskara Nedbala přilákala ve středu 16. dubna obyvatele, kteří se zajímali o aktuální dění v Táboře. Na programu byla rekonstrukce Bechyňského mostu, realizace projektu Dvorce, opravy teplovodů, projekty pro seniory i plány v oblasti sportu. Největší zájem však vzbudilo téma parkování, skenovací auto a nová podoba třídění odpadu v rámci systému door to door.


Místostarosta Martin Mareda přiblížil fungování skenovacího auta, které vyjelo poprvé 1. února a od té doby zaznamenalo 1630 přestupků. Vozidlo sleduje rezidentní i návštěvnická parkovací místa, včetně obytných zón. „Třetina přestupků se týká rezidentních míst, deset procent obytných zón a téměř dvě třetiny návštěvnických míst,“ uvedl. Nejvíce přestupků v rezidentních zónách eviduje město v ulicích Nerudova a Jeronýmova, v obytných zónách v ulici Martina Húsky a na Špitálském náměstí, u návštěvnických míst pak na třídě 9. května a Husově náměstí. Skenovací auto zároveň ovlivnilo i výběr parkovného. „Tržby se meziročně zvýšily o 14 %, v březnu dokonce o 30 %. V Palackého ulici se díky tomu zvýšila obrátkovost a obchodníci si chválí, že mají víc volných míst pro zákazníky,“ dodal Mareda.

Vedle pozitiv se ale objevují i komplikace. „Zaznamenali jsme velký tlak na rezidentní místa. Jen na Novém městě přibylo 96 nových rezidentních karet, na Starém městě 43. Tito lidé zde parkovali už dříve, jen nebyli součástí systému. Nyní se do něj museli zapojit,“ vysvětlil Mareda. Zvýšený počet přestupků znamená i větší zátěž pro úředníky, kteří denně řeší stížnosti a dotazy. Budoucnost vidí vedení města ve smíšených zónách – první z nich vznikne od 1. června na Tržním náměstí. Smíšená místa budou využitelná pro rezidenty i návštěvníky, ale pouze v určitých hodinách.

Nová opatření čekají i Žižkovo náměstí, kde přibude 11 návštěvnických míst na úkor úřednických. Město uvažuje o regulaci rezidentních karet, nejčastěji skloňovaným řešením je zvýšení jejich ceny nebo zpřísnění podmínek pro jejich získání. Starosta Štěpán Pavlík upozornil na nízké využívání stávajícího parkovacího domu. „Je tři minuty chůze od centra, cenově dostupný a přesto tam lidé nechtějí parkovat. Často slyšíme, že si tam odřou auto. V květnu upravíme rampy, aby byl příjezd komfortnější. Pokud ale lidé nevyužijí ani tento parkovací dům, těžko říct, jak se postaví k výstavbě nového,“ řekl Pavlík.

Zároveň upozornil na to, že nový parkovací dům plánovaný na místě bývalé synagogy bude kvůli technickým nárokům velmi nákladný. „Takže to skenovací auto naznačuje, že se sem vejdeme, že ti návštěvníci už aspoň trochu ten parkovací dům využívají, ale stále tam nesvítí nula, to se dočkáme snad v létě,“ doplnil.

Door to door: nová cesta k odpovědnému třídění

Dalším tématem večera byl projekt třídění odpadu. Radoslav Kacerovský z odboru životního prostředí představil nový systém door to door, který byl spuštěn od 1. dubna v Měšicích a na Svaté Anně.

„Tábor má dobře nastavené odpadové hospodářství, ale náklady dosahují 60 milionů korun. Polovinu této částky platí město ze svého rozpočtu,“ uvedl. Produkce směsného komunálního odpadu padne 232 kg na občana. Aktuálně každý obyvatel města vytřídí průměrně 72 kg odpadu a 82 kg bio a gastro odpadu ročně. Přestože legislativa od příštího roku požaduje, aby obce vytřídily 55 % odpadu, v Táboře se zatím daří vytřídit jen 35 %. I proto se město snaží rozšiřovat sběr bioodpadu – loni přibylo 350 nových nádob a po městě jich je už 3200.

Pilotní projekt v Měšicích byl podpořen dotazníkovým šetřením a veřejnou besedou. Popelnice byly rozvezeny koncem března a systém se ihned setkal s velkým zájmem. „Zapojilo se už 170 domácností. Směsný odpad se vyváží jednou za 14 dní, plast a papír střídavě jednou za měsíc,“ přiblížil Kacerovský. Podle jeho slov ale hned první týden přinesl stížnosti od některých občanů. „Lidé si stěžovali, že jim nebyly vyvezeny popelnice, i když jsme je předem informovali o novém systému svozu,“ vysvětlil. Očekává se, že první výsledky projektu budou viditelné během tří až šesti měsíců.

Součástí prezentace byly i fotografie z kontrol přistavených popelnic. V mnoha z nich se stále objevoval vytřiditelný odpad. „V jedné popelnici byly pivoňky, další byla naplněna z poloviny a navíc tetrapack, který lze vytřídit a v té poslední i papír.“ zdůraznil Kacerovský. Projekt door to door má podle vedení města potenciál zlepšit výsledky třídění odpadu i snížit celkové náklady. Jeho rozšíření do dalších lokalit bude záviset na výsledcích pilotní fáze i ochotě obyvatel zapojit se. Zajímavostí je, že do žluté popelnice je možné vhazovat tetrapacky a nově se do nich mohou házet nápojové plechovky. V žádném případě se do žlutých kontejnerů nesmí házet konzervy.

O dalších tématech diskuse s vedením města, podrobnostech a zajímavostech se dočtete v příštím vydání Týdeníku Táborsko.

 

Nikola Tvrdíková
Nikola Tvrdíková

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.