Na kriminální policii dorazil dobře informovaný anonym

Předchozích radních by se měl týkat fakt, že jako členové valné hromady Služeb Města Milevska dlouhodobě tolerovali nezákonný stav chybějícího předsedy dozorčí rady Služeb a tím měli podle trestního oznámení znemožnit kontrolní dohled nad hospodařením této organizace. Tento stav pak trval i přes další volební období až do letoška, kdy byl předseda dozorčí rady konečně zvolen. Jednání dozorčích rad de facto z titulu radního s gescí pro Služby řídil místostarosta Martin Třeštík a důsledky bezvládí v kontrolní roli se prakticky projevily letos v červenci, kdy se jednatel Služeb Vít Král odmítl s dozorčí radou bavit a z jednání odešel. To už Martin Třeštík na dozorčí radu nechodil, protože nebyl v loňských volbách do zastupitelstva zvolen, a dozorčí rada si právě čerstvě zvolila předsedou Martina Husu.
Policie prověří toky peněz mezi Službami a Živým Milevskem
Podle anonymního oznamovatele měly probíhat po vzniku organizační složky Živé Milevsko, k němuž došlo v minulém volebním období, přelivy finančních prostředků ze Služeb Města Milevska do Živého Milevska. Anonym zmiňuje, že benevolence města v této věci byla dána i tím, že složka Živé Milevsko zaměstnala dceru starosty. Vyšetřovatel si nyní vyžádal veškeré podklady – kdo byl za posledních deset let jednatelem, členem dozorčí rady, předsedou dozorčí rady Služeb, zdůvodnění, proč nebyla funkce dlouhodobě obsazena, dále chce prověřovat údaje o ekonomické situaci Služeb Města Milevska za posledních deset let, v době vzniku Živého Milevska a nyní, a také finanční toky mezi nimi, aby se prokázalo, zda nedošlo k poškození Služeb Města Milevska a byly řízeny s péčí řádného hospodáře.
Anonymní oznámení cílí i na akci odvodňování hřbitova, kde vyslovuje podezření, že starosta města měl podepsat smlouvy s dodavateli bez příslušného schválení orgánů města a totéž se mělo týkat investic do úprav v budově radnice, konkrétně instalování klimatizace. V té souvislosti si policie vyžádala informace o všech investičních akcích nad půl milionu korun včetně toho, kdy jejich realizaci schválilo zastupitelstvo, všechny smlouvy o dílo a dokumentaci výběrových řízení. Žádost o poskytnutí informací přišla na radnici 25. září, od té doby na přípravě informací pro kriminalisty pracují na několika odborech na městském úřadu a další lidé v městských organizacích. Řada lidí bude muset kriminalistům podávat vysvětlení.
Starostové před soudem
Jihočeští kriminalisté už zkušenosti z obdobnými kauzami z komunální politiky mají. Až před soud vyšetřovatelé a žalobci poslali bývalého budějovického primátora Juraje Thomu a také starostu Čížové Tomáše Korejse. V obou případech byli obžalováni ze zneužití pravomoci úřední osoby a soud je nakonec viny zprostil. Čerstvě stojí před Okresním soudem v Písku bývalý písecký starosta Miroslav Sládek a exstarosta Ražic Jaroslav Němejc, rovněž kvůli hospodaření, a to s dotačními penězi ve Svazku obcí regionu Písecka, a u Němejce i při rekonstrukci špejcharu v Ražicích. Na Táborsku ve Veselí nad Lužnicí opoziční zastupitelé zcela nedávno podali trestní oznámení kvůli finančnímu daru církvi, který podle zápisů neprojednala rada města, stejně tak jako koupi pozemků od církve na hřbitově. Nákupem podle opozice nepotřebných pozemků město vytrhlo trn z paty diecézi při potřebě peněz na opravu kostela. Žádost církve o dar na opravu kostelní věže údajně nebyla řádně na podatelně veselského úřadu zaevidována, podle oznamovatelů měla projít jen rukama starosty. Do rady města se údajně nedostala a na zastupitelstvu nebyla projednána jako celek. Tyto transakce pak v zastupitelstvu koalice prosadila až při opakovaném hlasování po dohodovacím řízení. Policie teď bude zkoumat, zda byl zachován zákonný postup. Na věc poukazuje i tamní kontrolní výbor města v čele s opozičním zastupitelem a bývalým starostou Petrem Hynkem.
Když kontrolní výbory nekontrolují
Z toho je zjevné, proč v některých obcích politické reprezentace obezřetně obsazují kontrolní výbory loajálními lidmi. Například v Táboře před lety předseda kontrolního výboru urputně bránil tomu, aby se výbušná kontrolní zpráva jedné z kontrolních skupin předložila zastupitelstvu a to se nakonec usneslo, že ji vidět nechce. Ne náhodou se z funkce předsedy kontrolního výboru toho času stala placená trafika na radnici, prakticky v pozici jednoho z místostarostů města.
Milevský kontrolní výbor podle všeho v této podivné roli není. Bude o svých kontrolách poprvé referovat právě na nejbližším říjnovém zasedání zastupitelů. Prověřoval například poskytování bezplatných parkovacích karet v Milevsku a proslýchá se, že zjištění nejsou právě příjemná.
Diskuse k článku